Господе чувај ме од пријателите ...

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
Секое пријателство ако се темели на искреност, обострана почит и прифаќање но не во целосна мера е за пофалба. Кога некого сметаш за добар пријател не треба со смиреност да ги прифакаш неговите исмејувања, зли намери и омаловажувања кон друг.. никој не гарантира дека нема и тебе тоа да те снајде, но во овие работи добрите пријатели се најчесто здружени и лесно пропаѓа се` со мало недоразбирање.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Пријател е фиктивна именка, што у реалноста не постои сите би сакале да ја видат и да ја допрат но таа се губи некако ја снемува како Дедо Мраз што се појавува само во едно годишно време и демек дели пакетчиња "подарочиња"што сам ќе си ги платиш,

така и вистинскиот пријател си постои со маска на себе се додека не ја симне и не си ја покаже вистинската личност, сите те сакаат само за пиење по кафани и расположение но тоа не се пријатели, тоа е друштво за провод, вистинскиот пријател се познава по помошта кога си во невоља? Но дали некој освен најблиската фамилија би помогнал навистина? донт тинк со, сите те гледаат од корист па дури и добриот провод е некаква корист сам по себе, хуман најчр и шта се може околу тоа ,,............................................................................

--- надополнето ---

Мислам дека најлошо е да се прекине пријателската врска со некој кој до вчера ги знаел нашите тајни.
Може на било каков начин да ги искористи..... најчесто на лош и подмолен начин.
Господар на тајната си се додека не излезе од твоја уста и влезе во туѓо уше, е тогаш стануваш нејзин роб:)
Но знаејќи го ова сите си ја препознаваме грешката кога ја повторуваме повторно и повторно и повторнооооооооо...................... антил етернити...........................
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
friend or foe...all melting in an orgy of indifference...
all there is... silence......and the void.......
there one way out perhaps, or complicity.
 
Член од
3 април 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
На денешно време искрено не постои она искрен пријател.
јас сум сигурен во то и гледаат сите да те искористат ...

Мое мислење

поздрав
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Кога некој постојано се става себеси, пред пријателите во секоја ситуација не е достоен да има пријатели.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Кога некој постојано се става себеси, пред пријателите во секоја ситуација не е достоен да има пријатели.
Заклучок-никој не е достоен да има пријатели.
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Заклучок-никој не е достоен да има пријатели.
Да не ја тупиме, ама не е така. Треба да си изразито огромен егоист за да се ставаш себеси пред секоја ситуација. Баш тогаш кога си потребен некому.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Да не ја тупиме, ама не е така. Треба да си изразито огромен егоист за да се ставаш себеси пред секоја ситуација. Баш тогаш кога си потребен некому.
retki se vistinskite prijatelstva, povejke se temelat na zaednicki interes otkolku na vistinsko prijatelstvo
vistinski prijatel 10 pati pogolem prijatel e zenskiot prijatel mi se nasla i i sum i se nasol vo sekoj situacija koga imala potreba :smir:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Да не ја тупиме, ама не е така. Треба да си изразито огромен егоист за да се ставаш себеси пред секоја ситуација. Баш тогаш кога си потребен некому.
Да не ја тупиме,ама само интересо е вечен се друго е пролазно.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Не постои во мојот живот,мртов е ако некој ми згреши нешто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom