Големо Kосово е поголема опасност од голема Албанија

  • Креатор на темата oon
  • Време на започнување

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Makedoncite go prezhiveaja i Turskoto, i Bugarskoto i Srpskoto...ke go prezhiveat i ova Albansko, ti da ne se sekirash za toa ama ich. Neka vi gi perat mozocite ovie segashni voeni zlostornici, kriminalci, drug dileri i sl.I da znaesh edna rabota...Ovoj Islamski Fundamentalizam koj dobro gi finansira site ovie nemiri i gomnarii e polosh za Albancite otkolku za ostanatite...Ve vrakja nazad vo sredniot vek. Otvorete si gi ochite...
I Imperiite, chitaj NATO, RU, USA, imaat rok na traenje, ama na Balkanot nash ridest, narodot ne zaborava.
Најверојатно нема да го преживеат.......прилично сум сигурен дека нема.Нема никаква основа да се мисли обратното освен некое мавање во гради,сме преживеале се,па и ова......
Убаво рече,се си има рок на траење,па така и македонците....
Јас и те како би се секирал за опстојувањето на македонската нација.....и те како.
Многу веројатно дека во следниот век македонците ќе бидат на раб на исчезнување или целосно исчезнати......што додуше самиот народ покажа во многу наврати и дека го заслужува тоа.Сите еден ден ќе ги снема од цела Европа,но македонците мислам дека ќе бидат првите...
--- надополнето: 8 март 2013 во 20:34 ---
Едно село....се населил еден албански клан,опколен од сите страни веројатно брзо се бугаризирал.
Вакви примери имаме низ цел балкан,не само со албанци,туку и со сите народи.Колку села има низ Македонија каде што доаѓале Саси на пример (германски рудари), Дубровчани како трговци.....
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
53
Поени од реакции
179
Због идеје за велику Албанију, за сада је највише у опасности Србија, због Косова, али касније онда неће стати на томе.. Црна Гора и Македонија су у огромној опасности.. не мора сада али за неки број година свакако.. у Црној Гори знам да баш има доста Албанаца и Црногорци ће за две године отићи у националну мањину ако се овако настави.. код вас их исто има доста..

Ми смо Косово већ изгубили, само наши неће да признају независност.. али реално то Косово је наша велика рана.. они желе независност на све стране, само им ми не дамо, али богами питање колико ћемо издржати под притиском свих, мислим на политичаре од стране ЕУ и званичника из Приштине.. бојим се шта би могло да се догоди подлегнемо тим притисцима.. тј онога што би људи овде могли да ураде..вероватно би хаос настао, а то нам баш и не треба.. :/
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
За што се буниш тогаш ти?
Ваквиот цинизам не води кон дијалог.

Због идеје за велику Албанију, за сада је највише у опасности Србија, због Косова, али касније онда неће стати на томе.. Црна Гора и Македонија су у огромној опасности.. не мора сада али за неки број година свакако.. у Црној Гори знам да баш има доста Албанаца и Црногорци ће за две године отићи у националну мањину ако се овако настави.. код вас их исто има доста..

Ми смо Косово већ изгубили, само наши неће да признају независност.. али реално то Косово је наша велика рана.. они желе независност на све стране, само им ми не дамо, али богами питање колико ћемо издржати под притиском свих, мислим на политичаре од стране ЕУ и званичника из Приштине.. бојим се шта би могло да се догоди подлегнемо тим притисцима.. тј онога што би људи овде могли да ураде..вероватно би хаос настао, а то нам баш и не треба.. :/
Вие не, ама вашите политичари одамна се помирија со губитокот. Морам да признам дека српските политичари се поголеми газолижачи кај западот, од македонските. А тоа, да бидеш поголем улизица (кај НАТО,ЕУ...) од нашите политичари е тешко, стварно.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Талат Џафери само би го прифатил лично како министер за одбрана,ако го стават Тарчуловски министер за внатрешни......тоа е многу посоодветна споредба.Генерал на АРМ немало до сега министер,ама командант на УЧК моментално е.....
.
Тарчуловкси е осуден за убиство на над 10 цивили, осуден, значи се знае дека е виновен, не бараа албанците тој да не биде опфатен со амнестијата, туку така одлучија од ХАГ...
Талат не е во тоа место заради пазарења или за притисоци, ако е за тоа и јас сум против тоа, мене лично од ДУИ ме добија со тоа кога велеа дека 2001 треба да се остави назад....

Со кое право сега тој ќе се појави пред војниците ? Пукаше на нив, им уби соборци (за Вејце масакрот е директно одговорен) ? Со кој образ ќе дели пакетчиња на децата на фамилиите на загинатите ?
Ако јас што не сум имал жртва можеби и можам да заборавам на тоа,некој што нешто изгубил не може.....
Албанец министер за одбран,ок нема проблем......ама командант на УЧК кој дезертирал 2 пати и е директно одговорен за смртта на многу војници.......е тој никогаш не би го прифатил.Попрво Хитлер за министер би го прифатил.....
Со таков образ каде ќе дели пакетчиња за сите загинати во 2001, можеби е глупо и наивно но 2001 треба да ја гледаме како случка која ги зацврсти темелите на државата......реално е така, секакво решение различно на ова денешново би било погубно за Македонија...

И албанците имаа жртви, но дали си слушал некој да се жали?
Минатото треба да се заборави, треба напред да погледнеме...

Се осиливте до немај каде.......соживотот многу еднострано го поимате.Вие ќе грабате,а другите со насмевка да ве чекаат....абе ајде.Можеби ќе ги падне чудно,но замисли и македонците имаат некоја гордост и достоинство........Талат министер и тоа малку што го има им го гази.......
Стварно не знам, но некако премногу лично ги земате работите, можеби и јас погрешно гледам, можеби и навистина ова е игра на партиите, но уверете се дека обичниот албанец треба да го исклучете од листата на виновниците....
--- надополнето: 8 март 2013 во 20:51 ---
Најверојатно нема да го преживеат.......прилично сум сигурен дека нема.Нема никаква основа да се мисли обратното освен некое мавање во гради,сме преживеале се,па и ова......
Убаво рече,се си има рок на траење,па така и македонците....
Јас и те како би се секирал за опстојувањето на македонската нација.....и те како.
Многу веројатно дека во следниот век македонците ќе бидат на раб на исчезнување или целосно исчезнати......што додуше самиот народ покажа во многу наврати и дека го заслужува тоа.Сите еден ден ќе ги снема од цела Европа,но македонците мислам дека ќе бидат првите...
--- надополнето: 8 март 2013 во 20:34 ---

Едно село....се населил еден албански клан,опколен од сите страни веројатно брзо се бугаризирал.
Вакви примери имаме низ цел балкан,не само со албанци,туку и со сите народи.Колку села има низ Македонија каде што доаѓале Саси на пример (германски рудари), Дубровчани како трговци.....
Сите балкански нации се пред работ на исчезнување, но не гледам што има лошо во тоа????
јас одма би се асимилирал во германец, и би сакал ад не окупираат...


Нема врска колку села, важно му дадов топоним пред 17 век. тоа и го бараше...
--- надополнето: 8 март 2013 во 20:54 ---
Ваквиот цинизам не води кон дијалог.

.....
Искрено те прашувам....

Но мислам дека знам....
Ти си како тие родители чии малолетни деца се тепаат и по тоа се тепаат и родителите, наместо да ги караат своите деца... или па да се сретнуваат некаде семејствата на импровизирана ескурзија каде би се спријателувале и не би дошло до повторување на тепачката...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Тарчуловкси е осуден за убиство на над 10 цивили, осуден, значи се знае дека е виновен, не бараа албанците тој да не биде опфатен со амнестијата, туку така одлучија од ХАГ...
Талат не е во тоа место заради пазарења или за притисоци, ако е за тоа и јас сум против тоа, мене лично од ДУИ ме добија со тоа кога велеа дека 2001 треба да се остави назад....

Со таков образ каде ќе дели пакетчиња за сите загинати во 2001, можеби е глупо и наивно но 2001 треба да ја гледаме како случка која ги зацврсти темелите на државата......реално е така, секакво решение различно на ова денешново би било погубно за Македонија...

И албанците имаа жртви, но дали си слушал некој да се жали?
Минатото треба да се заборави, треба напред да погледнеме...

Стварно не знам, но некако премногу лично ги земате работите, можеби и јас погрешно гледам, можеби и навистина ова е игра на партиите, но уверете се дека обичниот албанец треба да го исклучете од листата на виновниците....
Која е разликата ? Едниот убиваше Aлбанци, другиот Mакедонци....ако тебе ти пречи Јохан,мене ми пречи Талат. Хаг не ми е никакво мерило за ништо,ниту за осудени Mакедонци, ни за Срби, ни за Албанци, ни Хрвати, ни Бошњаци. Тој "суд" цело време покажува дека функционира по одредени квоти и е во служба на некоја повисока политика. Не викам дека е Јохан ангелче и комплетно невин, но тоа што е осуден од Хаг или што Хаг некого ослободил ми значи колку што ми значи и ланскиот снег. Да го осудеше македонски/албански или било кој друго суд ОК,ама Хаг......ич не ми е гајле што е некој осуден/ослободен од таа пародија на правдата.

Талат ако не си приметил е на тоа место баш ради притисоци и пазарења. Он како министер за одбрана на РМ нема што да дели пакетчиња и на загинатите од УЧК.... УЧК не е АРМ.

УЧК беше амнестирана, си ги доби правата, си го добија својот дел. Но да ја израмнуваш со АРМ и да ја ставаш заедно под иста капа на министерството за одбрана е перверзија. Се што го засега УЧК не би требало да е било каков проблем на министерството за одбрана и исто така нема што учките да ги интересира АРМ.

И албанците имаа жртви, затоа нема на чело на некои си здруженија на ветераните на УЧК некој официр од АРМ. Ако сега ги води учките некој официр на АРМ од 2001,за кој се знае дека извршувал предавство и дека убил доста луѓе тек тогаш може Талат да е на чело на АРМ. Јас тоа тешко да го заборавам, а не пак некој што изгубил некого.

2001 никако не може да се остави и не смее да се остави назад како да не биднало,пу пу не важи. Е нема така, 2001 не може да се остави назад. Таа година и тој конфликт ја направија Македонија каква што е. Само поради тој факт не може да се остави назад. Да не го зимаме и фактот што стотици луѓе ги изгубија животите,други имотите,трети здравјето. Тоа нема да се заборави. Нема,а и не треба ниту во наредните 50-60 години.

Тоа што го прават политичарите се одразува на обичниот албанец/македонец.Не можам да удрам по Талат, ќе удрам по Артим од Чаир на пример.

Сите знаат дека е провокација Талат и дека тоа отвара многу рани кои тек сега почнаа да зараснуваат и пак се направи тој потег. Кога знаеш дека на некој нешто му пречи не го правиш тоа,освен ако немаш лоши намери и сакаш да направиш рчка со него или да го малтретираш.Талат министер за одбрана ги врати меѓуетничките односи 10 години назад....
Не ми е многу по ќеиф албанец министер за одбрана,ама ете не бил во УЧК,не убил војници би го прифатил за министер.Тоа е компромис......тебе ти е во интерс командант на УЧК да биде министер за одбрана,мене македонец..........комрпомис - албанец што не бил припадник на УЧК.Не само што овој бил припадник туку е и доста контроверзна личност која има доста крв на своите раце.
Морално одвратно е тој сега да се појавува пред истите тие што ги пукаше и што им уби соборци...
Исто како што би било одратно Стојанче Ангелов сега да е на чело на некоја организација на борците на УЧК.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Знаев дека не се разбираме....

Денеска Арм е поранешна АРМ + ОНА, да не речам буквално е така....
Мене не ми е интерес УЧК да биде министер, всушност ми пречи што секој ден за политика се зборува наместо за наука, уметност, спорт итн...
Избори на секоја година па мора само на политика да мислиме...
Само обичниот граѓанин пати од поделеноста што се случува, на политичарите супер им е, дали гледаше вчера емисија каде Стојанче и Талат се смешкаа и си подадоа рака???

Затоа велам дека се палиме за неважни работи... всушност не треба да знаеме кој е министер за одбрана вооптшо...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Сите балкански нации се пред работ на исчезнување, но не гледам што има лошо во тоа????
јас одма би се асимилирал во германец, и би сакал ад не окупираат...
Јас не би.....убаво ми е тоа што сум.Светот е убав затоа што има разлики,ај ако не сите кинези да станеме.....

Реков сите европски нации ќе изумрат со времето,но ќе треба да пројде за тоа мноооогу долг период.
Само што македоците многу брзо ќе ги снајде таа судбина.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Извинете вака ама дајте не му реплицирајте на тој шќиприм-от зарем не гледате дека ку*ташак си тера со вас ... вие него му одговарате на прашањата, а тој вашите прашања ги прескокнува ... оставете го не му реплицирајте воопшто, на тој начин ќе му се здосади и ќе прекине да јаде бурек овдека ...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Извинете вака ама дајте не му реплицирајте на тој шќиприм-от зарем не гледате дека ку*ташак си тера со вас ... вие него му одговарате на прашањата, а тој вашите прашања ги прескокнува ... оставете го не му реплицирајте воопшто, на тој начин ќе му се здосади и ќе прекине да јаде бурек овдека ...
КОе прашање не сум го одговарал????
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Сите балкански нации се пред работ на исчезнување, но не гледам што има лошо во тоа????
јас одма би се асимилирал во германец, и би сакал ад не окупираат...



.
Ke bide toa malku poinaku. Ne bas nacii ama genetski grupi ke ima. So samoto ragjanje ke ti gi odredat genite i ke te stavat6 vo soodvetna grupa/kasta kako na primer : Grupa XVZ532, podgrupa F3GG15, IQ 60% i ke rabotish toa za shto si predodreden i ke mozhesh samo da se kotish vo granicite na sopstvenata genetska grupa.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Се согласувам, итака беше почнат протестот, не знам што се случи потоа, некои велат затоа што беа иритирани од преголемата употребена сила од страна на полицијата...
И се согласувам дека срамно е да извикуваат УЧК, тоа веќе е минато...



Споредбата ти е никаква, Шешељ и Аркан се бореа за етничко чистење, а Талат се борел против институциите....каде е постигнат договор, е потпишано амнестија и минатото минато нека остане....
тој Талат Џафери го ризикуваше својот живот за да јас во иднина да ги имам истите можности што ги имаш ти, се извинувам но не можам да го пуштам низ вода само заради тоа што ти не можеш да го поднесиш...



Алсат објавува такви случаеви за кои има повик од самите граѓани, самите граѓани ги повикуваат, а не како што правааат Сител, Канал 5 и МРТ, и тепачки на 7 годишници ги поделат етнички, а вие истите ги броите како етничко чистење...


Се надевам ти одговорив....
1. иритирани од преголемата сила од страната на полицијата... а преголемата дрскост од протестантите што треба да значи? палење на автобус? превртување цивилни возила? тепање невини жртви? - ако гледаме реално тука полицијата треба ЖЕСТОКО да возврати а некако на снимките додека кршат да ги гледаат... - на крај краева полицијата е за да воспостави ред и мир а не да гледа неред и хаос - сигурно не очекуваш песни да им пеат и да ги галат така?

2. споредбата ми е никаква поеднакво колку што прогласувањето на харадинаи за почесен граѓанин или кревањето на споменикот на џемо хаса кој бил балист и сите знаеме дека не работел во интересите на македонија. - зарем харадинаи незнаеме што правеше во косово? - пази.... споменик на албанец кој тогаш масакрирал и правел злостор врз невино население се крева во сосема трета држава. - пуно споредбата намерно ја напишав таква каква што е затоа што албанците се тие кои почнуваат да провоцираат баш со овие работи... да не споменувам за сменетите имиња на училишта за сменети имиња на улици булевари и така натака....

3. алсат викаш обајвува такви случаеви за кои има повик од граѓаните... а вие албанците само алсат гледате или? - зашто алсат не објави колку македонци беа тепани забодени и малтретирани од страна на албанците? или пу пу неважи... и како да не ги броиме како етничко чистење кога секој ден тоа се повторува - намерно се врши тортура врз македонскиот народ со цел да се сее страв и нетрпение и под притисок да се отселат.... - ај замисли ти сега секој втор ден да гледаш забоден албанец претепана албанка 5 души фатиле 10 годишен албанец и му се заканувале и го тепале..... како ке реагираш?


многу дволично играте во македонија - барем немој на нас да ни кажувате кои сте и што сте - и ти и јас живееме у македонија и најубаво знаеме што се случува ОСВЕН ако не се правиме со сила будали и да замижуваме пред вистината..
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ако го земеме примерот на Албанците за борбата за “права“, тогаш маме му се онади на цел Балкан.
Тогаш кој сака може да рокне било кој албански војник или полицаец во Албанија поради тоа што Албанија грубо ги крши правата на малцинствата во нивните земји и е светлосни години позади Македонија, што значи може да го пали, да го сече, мелено месо да го меша со коњско, органи на живо без анестезија.
Значи само умствено ретардирана личност може да брани овакви позиции, убивање поради права.

Големо Косово било закана а не голема Албанија.
Хахаха, кој идиотизам, Косоварите се од Марс а тие во Албанија се од Нептун.

Позади албанската идеја стои западот.
Тоа е клинот, оној истиот како грчкиот кој има цел да се забие длабоко во срцето на Балканот за да го убие словенскиот православен балкан.
Толку е жесток тој удар да како нормален човек тешко се сфаќа дека во 21 век сеуште во Европа се применуваат тие методи.

Вахабизмот кој секој петок ви излегува во Скопје, тој ви е од Саудиска Арабија, таа истата која гради преку донации џамии на секој чекор во Македонија, таа ви е СТРАТЕШКИ, повторувам СТРАТЕШКИ, уште еднаш СТРАТЕШКИ сојузник на САД.
Понатаму вие сами размислувајте си.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
1. иритирани од преголемата сила од страната на полицијата... а преголемата дрскост од протестантите што треба да значи? палење на автобус? превртување цивилни возила? тепање невини жртви? - ако гледаме реално тука полицијата треба ЖЕСТОКО да возврати а некако на снимките додека кршат да ги гледаат... - на крај краева полицијата е за да воспостави ред и мир а не да гледа неред и хаос - сигурно не очекуваш песни да им пеат и да ги галат така?
.
Сега можеме да дискутираме кој прв почна, но нема фајде од тоа....
Македонските протестанти на снимака јасно се гледаше со дрва со клоци ги удираа полицајците а полицајците само се бранеа, сигурно си ја видел таа снимка....
Не сум слушај дека тепале невини жртви, ако се случило треба да се казнат немилосрдно...
Албанците баш за тоа протестираа, за невиновни тепани жртви...

2. споредбата ми е никаква поеднакво колку што прогласувањето на харадинаи за почесен граѓанин или кревањето на споменикот на џемо хаса кој бил балист и сите знаеме дека не работел во интересите на македонија. - зарем харадинаи незнаеме што правеше во косово? - пази.... споменик на албанец кој тогаш масакрирал и правел злостор врз невино население се крева во сосема трета држава. - пуно споредбата намерно ја напишав таква каква што е затоа што албанците се тие кои почнуваат да провоцираат баш со овие работи... да не споменувам за сменетите имиња на училишта за сменети имиња на улици булевари и така натака....
Што правеше Харадинај во Косово? или од каде го научи тоа?? од српски медиуми???

Па и албанците велат дека македонците почнуваат да провоцираат, не одиме никаде со вакви меѓу себни обвинувања, важно е да се најдат решениа....

3. алсат викаш обајвува такви случаеви за кои има повик од граѓаните... а вие албанците само алсат гледате или? - зашто алсат не објави колку македонци беа тепани забодени и малтретирани од страна на албанците? или пу пу неважи... и како да не ги броиме како етничко чистење кога секој ден тоа се повторува - намерно се врши тортура врз македонскиот народ со цел да се сее страв и нетрпение и под притисок да се отселат.... - ај замисли ти сега секој втор ден да гледаш забоден албанец претепана албанка 5 души фатиле 10 годишен албанец и му се заканувале и го тепале..... како ке реагираш?
Алсат е светлосни години по објективна од Сител, Канал5 и МРТ.....
Ако албанците тепаат македонци значи тортура и притисок за приселување, тогаш што значи кога албанците се тепаат од непознати со маски???

Еве според саботните протести можеш да гледаш како реагира албанецот кога се тепаат албанците....

многу дволично играте во македонија - барем немој на нас да ни кажувате кои сте и што сте - и ти и јас живееме у македонија и најубаво знаеме што се случува ОСВЕН ако не се правиме со сила будали и да замижуваме пред вистината..
И двете страни сме манипулирани, обичниот граѓанин не може дволично да игра, тој има проблеми за преживување.....
--- надополнето: 9 март 2013 во 09:47 ---
Позади албанската идеја стои западот.
Тоа е клинот, оној истиот како грчкиот кој има цел да се забие длабоко во срцето на Балканот за да го убие словенскиот православен балкан.
Толку е жесток тој удар да како нормален човек тешко се сфаќа дека во 21 век сеуште во Европа се применуваат тие методи.

Вахабизмот кој секој петок ви излегува во Скопје, тој ви е од Саудиска Арабија, таа истата која гради преку донации џамии на секој чекор во Македонија, таа ви е СТРАТЕШКИ, повторувам СТРАТЕШКИ, уште еднаш СТРАТЕШКИ сојузник на САД.
Понатаму вие сами размислувајте си.
Сите се пропаганди само различни нијанси......

Дефенитивно треба поретко да ги постеувате српските медиуми.......
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ако го земеме примерот на Албанците за борбата за “права“, тогаш маме му се онади на цел Балкан.
Тогаш кој сака може да рокне било кој албански војник или полицаец во Албанија поради тоа што Албанија грубо ги крши правата на малцинствата во нивните земји и е светлосни години позади Македонија, што значи може да го пали, да го сече, мелено месо да го меша со коњско, органи на живо без анестезија.
Значи само умствено ретардирана личност може да брани овакви позиции, убивање поради права.

Големо Косово било закана а не голема Албанија.
Хахаха, кој идиотизам, Косоварите се од Марс а тие во Албанија се од Нептун.

Позади албанската идеја стои западот.
Тоа е клинот, оној истиот како грчкиот кој има цел да се забие длабоко во срцето на Балканот за да го убие словенскиот православен балкан.
Толку е жесток тој удар да како нормален човек тешко се сфаќа дека во 21 век сеуште во Европа се применуваат тие методи.

Вахабизмот кој секој петок ви излегува во Скопје, тој ви е од Саудиска Арабија, таа истата која гради преку донации џамии на секој чекор во Македонија, таа ви е СТРАТЕШКИ, повторувам СТРАТЕШКИ, уште еднаш СТРАТЕШКИ сојузник на САД.
Понатаму вие сами размислувајте си.
Словенски,словенството никога не било едино на Балканот,а и стотици години не можаха да изкоренат словенството от Балканот и днес нема да може да се деси тоа.
Едно треба да се признае - судбината на РМ не е поврзана преко со Албаниja,но тесно поврзана во моментот со судбината на Косово.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Сите дешавки со блискиот исток, емигрантите, европа, муслмани е припрема за сударот кој некој кој владее долго време со оваа планета го припрема.
Бугарија и Балканот ќе бидат прегазени од исток ако останат со оваква поданичка улога кон западот.
Нам ни треба тоа слвоенско национално единство за да се заштитиме од времињата кои доаѓаат и кои ќе бидат тешки да се преживеат.
Но, кој може да гледа толку далеку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom