Греење со пелети

Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Imam kotel na peleti Milkuz, 25kw. Gream 2 sprata od kuka, vkupno okolu 140 m2.
Prashanje:
Temperaturata na vodata vo cevkite ne postignuva poveke od 50. Namesteno e da dostigni 75.
Zoshto?
P.s. dosega sum koristel samo do 50, pa sega deka poladno vremeto ja namestiv 75. Ama nema promena. Si sedi na 50.
Blagodaram ako nekoj znae da odgovori koj setting treba da go reguliram.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
167
Поени од реакции
49
Можи некој да препорача котел со пелети за греење на куќа ? 140м2,и отприлика колку пари се вложуваат за една грејна сезона.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Imam kotel na peleti Milkuz, 25kw. Gream 2 sprata od kuka, vkupno okolu 140 m2.
Prashanje:
Temperaturata na vodata vo cevkite ne postignuva poveke od 50. Namesteno e da dostigni 75.
Zoshto?
P.s. dosega sum koristel samo do 50, pa sega deka poladno vremeto ja namestiv 75. Ama nema promena. Si sedi na 50.
Blagodaram ako nekoj znae da odgovori koj setting treba da go reguliram.
Намести ја брзината на највисока - 4-та или 5-та, или прашај ги Милкуз зошто котелот не достигнува повисока температура на водата во радијаторите. Можеби пумпата не работи доволно брзо, можеби и таа треба дополнително да се конфигурира.
 
Член од
5 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
3
Imam kotel na peleti Milkuz, 25kw. Gream 2 sprata od kuka, vkupno okolu 140 m2.
Prashanje:
Temperaturata na vodata vo cevkite ne postignuva poveke od 50. Namesteno e da dostigni 75.
Zoshto?
P.s. dosega sum koristel samo do 50, pa sega deka poladno vremeto ja namestiv 75. Ama nema promena. Si sedi na 50.
Blagodaram ako nekoj znae da odgovori koj setting treba da go reguliram.
Треба да се корегираат параметрите за подавање на пелети и проток на воздух... за повеќе информации ти стојам на располагање...
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
550
Поени од реакции
716
Kako vi odi na greenje na peleti vo ladnovo?potrosuvacka kolku?na kolku stepeni za kolku m2?sakam da sporedam so inverter sto e poekonomicno.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.951
Поени од реакции
1.967
19-20 vnatresna?ne e malku?
Poveke mi e kolku e toa vo denari dnevno ?sporedba trosok denari na tolku stepeni na tolku m2
Den/stepeni/m2
320-330 den или окулу 3 ден од квадрат/ден а надворешната варира. Обично чуваме на 18 Ц сега дневно е до 20 Ц ноќно време е окулу 15 Ц . Сакаме поладно од просек на корисник. На потопло трошиме и 2 ден/м2 од 1,5-3,5 ден/м2 во зависност од надворешна температура.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Треба да се корегираат параметрите за подавање на пелети и проток на воздух... за повеќе информации ти стојам на располагање...
Здраво, од милкуз имаш котел?[DOUBLEPOST=1546970363][/DOUBLEPOST]
Kako vi odi na greenje na peleti vo ladnovo?potrosuvacka kolku?na kolku stepeni za kolku m2?sakam da sporedam so inverter sto e poekonomicno.
За 13 часа работа една и пол врејќа греам 80 квадрати, со напомена дека цела куќа не ја грејам од почеток. Пример од 7 радијатори колку што имам пуштам од почеток само 4 , другите 3 после 18 часот .Температурата е 65 до 70 степени ( вода) , внатрешна околу 21-22 степени .
Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
3
Здраво, од милкуз имаш котел?[DOUBLEPOST=1546970363][/DOUBLEPOST]

За 13 часа работа една и пол врејќа греам 80 квадрати, со напомена дека цела куќа не ја грејам од почеток. Пример од 7 радијатори колку што имам пуштам од почеток само 4 , другите 3 после 18 часот .Температурата е 65 до 70 степени ( вода) , внатрешна околу 21-22 степени .
Поздрав
Да.... Се греам на 25-kw печка на Милкуз 5 грејна сезона...
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
550
Поени од реакции
716
Здраво, од милкуз имаш котел?[DOUBLEPOST=1546970363][/DOUBLEPOST]

За 13 часа работа една и пол врејќа греам 80 квадрати, со напомена дека цела куќа не ја грејам од почеток. Пример од 7 радијатори колку што имам пуштам од почеток само 4 , другите 3 после 18 часот .Температурата е 65 до 70 степени ( вода) , внатрешна околу 21-22 степени .
Поздрав
Znaci 300den/22 stepeni/60-80 m2 peleti
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Треба да се корегираат параметрите за подавање на пелети и проток на воздух... за повеќе информации ти стојам на располагање...
Pretpostavuvam go imash istiot kotel Milkuz 25kw, so radijatori.
Ako mozis da mi kazis kolku kvadrati grejsh, kakvi peleti koristish i kako gi podesuvash parametrite.

Jas do lani bev so kotel na drva, ovaa zima go zameniv so ovoj na istite radijatori. Dodeka ne bese tolku ladno bese odlicno, temperaturata na vodata si ja mestev na 50 ili 55, si funkcionirashe super.
Ama sega na -20 koga e nadvor, temperaturata na vodata ja mestam na 75 ama ne zagreva poveke od 60.[DOUBLEPOST=1546980277][/DOUBLEPOST]
Kako vi odi na greenje na peleti vo ladnovo?potrosuvacka kolku?na kolku stepeni za kolku m2?sakam da sporedam so inverter sto e poekonomicno.
Inverterot e sigurno poekonomicen, ama ako e mnogu ladno nadvor, mislam nema da mozi dovolno da stopli. Ako e -20 nadvor, ne mozi klimata da postigni 22 stepeni sobna temperatura. IMO.
Ima mnogu faktori: dograma, izolacija, kolku kw, kolku kvadrati, kolku vreme gree...
Jas imam dve inverter klimi na dvata sprata od kukata, edniot gree 55 m2 drugiot 40 m2. Odlicni se.
Niv gi koristam vo onie periodi od godinata koga ne e mnogu ladno, i normalno vo leto - za ladenje.
A koga ke dojdi nula (0) i nadolu temperaturata go palam kotelot i se toplam so radijatori.
Za potroshuvackata na peleti ne mozam da ti kazam odsega deka prva zima mi e. Ama odprilika ke potrosham isto pari kako i na drva sho troshev vo prethodnite godini.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
3
Поривери во мени TP 01дали параметрите за подавање на пелети одговараат на податоците наведени во табелата која ја прикачив...
 

Attachments

Член од
19 декември 2014
Мислења
550
Поени од реакции
716
Pretpostavuvam go imash istiot kotel Milkuz 25kw, so radijatori.
Ako mozis da mi kazis kolku kvadrati grejsh, kakvi peleti koristish i kako gi podesuvash parametrite.

Jas do lani bev so kotel na drva, ovaa zima go zameniv so ovoj na istite radijatori. Dodeka ne bese tolku ladno bese odlicno, temperaturata na vodata si ja mestev na 50 ili 55, si funkcionirashe super.
Ama sega na -20 koga e nadvor, temperaturata na vodata ja mestam na 75 ama ne zagreva poveke od 60.[DOUBLEPOST=1546980277][/DOUBLEPOST]
Inverterot e sigurno poekonomicen, ama ako e mnogu ladno nadvor, mislam nema da mozi dovolno da stopli. Ako e -20 nadvor, ne mozi klimata da postigni 22 stepeni sobna temperatura. IMO.
Ima mnogu faktori: dograma, izolacija, kolku kw, kolku kvadrati, kolku vreme gree...
Jas imam dve inverter klimi na dvata sprata od kukata, edniot gree 55 m2 drugiot 40 m2. Odlicni se.
Niv gi koristam vo onie periodi od godinata koga ne e mnogu ladno, i normalno vo leto - za ladenje.
A koga ke dojdi nula (0) i nadolu temperaturata go palam kotelot i se toplam so radijatori.
Za potroshuvackata na peleti ne mozam da ti kazam odsega deka prva zima mi e. Ama odprilika ke potrosham isto pari kako i na drva sho troshev vo prethodnite godini.
Druze se gream so inverteri samo sakam da sporedam temperatura kvadratura i cinenje megu peleti i inverteri.
Jas ja znam mojata matematika sakam da sporedam kolku e so peleti.
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Поривери во мени TP 01дали параметрите за подавање на пелети одговараат на податоците наведени во табелата која ја прикачив...
Fala mnogu. Ke proveram odma sabajle. Pa ke pisham da kazam.[DOUBLEPOST=1546981810][/DOUBLEPOST]
Druze se gream so inverteri samo sakam da sporedam temperatura kvadratura i cinenje megu peleti i inverteri.
Jas ja znam mojata matematika sakam da sporedam kolku e so peleti.
Sigurno e poskapo so peleti. Spored mene. Kolku potroshiv ke mozam da ti kazam otkako ke zavrshi zimata :) Deka mi e prva sezona so peleti.

P.S. Ako se greesh so inverteri, mozis da postignish sobna temperatura +22 ako nadvor e -22?
 
На врв Bottom