Греење со пелети

Член од
30 јули 2010
Мислења
157
Поени од реакции
40
За просторија од 20 м3 колку е цената на најмалата печка и колку би ме чинела дневната потрошувачка на пелети?
 
Член од
16 март 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo nov sum vo grupata i sakam da ve prasam za mislenje.sega brzo namestiv kamin na peleti i so malce podolga dolzina na boriite i ali niz nekoj delovi ispusta cad i mirizba od pepelta.dali nekoj drug ima vakvo nekoe iskustvo i kako go resil ako mozi da se resi posto ziveam vo stan a ako go dupnam odma niz dzitot mozno e da mi se zalat komsiite.
Fala odnapred
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
За просторија од 20 м3 колку е цената на најмалата печка и колку би ме чинела дневната потрошувачка на пелети?
Печка можеш да најдеш за 15-20.000ден а може да трошиш и 20-30 вреќи пелети годишно ако ложиш како мене. Иако мислам дека најголем дел од луѓето би ложеше по пол вреќа дневно.[DOUBLEPOST=1521304319][/DOUBLEPOST]
Zdravo nov sum vo grupata i sakam da ve prasam za mislenje.sega brzo namestiv kamin na peleti i so malce podolga dolzina na boriite i ali niz nekoj delovi ispusta cad i mirizba od pepelta.dali nekoj drug ima vakvo nekoe iskustvo i kako go resil ako mozi da se resi posto ziveam vo stan a ako go dupnam odma niz dzitot mozno e da mi se zalat komsiite.
Fala odnapred
Јазично неможам да те разбрам...многу ти е лош Македонскиот, ако пишеш појасно може и ќе може да ти помогнам.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
zdravo na site,ja iscitav temava grenje na peleti i nekako interesno,eve treta sezona se greeam na klima i ok,ama sakam da go prosiram greenjeto i vo drugi prostorii se na se okolu 65m2 i razmisluvam dali uste nekoja klima ili pecka na peleti so parno.razgledav dosta modeli i nekako za moite potrebi minima 12 od ecospar mi e najidealna.e sega sekoj sovet e dobrodojden okolu greenje,potrosuvacka,model na pecka itn.inace ziveeam vo kuca pvc stolarija so obicna fasada,tavan trska ali izoliran so 10cm staklena volna.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.482
Поени од реакции
11.537
zdravo na site,ja iscitav temava grenje na peleti i nekako interesno,eve treta sezona se greeam na klima i ok,ama sakam da go prosiram greenjeto i vo drugi prostorii se na se okolu 65m2 i razmisluvam dali uste nekoja klima ili pecka na peleti so parno.razgledav dosta modeli i nekako za moite potrebi minima 12 od ecospar mi e najidealna.e sega sekoj sovet e dobrodojden okolu greenje,potrosuvacka,model na pecka itn.inace ziveeam vo kuca pvc stolarija so obicna fasada,tavan trska ali izoliran so 10cm staklena volna.
Котел со моќност од 12 киловати би требал одлично да ти заврши работа ако куќата ти е` само на приземје - а претпоставувам дека ти е на приземје бидејќи спомна дека таванот е` со трска, но дури и кога куќата би била со приземје и прв кат, сепак за квадратура до 100 метри квадратни ќе ти заврши работа котел со моќност од 12 киловати.

Но ако немаш радијатори за парно греење низ куќата, тогаш ќе мораш допрва да бушиш, да копаш, да пушташ цевки и да поставуваш радијатори низ просториите на куќата, па потоа да ги поврзиш со котелот за парно греење.

Доколку немаш радијатори за парно греење низ куќата, тогаш најдобро би било уште сега да направиш планови за мај или јуни кога е пролет - ниту е многу ладно, ниту е многу топло - па тогаш да набавиш се` што ти треба за парно греење во куќата, и се разбира, да си најдеш мајстори кои ќе бушат, ќе копаат, ќе ги пуштаат цевките низ куќата, ќе ги монтираат радијаторите и на крајот домашниот систем за парно греење ќе го поврзат со котелот за парно греење на пелети.

Ако сакаш професионален совет, побарај го во Техно Ауто во Три Бисери во Аеродром, тие продаваат котли на пелети од Термофлукс од Босна и Херцеговина, продаваат пелети и даваат попуст на првата нарачка на пелети што ќе ја направиш кај нив доколку купиш котел на пелети од кај нив.

Освен котли и пелети, ќе ти дадат најдобар совет за тоа како е најдобро, најефикасно и најевтино да ја грееш куќата, а можат и да ти препорачаат по некој добар мајстор за парно греење.

http://tehnoauto.com.mk/kontakt/

Инаку, кога сме кај набавката на пелети, веќе имам спомнато на темава дека најдобри пелети кои досега ги имам користено се 4U кои ги продаваат во Он-Тим во Ѓорче Петров.

http://www.on-tim.com.mk/contact.html

И се разбира, како што веќе имам спомнато во повеќе наврати на темава, држи се настрана од македонските пелети бидејќи се нечисти, односно имаат остатоци од дрвца во нив кои можат да ја заглават спиралата која ги внесува пелетите од резервоарот на котелот во каминот каде што гори огнот, а заглавена спирала во превод значи нефункционален котел на пелети и дремење без парно греење додека не дојде сервисер за да ја одглави спиралата и да го врати котелот во функција.

Секогаш проверувај убаво дали има остатоци од дрвца во вреќите со пелетите кои ги купуваш, не сакаш за време на зимски студ да останеш без парно греење поради некое дрвце кое ти ја заглавило спиралата во котелот.
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Dexter26 fala za odgovorot.Se javiv vo tehno auto i mi ponudija pecka interio14 na termoflux 75800den,garancija 2god na elektronika i 5 god na kazan i nivni servis.Minimata 12 na ecospar kosta 61700 poeftina e14000.Ne mi se brza pa ce pocekam i procitam drugi korisnicki iskustva so peckive i sekako bitna e potrosuvackata na peleti.Na hartija e edno a vo praksa sekako druga matematika.Inace ce se greaat 52 m2 so 2.6 visina na sprat i prizemje t.s edna soba od 16 m2 so 2.2 visina,koja e dosta dobro izolirana.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Dexter26 fala za odgovorot.Se javiv vo tehno auto i mi ponudija pecka interio14 na termoflux 75800den,garancija 2god na elektronika i 5 god na kazan i nivni servis.Minimata 12 na ecospar kosta 61700 poeftina e14000.Ne mi se brza pa ce pocekam i procitam drugi korisnicki iskustva so peckive i sekako bitna e potrosuvackata na peleti.Na hartija e edno a vo praksa sekako druga matematika.Inace ce se greaat 52 m2 so 2.6 visina na sprat i prizemje t.s edna soba od 16 m2 so 2.2 visina,koja e dosta dobro izolirana.
Имам Екошпар 24кв котел/парно технички е добра барем оваа сезона се е добро кај неа само контролерот е јузеранфрендли. За потрошувачка не би зборел зошто е неспоредливо, парно, температура, навики итн.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.482
Поени од реакции
11.537
Dexter26 fala za odgovorot.Se javiv vo tehno auto i mi ponudija pecka interio14 na termoflux 75800den,garancija 2god na elektronika i 5 god na kazan i nivni servis.Minimata 12 na ecospar kosta 61700 poeftina e14000.Ne mi se brza pa ce pocekam i procitam drugi korisnicki iskustva so peckive i sekako bitna e potrosuvackata na peleti.Na hartija e edno a vo praksa sekako druga matematika.Inace ce se greaat 52 m2 so 2.6 visina na sprat i prizemje t.s edna soba od 16 m2 so 2.2 visina,koja e dosta dobro izolirana.
Паметно е тоа што не брзаш, бидејќи допрва доаѓа пролетта, па летото, можеби во меѓувреме ќе им пристигнат понови котли на пелети.

Очигледно ова е моделот кој ти го понудиле во Техно Ауто, не знам зошто го нарекуваат печка, бидејќи сепак може да се поврзи со радијатори, а со тоа по автоматизам е котел на пелети, а не печка. Можеби доаѓаат без пумпа за вода, па ако треба пумпата за вода посебно да се купи и да се монтира, разбирливо би било зошто ги нарекуваат печки, а не котли на пелети.

http://tehnoauto.com.mk/kamini-na-peleti-thermoflux-interio/
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2017
Мислења
122
Поени од реакции
85
Sakam da kupam kamin na paleti se mislam za od neptun 45.000 denari e kolku treba mesecno paleti kolku gorat u den i taka ako moze info
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
mislenje za peckive na varmo,moi bliski kupija pred dva meseci za parno 25kw,istata ima i ventilator koj duva,dali i na drugive proizvoditeli ja ima taa funkcija.
 
Член од
16 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Потребно ми е мислење и искуство за камин на пелети од фирмата ENRAD
Благодарам
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Decki, pomos pomegu Termoflux kotel na peleti ili Burnit?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Член од
24 април 2008
Мислења
10.482
Поени од реакции
11.537
Отворена современа фабрика за производство на пелети „Еколајф“ во Гиновце
https://opserver.mk/makedonija/otvorena-sovremena-fabrika-za-proizvodstvo-na-peleti-ekolajf-vo-ginovce/

И сега најбитното прашање: - Ќе придонесе ли отварањето на оваа фабрика во намалувањето на цените кај нас ?
Со оглед на фактот дека градежна компанија која не е ни малку синоним за квалитет е` сопственик на оваа фабрика за пелети, дури и ако пелетите кои ги произведуваат бидат евтини, квалитетот на истите ќе биде под знак прашалник.

Исто така не би било изненадување ако пелетите од оваа фабрика за пелети бидат квалитетни, ама затоа па би завршиле претежно на извоз надвор од Македонија.

Така да, најверојатниот одговор е НЕ.
 
Член од
6 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
zdravo jas go zemav ova ke grejam 80m2
na 2.30 visina zidovi od kamen imam radiatori panelni 600x1600; 600x1800; 600x2000 i register eden500x800
me interesira instalacijata na izlez od kotelot ima col izlez dali moze odma da go reduciram na 3/4


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom