Граматички правила и правопис

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.173
Поени од реакции
5.088
Погледнав , но не најдов тема за македонски правопис.

Последната тема што ја отворив , некој ми даде замерка дека името на етничката заедница треба да се напише со голема буква.


Според мене албанците треба да биде со мала буква. Исто така би сакал да знам како треба правилно да изгеда оваа болдирана реченица.

Еве и во друга тема ист проблем.

^^Абре у истиот пост у кој му приговараш на некој за правопис, име на народ пишуваш со мала буква.
Јас не се трескам за Македонија - од иста причина мојата грешка не е голема колку вашите погоре... Грешка е да, ама сум згрешил во врска со нешто кое не го бранам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.402
Поени од реакции
79.316
Албански со мала, Албанец со голема. Мислам дека тоа е универзално правило, не поврзано со исклучиво некои јазици.
Албанец е име на народ.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.171
Поени од реакции
25.762
Според мене албанците треба да биде со мала буква. Исто така би сакал да знам како треба правилно да изгеда оваа болдирана реченица.
Со голема треба. Еве го правописот според Википедиа.
Употреба на голема и мала буква

Со голема буква се пишуваат:
  • Почетниот збор на реченицата.
  • Имињата, презимињата и прекарите, имињата на животните и фамилиите.
  • Посвојните придавки изведени од лични имиња со наставките -ов, -ев и -ин.
  • Географските и топографските имиња. Ако се составени од повеќе зборови, сите се пишуваат со голема буква.
  • Имињата на жители на континенти, држави, области, национална припадност, припадници на племиња.
  • Имиња на институции, улици, кејови, плоштади, објекти, организации, фестивали, имиња на книги, уметнички творби, весници, списанија, написи, закони, прописи, документи, како и називите на востанијата, војните, битките и мировите. Голема е буквата само на првиот збор, освен ако не е лично име.
  • Имиња на небесни тела.
  • Кога по две точки ( : ) следува директен говор.
  • Имиња на празници.
  • Од почит, заменките „вие“ и „ваш“, како и други зборови.
Со мала буква се пишуваат:
  • Жители на населени места.
  • Придавки изведени од лични имиња и географски поими.
  • Имиња на месеци, денови во неделата, годишни времиња.
  • Имиња на училишни предмети.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.143
Поени од реакции
18.164
Ај кажете ми дали само мене ми е несфатлива и навредлива рекламава во смисла литературен јазик?
Од кога ОЛКУ е ВОЛКУ?????
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Имам проблем со некои граматички правила. Дали може некој да ми помогне? :)
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
ај помош, очи вадимуе со една колешка. значи множина од студио - студиЈа, вака е правилно??? и меана или мејана ???
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
13.133
ај помош, очи вадимуе со една колешка. значи множина од студио - студиЈа, вака е правилно??? и меана или мејана ???
За првото чинам дека е „студиа“ бидејќи „студија“ е еден вид на труд.
За второто - меана е правилно, сигурен сум.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
ај помош, очи вадимуе со една колешка. значи множина од студио - студиЈа, вака е правилно??? и меана или мејана ???
Множина од студио е студија, меѓу И и А секогаш стои Ј ( со неколку исклучоци ).
А за меана, веќе ти пишал Саладин , меана е, без Ј.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Ај кажете ми дали само мене ми е несфатлива и навредлива рекламава во смисла литературен јазик?
Од кога ОЛКУ е ВОЛКУ?????
Во рекламата го имаш фонетско-фонолошкото изразното средство параномазија кога зборовите слични по гласовната градба стануваат слични и по значењата. Параномазиите се многу ефективни бидејќи лесно се помнат па затоа и се чести во рекламните пораки.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ај кажете ми дали само мене ми е несфатлива и навредлива рекламава во смисла литературен јазик?
Од кога ОЛКУ е ВОЛКУ?????
Јас сега првпат видов дека "волку" било всушност (скопска!!!) дијалектна форма .

Се работи за прилогот "оволку"..
"Оволку", "онолку", "толку" изведени од "овој", "оној","тој" + "олку".

Карактеристична употреба е "волку малку".
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ало, реклама е. Не е научен труд. Плус, се работи за „лабава“ реклама, на шега удрена, така што, уреду е според мене.

Тоа што ја не можам да сфатам е како им е дозволено на оние мочковцине од некоја туристичка агенција или авио компанија или шо и да беа... коишто имаат сериозен текст којшто го читаат „Од сега, Скопје - Рим за Четириесдевет запирка девеесдевет евра...“

Значи, и ја сум од Скопје, ама вакво грдо незапазување на основни правила. Шо е следно, „пеефче“ ќе го стаиме во сериозна реклама?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Множина од студио е студија, меѓу И и А секогаш стои Ј ( со неколку исклучоци ).
А за меана, веќе ти пишал Саладин , меана е, без Ј.
Mеана е еднина, за множина е меани или кафана је моја судбина feat Toma, мислам дека прашањето беше како се доловува множинската форма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom