Граматички правила и правопис

S

Sagan

Гостин
Насекаде по весниците читам „отштета“...
Од кога „оштета“ стана отштета?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Многу иритирачки ми е неправилното степенување кај поголем дел од луѓето и се почесто во последно време.Дури и не се трудат другите да го земат како недостаток...

ГОВОРЕТЕ МАКЕДОНСКИ
ПРАВОПИС
Слеано се пишуваат честичките ПО и НАЈ при степенувањето на придавките: добар, подобар, најдобар, голем, поголем, најмал...
Честичките ПО и НАЈ се пишуваат слеано и кај прилозите: повеќе, попосле, најмногу, најпрво, пополека, најнакрај, подруго, понаваму...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
едноставно ќе ви одговорам,нон сто пза тој збор ни одземаат поени на тестови
сФаќаш е кога се мисли дали си разбрал нешто
а сВаќаш е како кога ќе се посватиш со некој,т.е.ќе станете сватови

сФаќате?
Сваќаш е точно.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Мразам постови само со смајли, ама ова реакцијата на она погоре, а не мислам на постот на вот, може само преку горенаведените смајлиња да се изрази...
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.065
Поени од реакции
57.319
Сваќаш е точно.
Попушти, сам си ;)
А и не си прв, многумина прават грешка меѓу овие 2 збора

Пишав и во другата тема

Сват/сваќа = роднинска врска (мислам меѓу родителите чии деца се маж и жена)
Сфати/сфаќа = разбира/разбере
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сваќаш е точно.
Со Ф е точно.

Мене па ме нервира кога читам во последно време поготово со европсково, форсирање на некои иритирачки и глупи србизми ко Енглезиве, Енглеска... Имаме свои зборови луѓе аман, Англичани и Англија, не е ова гастроентерохепатологија па да кажете дека е тешко за изговарање или пишување. Од една страна сите се бунат зошто се форсираат србизми а од друга страна ги користат и кај што треба и кај што не треба.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Твојот професор или професорка по македонски јазик е за отказ.
Не е за отказ, за во ЗАТВОР е... Криминал е толку да го пукаш јазикот во колено и да го уништуваш...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Ajде, да не избрзуваме со обвинување на професорката одма..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
^ Е сега ја оправи работава :cuc:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Некој ја пропуштил лекцијата за едначење по звучност во основно. :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Додека не ги усогласите ставовите слушајте чичо граматичар што ви кажува: И сфаќаш и сваќаш е точно!(y)
Тачно е ептен -- ова дечурлаанава појма нема јер не идела у асално школо као тебе.

Иначе мене секундарно ми текиња и на останали примери кои се ем граматички ем правописно тачни (а неправедно жигосани као нетачни). Сите до ред се алтернативни варијанти, исправни као и глаголот „сваќа“: земња, стредина, страње, здрелос, здрачење, хуманос, релна, пархет, милицинска сестра, термокулациона печка, контекс, сектември, тргоски центар (у Мак. Брод на пример), инфрак (множина: инфраци), инсек, сенгвич, есесер (мала торбица за козметика), плевмонија, суругат, англесќи булдук (множина: англесќи булдуци).

Него, чика Загоре, ја све нешо мислам дека „сваќа“ е женска личност која е член на фамилијата на сопружникот. Шо се вика женска варијанта на „сват“. А ако ти ја сваќаш сваќата, онда ризикуеш да наебеш гадно.
--- надополнето: 9 јули 2012 во 11:21 ---
Насекаде по весниците читам „отштета“...
Од кога „оштета“ стана отштета?
Сеа го консултирав чика Загор граматичарот со секира и он вика вака: да оштетиш некого е да му причиниш штета. А да добиеш отштета е да добиеш некаков надомест (шо би рекла баба ми Стојна: компензација), т.е., обесштетување за причинет зијан. У реду се веснициве у конкретниов случај.

Молим, изволте и друкпут
 

Kajgana Shop

На врв Bottom