Границата Србија-Македонија ќе се минува со лична карта

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
348
Поени од реакции
53
Saman, добро е кога работите се гледаат од повеќе агли, ама конкретно на оваа тема да се бараат скриени пораки е само губење време. Болдираното секако не е „финтата„.
Низ ЕУ луѓето се движат со лична карта, Македонија сака во ЕУ, Србија сака во ЕУ, гледај на ова како на вежбање за таму :icon_lol:. Плус и поедноставно за граѓаните и сите среќни, барем во овој случај нема губитници.
Се уште е рано за да видеиме дали има или нема скриена порака.
П.С. Секогаш има губитници дури и кога е нерешено. Губитник е оној кој е помокен а изиграл лошо во тој момент. Се сложувам дека полесно ќе патуваме.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Добра и корисна работа за обете држави.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Се уште е рано за да видеиме дали има или нема скриена порака.
П.С. Секогаш има губитници дури и кога е нерешено. Губитник е оној кој е помокен а изиграл лошо во тој момент. Се сложувам дека полесно ќе патуваме.
Секој гест, секој збор носи некаква порака, нормално е тоа. Ама во случајов не се работи за „братство единство„ туку за применување на ЕУ пракса. Ако тоа е веќе рутина секаде, зошто не би била овде? Не гледам што негативно би донел овој договор.
П.С. Како влегуваат французи во Германија и обратно? ;)
П.П.С. Како влегуваат и едните и другите во Македонија? ;) ;)
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Ти доаѓа некој Амер на гости и му викаш ај на кафе во Србија. На граница ти си минеш онака само со лична карта, а нему му бараат пасош, проверка, бам печат, а во ранчето што имаш... После му се изнасмејуваш у фаца, и го тераш да се чуствува ко да доаѓа од некоја африканска земја во развој. Бесценето!

Подршка за иницијативата и нека се продолжи вака со останатите FYRs.
 

sto

Член од
22 октомври 2009
Мислења
101
Поени од реакции
5
Не знам зошто требаше да има граница со Србија. Секогаш сме биле заедно. Заедно ќе преговараме за ЕУ и НАТО и заедно ќе влеземе. Заедно за да не се ставаат вештачки бариери меѓу двата пријателски народа.
 
H

HITCH

Гостин
Не знам зошто требаше да има граница со Србија. Секогаш сме биле заедно. Заедно ќе преговараме за ЕУ и НАТО и заедно ќе влеземе. Заедно за да не се ставаат вештачки бариери меѓу двата пријателски народа.
Затоа што ние сме Република Македонија, а не јужна бановина! :toe:
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Па почна ли да се спроведува ова на дело, со преминување на граница меѓу Македонија и Србија, ај ако знае некој нека ми каже ме интересира.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Не е уште, ама штом почнале ќе биде.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=70639
Само со лични карти до Србија- предлогот веќе е ставен на хартија и наскоро треба да се реализира, најавија министрите за внатрешни работи на Србија и Македонија.

На денешната средба во Скопје српскиот министер Ивица Дачиќ го предал нацрт документот за премин на државната граница само со лична карта, а деталите треба да ги прифати македонската страна.

http://www.tocka.com.mk/index12.php?ID=31644

„Инаку на денешната средба инициравме и нови форми на соработка односно министерот Дачиќ ми предаде предлог – нацрт текст на договор за минување на државната граница само со лична карта јас нему му предадов два нацрт текста на договори од кои едниот е за воспоставување на заеднички контакт центар за полициска и гранична контрола, а другиот е за воспоставување на заеднички контроли на заедничката државна граница како меѓу Србија и Македонија“ рече Јанкулоска.
 
Член од
4 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
dali znae nekoj dali go podpisaa ova ili za koga e najaveno treba da odam vo srbija itno a nemam napraveno pasos
 
М

Мартин`

Гостин
Пред 20-тина дена ја минев границата и сеуште неможе со лични карти туку само со пасош како и до сега што беше.
Ваљда ќе стартува ова наскоро.. пример пред првенствово во ракомет ќе биде добро :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.086
Поени од реакции
3.891
Граѓаните на Албанија можат во Србија и Ц.Гора само со лични карти.Не знам што чекаат нашиве.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.696
Поени од реакции
14.526
Не знам зошто требаше да има граница со Србија. Секогаш сме биле заедно. Заедно ќе преговараме за ЕУ и НАТО и заедно ќе влеземе. Заедно за да не се ставаат вештачки бариери меѓу двата пријателски народа.
меѓу две независни држави да не требаше да посадиме пченка?
граница, ами шо....
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.779
уште му ги немаат вратен кравите на тој што му заминаа Србија.....мислам дека беше тоа во зимата.....
сигурно без пасош биле,па незнаат каде да ги вратат,има некој гласини кои велат дека се од Африка и побарале азил во Србија:ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom