Господе чувај ме од пријателите ...

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Нормално ако не знаете да избирате пријатели...проценка малце човече не е исто ова ко да ставаш луѓе на мСН :)
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Mac)) напиша:
Нормално ако не знаете да избирате пријатели...проценка малце човече не е исто ова ко да ставаш луѓе на мСН :)
а мас)) мене 4 пати по ред ме адднуе...па сега вие видете...
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
paaa se slagam so izrekava...do sega nemozam da kazam deka mi zabile noz vo grb najdobrite drugarki,ali postoele momenti koga pravele raboti koi ne sum veruvala deka kje mi gi napravat...
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Секогаш си чувам резерва.. Никогаш не се отварам пред сите целосно. Ми имаат забиено нож во грб, повеќе пати и секогаш за причини што јас не сум очекувал. Ама тоа е. Животот е суров во секој поглед и може да има големи последици ако не отвориме 16 очи. Не е се' црно и бело.
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
Na se treba da se nadevame, lugeto denes stanale tolku surovi so ne znam veke so kogo da se druzam...Ima mnogu malce, na prsti se brojat lugeto na koi mozam da im kazam se, ponekogas i od niv se cuvam, ali toa e...Zivot...
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
tilt[B напиша:
]„Господе чувај ме од пријателите, од непријателите сам ќе се чувам.“[/B] Што мислите вие дали држи вода изрекава? И како вие се чувате од вашите пријателите? Дали досега пријателот од кој најмалку сте очекувале ви го има забиено ножот во грб?
Држи вода и тоа како!?
Пријатели ти се оние луѓе во кои имаш доверба,кои ти значат,ги почитуваш и сакаш!Луѓе кои ги знаат твоите мани и доблести,твоите слаби точки,знаат што те боли а што те радува!Пола од твојата целина е нивна и ти никогаш не очекуваш од таа страна болка!А таа е најсилна зашто личноста што ја задава знае каде удира и додека се освестиш што си доживеал веќе ќе бидеш на дното!
За разлика пак кон непријателите си резервиран од нив го очекуваш најлошото,подготвен си на се,па дури и кога ќе ти нанесеат болка нема да биде толку силна затоа што ти е и не се толку запознаени со твојот живот!А не се толку вредни за да им посветиш внимание!
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Navistina prekrasno kazana tocno i koncizno formulirana recenica vo bilo kakva smisla!!
Ne veruvam deka ima nekoj sto mi rekol ova e bezvrska ili sosema pogresno!Zasto svetot vo koj ziveeme veke ne e svet ami bezredie i edna golema glupost!!Velam bezredie i glupost no ne po sekoja cena !Seuste dlaboko veruvam deka postojat i takvi luge nesta i raboti koi se odvivaat kako sto treba vo smisla na iskrenost pravednost a pred se vistina i realnost!Mi se ima mnogupati da se zrtvuvam za nekogo bilo dali e nekoj sto go cenam ili ne ama rezultatot od takvata moja zrtva povtorno mi se vraka kako bumerang vo negativna smisla!
Povtorno toj nekoj e nezadovolen od mojata postapka i sto vsusnost sum postignala!!Edno golemo NISTO !Prijatelite znaeme site deka pretstavuvaat edno bogatstvo i deka covek bez prijateli e nisto no zosto se mora da bide taka?Zosto sekoj si misli samo za negovo dobro i raboti nesta samo od korist!!Toa e nesto sto najmnogu me iritira i kako sto rece eci^^^ prethodno pocnuvam da se naviknuvam!Ima i edna druga izreka AKO NE MOZES DA GI POBEDIS PRIDRUZI IM SE!!No veruvajte i toa ne e taka ednostavno ami e mnogu tesko!!
 
С

Сатори

Гостин
Да!

tilt напиша:
„Господе чувај ме од пријателите, од непријателите сам ќе се чувам.“ Што мислите вие дали држи вода изрекава? И како вие се чувате од вашите пријателите? Дали досега пријателот од кој најмалку сте очекувале ви го има забиено ножот во грб?
Изреката многу држи место, првенствено затоа што кога знаеш кој ти е непријател многу е полесно од него да се чуваш, додека ако станува збор за пријател никогаш не можеш да бидеш сигурен...освен во ретки случаи.Сега овде се надоврзувам со една друга поговорка „Најдобар начин за да го разоружаш противникот е да го наведеш да поверува дека си на негова страна.“
За забивањето нож во грб, не би го нарекла така, но ми се има случено нешто слично, скоро со единствената личност на која и верував во тој временски период и навистина болеше фактот дека сосема го занемарила тоа дека јас барам од неа доверба, иако до ден денес дружиме, тоа е нешто што сеуште го немам заборавено.
Кога некој на кој толку многу му веруваш, те изневери на било кој начин, тогаш довербата никогаш целосно нема да се поврати.:nenene:
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Па да ви кажам ме имаат мн заебано ама тоа во велико и никогаш не сум им се налутил сум кажал дека животот е круг и ќе им се врати и уште повеќе ќе им се врати
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Ми се има случено НАЈДОБРАТА другарка да ми забие нож в грб, да ме понижи и буквално да ми ја убие личноста...Оттогаш, имам само две најдобри другарки во кои верувам и добро ги познавам. Сигурна сум дека нема да ме изневерат. Сите останати се познаници.
 
Член од
9 август 2006
Мислења
160
Поени од реакции
19
...животот е кучка, како шило боде колку може...
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Тие што стапици ставаат нека пазат каде газат!!!...... :)

Доега не се случило, мислам дека знам кој се вистински другари а кој не ......денес мора да запомниш дека си сам на светот, приателството свати го како материално, не го докажува духовното :):):):)
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
312
Поени од реакции
4
vo izrekava ima mn vistina. od neprijatelot sekogas ke ocekuvas napad a od prijatel nikogas nema ni da pomislis deka ke moze da te napadne i ke bides nespremen. pa taka da...
inaku da me imaat taka zeznato i ne sakam da zboruvam za toa i nikogas nema da go zaboravam
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
pa da da drzi izrekava kade kade. MI se ima deseno mnogu pati da mi zabiat noz u grb, pa za toa sega sto stanuva zbor kako se cuvam od niv, najednostavno nemam dobri prijateli
 
N

NeMiRnA

Гостин
da drzi voda i toa mnogu.Do sega samo ednas mi se sluci takvo nesto i sega ne ostavam prostor za takvo nesto,toa bese licnost od koja ni na kraj pamet ne mi bilo deka bi mozela da me povredi taka.Iako gi sakam i gi pocituvam moite drugarki sepak nemozam da veruvam vo toa deka nikogas nema da mi zgresat i da mi zabijat noz vo grb,zasto site se menuvame pod razlicni okolnosti koja mi e garancijata deka nema da se smenat i tie.No sepak im veruvam dovolno za da stoi ona najdrugarki,a neprijatelite dobro si gi znam i dobro si se cuvam od niv.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom