Границата Србија-Македонија ќе се минува со лична карта

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Иницијативата пристигна од Србија, а ја соопшти министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ по средбата со министерката Јанкуловска.Предлогот е прифатен но сега правните експерти ќе бараат модус тоа да се реализира. Варијантите се со одлука на влада, меѓудржавен договор или пак ревизија на постоечкиот од време на сојузна Република Југославија.

Ваков договор Србите веќе имаат со Црна Гора и Босна, а ја разгледуваат можноста истото да им го предложат и на Хрватите.
За нас ќе е прв, а во земјава влегуваат со лична карта само граѓани на земји од Европската унија.

Како показател од почетокот на годинава во земјава влегле 3,5 милиони Срби. За почеток договорено и потпишано граѓаните од Србија и Македонија од регионот на преминот Голеш Црцорија македонско српската граница да ја минуваат само со лична карта.
Гордана Јанкуловска

„Мислам дека е наш заеднички интерес и дека граѓаните на Србија и Македонија тоа ќе го поздрават, да можат да патуваат без пасош само со лични карти. Ќе ја најдме правната форма и начин како со тоа да го оневозможиме ширењето на криминалот“, изјави Ивица Дачиќ.

„Ја отворивме иницијативата, односно прашањето за заедничка гранична контрола на заеднички граничен премин во железничкиот сообраќај со што дополнително ќе се придонесе за протокот на патници и стоки преку железничкиот сообраќај“, вели Гордана Јанкуловска.

Исламскиот радикализам постои на овие простори и не е исклучено регионот да биде база за регрутирање на таканаречена бела Алкаеда констатира српскиот министер Дачиќ.

Не ја исклучува можноста вахабистите и во двете земји да имаат цели за напад, но сепак не смета дека голема закана по безбедноста не постои.
Двајцата министри задоволни од меѓусебната соработка најавуваат и заеднички вежби на полициите.

Останува определба за сузбивање на организираниот криминал, тероризмот, трговијата со наркотици и луѓе.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
За сите важи, исто ко што беше до 95 година.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.961
Поени од реакции
4.880
Па поубаво од ова нема уствари истото како од сфрј ке се врати
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.862
Поени од реакции
10.224
Уште со бугарите ама тие се у ЕУ, тешко со нив.
А за овој договор Браво и шуќур, добра иницијатива.
 
М

Мартин`

Гостин
Супер еве олеснување претежно за Србите кои одат на одмор во Охрид, иако и за нас не е лошо :)
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Граѓаните кои живеат на оддалеченост до 30 километри на македонско-српска граница ќе можат да ја преминат само со лични карти, се договорија на денешната средба министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и српскиот министер за внатрешни работни, Ивица Дачиќ. http://tocka.com.mk/index12.php?ID=20042
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Граѓаните кои живеат на оддалеченост до 30 километри на македонско-српска граница ќе можат да ја преминат само со лични карти, се договорија на денешната средба министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и српскиот министер за внатрешни работни, Ивица Дачиќ. http://tocka.com.mk/index12.php?ID=20042
а наскоро тоа ќе важи за сите ЛИНК добар потег од властите,треба да продолжат со слични активности
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
908
ova dobra rabota sho napraele. a dali ce mozhe i so istecena licna karta preku granica?

ili ako ne mozhe, so zdrastfvena knishka so slikicka?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom