Греење со пелети

Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
zdravo jas go zemav ova ke grejam 80m2
na 2.30 visina zidovi od kamen imam radiatori panelni 600x1600; 600x1800; 600x2000 i register eden500x800
me interesira instalacijata na izlez od kotelot ima col izlez dali moze odma da go reduciram na 3/4


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
И кај мене е редуциран излезот на котелот на една од двете линии, па мислам дека може и кај тебе.

Подобро ќе ти објаснат мајсторите кои ќе го поврзуваат котелот со радијаторите, односно кои ќе ти го направат домашниот систем за парно греење.
 
Член од
6 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
И кај мене е редуциран излезот на котелот на една од двете линии, па мислам дека може и кај тебе.

Подобро ќе ти објаснат мајсторите кои ќе го поврзуваат котелот со радијаторите, односно кои ќе ти го направат домашниот систем за парно греење.
sam go pravam i ke go izreduciram na dvete strani od col na 3/4
bidejki glavnite mi se 3/4 do radiatorite odam so 1/2

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
toa mi trebase dali mozam odma da go reduciram fala

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Е па не знам дали под одма мислиш директно на излезот на самиот котел да ги редуцираш цевките.

Јас не се разбирам од системи за парно греење, но по тоа што го знам од домашните системи за парно греење по куќи и од комерцијалните системи за парно греење по станбени објекти, системот започнува со дебели цевки, па понатаму се намалува нивната дебелина.

Така на пример, во мојата зграда цевките се дебели дури 10 (ДЕСЕТ) сантиметри во трговските и деловните простории на приземјето, за да бидат дебели околу 3 (ТРИ) или 4 (ЧЕТИРИ) сантиметри после третиот кат и после четвртиот кат.

Истото важи и кај мојот домашен систем за парно греење, цевките не се стеснуваат веднаш кај излезот на самиот котел, туку поминуваат со дебелина од околу 4 или 5 сантиметри, па на отприлика половина пат од трасата почнуваат да се стеснуваат.

Всушност, моравме да ги позатвориме вентилите на првите радијатори од трасата бидејќи таму беа дебели цевките, а да ги отвориме до крај вентилите кај последните радијатори од трасата бидејќи таму беа потенки, поради што последните радијатори бавно загреваа.

Сигурно ти подобро се разбираш од домашни системи за парно греење во споредба со мене, па знаеш што правиш, но сепак внимавај да не ти бидат премногу тенки цевките уште на самиот излез од котелот, бидејќи после може да имаш слаба дистрибуција на топлинската енергија.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Instalacija na cel sistem za parno greenje (panelni radijatori + bakarni cevki, registri za vo banja) zaedno so kotel na peleti (Termoflux Interio 22KW) za 100tina kvadrati kaj mene izleguvase okolku 3.500 evra. Ocekuvanata prosecna potrosuvacka bese 3kg peleti na cas odosno 36 den na cas. Kako planirav greenje od 10 casa dnevno, matematikata izleguvase 55.000 den za cela sezona, sto i ne e bas mala suma.
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
19
Поени од реакции
3
Decki ve molam pomosh...ne znam dali dali da kupam kotel so peleti ili inverter 5ka..se raboti za prostor 40 kvadrati industrisk struja,prizemje,izoliran samo na severna strana...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Индустриската струја ти е околу 11 денари киловат со ддв, така да ако имаш клима која троши 1кв на час, за 10 часа ќе потрошиш 110 денари. Со печка на пелети за 10 часа би истрошил една вреќа пелети во најладното или 3/4 од вреќата во други потопли денови.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Instalacija na cel sistem za parno greenje (panelni radijatori + bakarni cevki, registri za vo banja) zaedno so kotel na peleti (Termoflux Interio 22KW) za 100tina kvadrati kaj mene izleguvase okolku 3.500 evra. Ocekuvanata prosecna potrosuvacka bese 3kg peleti na cas odosno 36 den na cas. Kako planirav greenje od 10 casa dnevno, matematikata izleguvase 55.000 den za cela sezona, sto i ne e bas mala suma.
Па затоа не се исплати греење со пелети затоа размислувам комбинација струја и гас


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Daj povekje info za kombinacija struja i gas! Osobeno ova so gas me interesira poveke.
Уште не сум стигнал да испитувам и да истражувам за комбинирање меѓу струја и гас и колку би чинел 1л гас за домаќинство тоа не знам


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Уште не сум стигнал да испитувам и да истражувам за комбинирање меѓу струја и гас и колку би чинел 1л гас за домаќинство тоа не знам


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
Ako stignes do nekoj rezultat, spodeli.
 
Член од
6 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Instalacija na cel sistem za parno greenje (panelni radijatori + bakarni cevki, registri za vo banja) zaedno so kotel na peleti (Termoflux Interio 22KW) za 100tina kvadrati kaj mene izleguvase okolku 3.500 evra. Ocekuvanata prosecna potrosuvacka bese 3kg peleti na cas odosno 36 den na cas. Kako planirav greenje od 10 casa dnevno, matematikata izleguvase 55.000 den za cela sezona, sto i ne e bas mala suma.
istiot kotel so panelni radiatori register vo banja i plasticni cevki si go pravev sam izleze 2100e
za potrosnja neznam uste vcera go zapalija za prv pat rabotese 16 casa so pali gasi na 1 snaga i 55 temp na voda doma bese 29 stepeni istrosi 5 kg peleti

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
istiot kotel so panelni radiatori register vo banja i plasticni cevki si go pravev sam izleze 2100e
za potrosnja neznam uste vcera go zapalija za prv pat rabotese 16 casa so pali gasi na 1 snaga i 55 temp na voda doma bese 29 stepeni istrosi 5 kg peleti
Pa dobro cim si go pravel sam i si upotrebil plasticni cevki imas zasteda sigurno.
A potrosnjata ne e reper, posto sekoj prostor ima razlicna potreba od toplina. Kaj tebe ako e izoliran prostorot, ako e juzna ekspozicija i sl. sigurno ke imas mnogu pomala potrosnja.
Па затоа не се исплати греење со пелети затоа размислувам комбинација струја и гас
Ova uste pomalku se isplaka.
1kg dava okolu 14KW a kosta okolku 40 den. Znaci 1KW ti e okolku 2.85 den. Totalno neisplatliva opcija, a plus na toa kako mislis da skladiras? Ako mislis na plinski boci kolku pati ke treba da vo mesecot da odis po boci, pa da gi skladiras, i tnt. Ako imas mislis da imas golema cisterna, znaes li kolkava e procedurata za toa...plus treba da imas i prostor.
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
19
Поени од реакции
3
Индустриската струја ти е околу 11 денари киловат со ддв, така да ако имаш клима која троши 1кв на час, за 10 часа ќе потрошиш 110 денари. Со печка на пелети за 10 часа би истрошил една вреќа пелети во најладното или 3/4 од вреќата во други потопли денови.
Sakav da kupam inverter 5.5 od ovie podobrive do 1200 evra za greenje i ladenje ama kako izgleda ke treba pecka na peleti nekoja 8mica plus klima on off za ladenje..fala ti za mislenjeto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom