Господе чувај ме од пријателите ...

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Ми се случило неколку пати, затоа сега сум многу попретпазлива и колку и да верувам на некоја другарка сепак не се зближувам претерано многу баш од таа причина.
Од друга страна, сите се жалиме дека никој не ни е прав пријател и дека пријателот кога тогаш ќе те повреди итн., а секој од нас е исто така нечиј пријател. Тоа значи дека и јас и секој друг што пишал на темава спаѓаме во тие од кои се жалиме.:raz: Инаку не би било логично сите да сме поединечно добри и искрени луѓе а све другите да не заебуваат.:nesum:
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Mi zabile noz vo grb, pogovorkata vazi spored mene. Sepak iam najbliski sto nikogash ne ni pomislile takvo neshto da mi napravat, a bogme ni jas na niv.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Па да, изрекава држи вода.Многу е жален фактот што има толку злобни луѓе на светот кои им забиваат нож во грб на своите пријатели.Се имам изгорено така,ми имаат забиено нож во грб и тоа другарки од кои не сум очекувала нешто такво.За жал нештата па и луѓето не се секогаш такви какви што се претставуваат, ама и ја па не учам од грешките.
Пак им верувам на луѓето и покрај фактот што знам дека пак некој можно е да ме зезне , ама јас сепак имам верба дека луѓето се добри и фини и немаат лоша душа.Знам дека звучи смешно или глупо ама така е.
Има една изрека Господ ти ги бира роднините,а ти сам си ги бираш пријателите, ама пред некој ден ја најдов изрекава во малце по модифицирана форма:
- Господ ти ги дава роднините,а ти сам си ги бираш пријателите,на тој начин Господ ти дава шанса да согледаш колку си глуп!
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
За пријателите

Нели сте помислиле дека малку грешиме кога разговараме на оваа тема?Не знам зашто воопшто ги условуваме како пријатели кога тие како такви и не постоеле никогаш?Ако ни биле пријатели не требало да се случува она што се случило.Затоа мислам дека треба да биде БОЖЕ ЧУВАЈ МЕ ОД СИТЕ ЗАШТО ДЕНЕС НЕМАМ ПРИЈАТЕЛИ!:toe:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
duffy_f напиша:
Нели сте помислиле дека малку грешиме кога разговараме на оваа тема?Не знам зашто воопшто ги условуваме како пријатели кога тие како такви и не постоеле никогаш?Ако ни биле пријатели не требало да се случува она што се случило.Затоа мислам дека треба да биде БОЖЕ ЧУВАЈ МЕ ОД СИТЕ ЗАШТО ДЕНЕС НЕМАМ ПРИЈАТЕЛИ!:toe:
Постоеле како такви, како не? Некогаш биле пријатели, се` до оној момент кога стануваш свесен дека од тој момент не ти е веќе пријател.
Можеби ќе речеш - тоа ќе значи дека никогаш не ти бил пријател. Зошто велам дека од моментот кога ќе сфатиш дека ти наштетил престанува да ти биде пријател? Затоа што до тогаш не си знаел што ќе се случи, го сметаш за пријател. Тој за тебе, според твоето дотогашно мислење и сознание бил пријател и додека можеби ти ковал зад грб некоја шајка или кол.

Ако немаш денес пријател/ка, ќе имаш утре. Но, уште поголема болка е ако другар/ка ти стори нешто со што ќе ти наштети. Сам треба да внимаваш на себеси.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Toj sho ke te predade ustvari nikad ne ti bil prijatel.. Ti samo si mislel deka ti e..
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Тој ќе излезе на крај дека не ти бил пријател (можеби не никогаш како што велиш ти, бидејќи не можеш да знаеш каде се прекинала нишката), но ти го сметаш за пријател и веруваш дека ти е - се` до моментот додека не дознаеш дека ти наштетил.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Kade i da se prekine niskata.. Problemot moze da se sredi so muabet..
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Pa vo osnova se druzam pocesto samo so prijateli sto znam deka ne mi mislat loso taka da nema zasto da se cuvam nesto posebno od niv iako nikogas ne se znae.Kako i da e izrekata si ima svoja smisla.
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Izrekata e epten tocna. Prijatel moze da te zaebe najgadno zatoa sto toj e onoj koj znae se za tebe, ti gi znae slabite tocki, golemite tajni. I da te zaebe neprijatel nema da ti bide krivo a koga ke vidis deka onoj za koj si mislel deka ti e nesto najblisko te izneveril e duri togas svakas kolku boli i kolku tesko zarasnuva ranata.
 

Handsome

Love me or Blow me !!!!
Член од
21 јануари 2006
Мислења
852
Поени од реакции
1
ЛОТС лотс оф тајмс....:toe:
бат и донт гиве а фак...:baeh:
 

cinderella_

In love with you...
Член од
27 јануари 2007
Мислења
852
Поени од реакции
5
me imaat zaebano i me zabolelo mnogu,pretezno drugarki(bar mislev deka mi se drugarki),zatoa sea ocekuvam od sekoj sve i vise niso ne mozeme da me iznenadi.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Твој ако не те заебе,никој друг нема
 
S

Sasha

Гостин
Da izrekava e bukvalno tocna,site moi "prijateli"ja izigraa mojata doverba i sega mi e mnogu podobro bez prijateli,so poznanici podobro se zivee,veruvajte!Pozzz...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Aj ke postiram eden moj txt.. Da vidite kako moze da zaebe prijatel..

..::girlll::..
Se cuvam od neprijateli, toj do mene me gazi,
Koj i da si, sto i da si.. Sega bolje da se pazis.
Me mrazis? Sto?! Do sega ne me nauci?
I edno prasanje.. Ako umram.. Ke slavis li?!
Pa bi trebalo.. Odmazdata ke bide krvolocna,
Se znae na krajot koj ke moli za proska..
Koga SimonS veli ne.. znaci gotovo e..,
Zapomni edno.. Veke ne sme istite.
Koga ti trebav.. Se pojavi.. I bev kraj tebe i po bura,
Nevolja.. Predavstvo.. Koj li sega ke te gura?!
Te piknav vo igrava.. Posle ova prasaj se kako ke zavrsis?!
Pravilata se moi, da se ztrvuvas vredi li?!
Vnimanie.. Vojnata ke pocne.. Dosta bese zatisje,
Ne sfakas za koj e?! A koj se lizese na dzandarite?!
Iskrenost.. Nauci sto znaci pa upotrebuvaj,
Zivotot e kocka, ja ne.. Pa sega bolje.. VNIMAVAJ.

..::girlll::..
Ti teknuva li.. Koj sekad te vadese od sranja?!
Sekad krivec za se, a ti padna koga pod mene plamna.
Dali zalam so te gubam.. Ajde sega uvidi,
Za drolji nemam cuvstva.. Zarem dosega ne primeti?!
Nauci da pocituvas.. Pa posle baraj pocit,
Svrti si go filmot..Zar mozes da me poglednes vo oci?!
Ne sum naucena da gubam.. No krvavo znam da kinam,
Svrti grb a zaboravi deka neznam da ginam..
Bese na dnoto.. Te izvlekov.. Sega si nazad.. I nema kaenje,
Me sakas i me postuvas?! Ne seri.. MOLCI BE!
Mrazam dvolicnost.. pa neli mrazese i ti?!
Deka ke bidam sekogas kraj tebe.. Seuste sigurna si?!
Ti podadov prst zema raka, sega kasno e za nazad,
Mi se protistavuvas?! Greska! Nemas luge da te pazat.
Toneshe ti, tonev i jas. Treba nekoj da te potseti?!
Radi tebe ginev.. A sega ubivam predavnici.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom