Границата Србија-Македонија ќе се минува со лична карта

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
Дали ова ќе значи дека наскоро и со Албанија ќе има ваква работа, па и со Косово (за другите соседи кога во ЕУ)... така?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101
Набрзо ќе се влегува во Србија само со лична карта

посебна тема за србија нема- затоа веста ќе ја постирам овде-
Sa Makedonijom uskoro režim bez pasoša

Zamenik premijera Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najavio je večeras na proslavi praznika Svetog Save u skopskom selu Kučevište da će Makedonija i Srbija uskoro imati režim prelaska granice bez pasoša
"Mi ćemo pripremiti sve uslove za prelaz granica s ličnom kartom; kada premijeri Srbije i Makedonije budu imali sledeći sastanak onda će se to potpisati i ozvaničiti", rekao je Dačić.
On je dodao da se o tim pripremama razgovaralo i na poslednjem njegovom susretu sa makedonskom ministarkom unutrašnjih poslova Gordanom Jankulovskom.
Dačić je istakao da će Srbija garantovati ljudska prava makedonskoj manjini a da isto treba učiniti i u Makedonija za građane srpske nacionalnosti.


http://srb.time.mk/read/cb2eef8387/79e419adeb/index.html
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.643
Поени од реакции
2.327
Чекај малце, ја мислев дека ова веќе беше воведено уште пред година дена?
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Чекај малце, ја мислев дека ова веќе беше воведено уште пред година дена?
Веста ја проверив денешна е, значи само треба да се официјализира сега ( изгледа пред тоа било најава што планираат)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Па нели потишуваа некој договори и се збореше прошла година за вакво нешто?
Едвај чекам.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.938
И покрај шо не ми мења ништо, освен некаш ако ти е изминат пасошот и хитно треба да појдеш во србија :) Мала Југославија
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.643
Поени од реакции
2.327
Па нели потишуваа некој договори и се збореше прошла година за вакво нешто?
И ја така памтам, сигурен сум дека уште лани збореа за темава, ама изгледа тогаш само ја разгледувале идејата а тек сеа ќе се оствари... Али ја лично цело време си мислев дека тоа веќе беше воведено, грешно сум разбрал тогаш. Среќа што не сум се обидел да поминам со лична карта, ќе ме врателе назад ЛОЛ
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101
како и да е - сепак е напредок-бар ќе се чувствуваме ко да нема граници , личните карти се постојано со нас, а пасошот по потреба, вака секое време ќе можеш да појдеш- а голем минус за бугарите - е она што воведоа визи за македонците, пријавување престој,дрндрн....јариња:nesum:али они се ЕУ- није шала
 
H

HITCH

Гостин
Сепак тоа било само најава, идејата сеуште не е реализирана: Границата Србија-Македонија ќе се минува со лична карта. Јас досега не сум имала никакви проблеми при влез во Србија, сеедно дали сум патувала со кола или со авион (смена на авион или пак за престој во Србија), ама знам многу луѓе кои имале проблеми.
Мене ми е сеедно дали е со лична карта или пасош, 2 - 3 пати годишно идам кај роднините за да ги ѕирнам, ама за оние кои често ја минуваат границата ќе биде навистина големо олеснување.

Оваа идеја сеуште чека на потпишување! :toe:

П.С. Фала Хич што ја најде темава. - Ништо Волчко, повели и друг пат! :smir:
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
348
Поени од реакции
53
Што е финтат со ова ? Пријатно Албанци и Бугари добродојдовте ‘‘браќа‘‘Срби. Балканот е најинтересен за проучување од политички гледна точка. Секој прави што сака и како сака. Прво ги воздигнаа Албанците, им всадоа идеја за голема Албанија сега ќе ѓи остават сами на себе. Многи интереси се помешаа овде во краток период. Русија со Србија освен старите контакти сега имаат и бизнис нафта ,гас. Европа сака да го затвори прашањето за Косово со Србија, која сака да оди во ЕУ и НАТО - ( Америка ) која ја бомбадираше Србија и го содаде Косово . Американците се наши партнери - (само незнам во што ? ). Турција не подржува и ни е пријател но зошто ? резултати нема. Одиме во земји од третиот Свет за да ни го признаат името, мислам дека е ок овој потег но дали вистински ќе промени нешто со Грција ? Рикер во интервјуто за А1 иако зборуваше округло па на ќоше можеше да се насети што порача. Неговата порака не е добра за иднината на Македонија, дали повторно ќе работиме по налог на Белград ? 2011 ќе биде пресудна година за Македонија денес на протестите се гледа како на модерна револуција каде што народот ја ‘‘менува‘‘ власта. Дали полека се готви вакво сценарио овде ? времето ќе покаже. Имавме една таква промена во Србија која не вроди со плод за Србите туку го изгубија Косово. Морам да напоменам дека не верувам дека во големите земји членки на ЕУ власта може да се промени на овој начин. На ваков начин се врши промена на земји кој биле дел од комунизмот и во кој се уште се насетува како лебди во воздухот. Избегав од темата. Интервјуто на Рикер морам да признаам дека промени дел од моите анализи за Македонија.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.810
Поени од реакции
25.397
Сега не сфатив, само во оквир на 30 километри или на ниво на цела територија?
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Што е финтат со ова ? Пријатно Албанци и Бугари добродојдовте ‘‘браќа‘‘Срби. Балканот е најинтересен за проучување од политички гледна точка. Секој прави што сака и како сака. Прво ги воздигнаа Албанците, им всадоа идеја за голема Албанија сега ќе ѓи остават сами на себе. Многи интереси се помешаа овде во краток период. Русија со Србија освен старите контакти сега имаат и бизнис нафта ,гас. Европа сака да го затвори прашањето за Косово со Србија, која сака да оди во ЕУ и НАТО - ( Америка ) која ја бомбадираше Србија и го содаде Косово . Американците се наши партнери - (само незнам во што ? ). Турција не подржува и ни е пријател но зошто ? резултати нема. Одиме во земји од третиот Свет за да ни го признаат името, мислам дека е ок овој потег но дали вистински ќе промени нешто со Грција ? Рикер во интервјуто за А1 иако зборуваше округло па на ќоше можеше да се насети што порача. Неговата порака не е добра за иднината на Македонија, дали повторно ќе работиме по налог на Белград ? 2011 ќе биде пресудна година за Македонија денес на протестите се гледа како на модерна револуција каде што народот ја ‘‘менува‘‘ власта. Дали полека се готви вакво сценарио овде ? времето ќе покаже. Имавме една таква промена во Србија која не вроди со плод за Србите туку го изгубија Косово. Морам да напоменам дека не верувам дека во големите земји членки на ЕУ власта може да се промени на овој начин. На ваков начин се врши промена на земји кој биле дел од комунизмот и во кој се уште се насетува како лебди во воздухот. Избегав од темата. Интервјуто на Рикер морам да признаам дека промени дел од моите анализи за Македонија.
Saman, добро е кога работите се гледаат од повеќе агли, ама конкретно на оваа тема да се бараат скриени пораки е само губење време. Болдираното секако не е „финтата„.
Низ ЕУ луѓето се движат со лична карта, Македонија сака во ЕУ, Србија сака во ЕУ, гледај на ова како на вежбање за таму :icon_lol:. Плус и поедноставно за граѓаните и сите среќни, барем во овој случај нема губитници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom