Големи битки на Македонската војска низ историјата

Член од
9 мај 2006
Мислења
150
Поени од реакции
6
Можам само да ти ја препорачам книгата на историчарот полковник Ванчо Стојчев „Воена историја на Македонија“, но за жал македонското издание е комплетно распродадено, а исто така и англиското - од кое неколку примероци се земени и во Пентагон, што лично авторот ми го потврди. Според зборовите на самиот автор во најава е повторно печатење на изданијата, но би можел да ги побараш по нашите библиотеки.
Јас располагам само со примерок на англиското издание, а ознаката е - ISBN 9989-134-05-7.
Книгата има два дела, а вториот дел е составен од илустрации, графики и карти на борбените операции на македонските војски - почнувајќи од етничките граници на Македонија, приказот на Македонската Фаланга, битките кај Херонеа, кај Граник... до борбените операции на 15-тиот Македонски корпус (составен од 42-та дивизија, и 48-та дивизија) од Скопје преку Срем до Словенија и назад.
Значи „покриен“ е период од околу 2300 години.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Дедо ми бил партизан, ми велеше Германските и Италијанските војници што се предале ги третирале нормално. Бугарските заробеници било тешко да се одбранат од убивање на лице место во единиците каде имало партизани од Источна Македонија (Пробиштип, Штип, Кочани...)
Tочно точно и точно,

Германците беа војска и не го чепкаа многу многу народот освен ако не им наредеа...и за вода со убаво прашуваа.

Бугарите стопанка им само за паради ги биваше, секој втор ден парада, а после чепкаа и должно и недолжно. Нив пленици не ги земавме. А дигнеа раце ги стрелавме како кучиња викаа командантите, ама џабе, многуи зулуми имаа направено и никој не се додржуваше до наредбите.

Десетар - скопска
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.681
http://www.ushmm.org/wlc/article.php?lang=en&ModuleId=10006804

http://www.ushmm.org/wlc/media_ph.php?lang=en&ModuleId=10006804&MediaId=4646

http://www1.yadvashem.org/this_month/march/this_month_9.html


March 1943, Jews being deported from Macedonia to the Treblinka Death Camp In April 1941, Macedonia was annexed to Bulgaria, and Macedonia’s Jews were subjected to discriminatory Bulgarian legislation. In September 1942, the Jews were forced to identify their homes and places of business, and all Jews aged ten and over were made to wear a Star of David on their left breast. Already in late 1941, negotiations between the Germans and the Bulgarians had begun regarding the deportation of the Bulgarian Jews to the death camps. On February 1943, Bulgaria signed an agreement with Germany to deport 20,000 Jews from its territories, including all the Jews of Macedonia and northern Thrace, and Jews from Bulgaria itself. On 11 March 1943, in a well-planned operation, 7,341 Macedonian Jews were caught and imprisoned in a provisional transit camp established in the government tobacco warehouses in Skopje. Over three days, 22, 25 and 29 March 1943, 7,144 of these Jews were deported to the Treblinka death camp. Only 200 Macedonian Jews survived the war.

For more information about the Jews of Macedonia in the Holocaust, click here.

Yad Vashem Photo Archives 1567/41


Повели. Или сега ќе кажеш дека не е вистина. Дечко
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Кажи ми дата и име на убиен от бугарите евреин!
Хаjде бе дечко, даj наjпосле факти!!!

Линкот го имам видено.
Еееех, мозоци.

Стрелецот, а зошто не се обидеш да го искоментираш линкот?

Јас секогаш се поставувам на бугарска страна за да ги увидам и разберам вашите ставови и верувај оти ја разбирам одлично и ја оправдувам вашата позиција и став кон Македонија.

Но кога некој Бугарин ми тврди дека на мирен и “достоен’’ начин ја администрирале Македонија по време на Втора Световна Војна, при положение че има илјадници живи сведоци кои биле очевидци на тие настани и виделе со свои очи дека Бугарите за време на ВСВ трепеле се живо и диво низ Македонија: од куче до човек, е тоа не можам да го проголтам.

Јас знам дека дента на 11 Октомври 1941г. кога се случил инцидентот во Прилеп (јас сум од Прилеп) то сите Прилепчани кои наредниот ден отишле во Црква, биле собрани оттаму и тепани на најсуров можен начин од страна на Бугарите.

И второ:ако сме биле един народ, тогаш зошто Бугарите ги пцуеле нашите баби и дедовци со “мамка ви Македонска’’?

Зошто ги затворате очите пред фактите, при положение че илјадници постари Македонци го кажуваат тоа?

Пред фактитте и боговите молчат, ама кај вас не е така.

Ако навистина сакате да си подадеме рака, барем признајте го тоа дека на најсуров можен начин сте ја администрирале Македонија по време на ВСВ.

Јас го ценам сето општо минато со бугарскиот народ, ама настаните од ВСВ не можам да ги проголтам. Верувај ми дека е така.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
56
Поени од реакции
2
Темава е исклучително интересна со оглед на тоа дека бугариве само за глупости ги бива ама ај се подразбира тоа, туку сакам да кажам дека во Никифорово (има биста за погинати партизани-ослободители на Македонија-мавровскиот и гостиварскиот регион, од страна на албанските-балистичките сили и бугарскиот окупатор.

Во 1943 го имаат запалено селото Никифорово и притоа загинале голем број борци, во Ново село при патот накај стража има биста за народни борци кои исто така се бореле против окупаторот, и во Гостивар имам видено биста од Чеде Филипоски-Даме и две спомен плочи од партизани и борци.

И нормално тие не биле ни бугари,ни албанци ни грци туку Македонци.

Почит.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
От недостиг на големи битки против фашистичкиот окупатор до евреите го докарахте :helou:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
На 14-мај 1943 година, село Добридол Скопско, после пљачкосувањето на Марков манастир во селото Марковасушица, бугарите поминувајки кон Скопје во селото Добридол, прават претрес по пријава на доушникот бугарски шпиун Стоиле Мегленин викан Кофиле. При претресот пронаогаат 12 Евреи тоест 3 еврејски скопски семејства кој биле скриени кај фамилијата Мирчевци, поточно кај Боге Мирчевски.

Камионите со пленот продолжуваат за Скопје, бакарниот покрив од манастирот иконостасот, икони и уште многу манастирски и приватни богатства, украдеи тој ден останува мал дел на бугарскатра војска во Добридол,приота Евреите ги стрелаат веднаш кај месноста викана Манкоец, а лугето кој ги криеле ги врзуваат во црковниот двор, се спремаат јавно да ги стрелаат квечерината за да види народот како се постапува со јатаци.

Околу 5 вечерта во селото доаѓа Петре Мирчевски со неговиот одред, дошол од Матка тоест преку Водно, а се спуштил откај Горно Соње притоа им ја пресекол можната отстапница на бугарите. Сите биле заробени бидејки, откако виделе дека не ќе можат да се справат со пратизаните, се предале без испукан куршум, кукавички фрлајќи ги оружјата иако биле надмоќни во вооружувањето.

Петре наредил истите да бидат затворени во црковната трпезарија, но при спроведувањето сите до еден биле погубени од страна на Тоде Переловски, велејќи кучињата се покорисни од бугариве, а Соилко кофиле е починат пред два месеци лигушот живееше до 2009, и нонстоп пекаше по тоа негово бугарско.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.681
Браво! Плус линкот на центарот Yad Vashem:

http://www1.yadvashem.org/this_month...s_month_9.html

От недостиг на големи битки против фашистичкиот окупатор до евреите го докарахте :helou:
Па, некои од Бугарските членови на форумот на 1-ва страна го спомнаа фашистичкиот окупатор и редно е да ги спомнеме нивните дела нели.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
i na kraj , 98 ubieni albanci , 85 makedonci , smenet ustav , albansko zname nasekade , albanski jazik , albanski univerziteti , sve toa sto porano ve macese , i ne doagjase predvid da ni go dadete.
Toa znaci deka i ovaa "golema" bitka ja izgubivte.

I jas ve zalam , koga gledam , kako nekoi lazni patrioti , ve palat so golemi znaminja , so golemi spomenici , i so debeli lazni istoriski knigi , so lazni prici za dobieni bitki ...
Абе шкон а кој бегаше од Арачиново со автобуси да не ви беше Америка и Европа немаше ни е ден жив да останете ке ве исчистевме.
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Шегата на страна Бугарија и Македонија са државите со нај много партизани на кв.м. После 45 сите станаа партизани и борци против фашизма :toe:
LOL :vozbud:

Какви партизани бре ејјјј во Бугарија :tapp:. Па од страната на фашистите бевте, вие бевте тие кои се бореа против партизаните !!!

Добро може си мислиш за Пиринска Македонија, за тие партизани од тој дел :)
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
btw. Еве го споменикот направен за 12 деца(другари) од селото Ваташа близу Кавадарци, убиени и масакрирани од Бугарскиот окупатор на месноста Моклиште.
Инаку ова е местото точно каде што биле убиени, и таму се засадени 12 дрвца во знак на нивната смрт.
 

Attachments

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Ајде сега нека каже некој татар дека сето ова е измислено или создадено вештачко...
Само видете колку години имаат, жално и трагично...
Проклети ФАШИСТИ !!!:violent1::tapp:
 

Attachments

Член од
6 мај 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
a vojskata na karpos so se borila ono pa ne bilo vojska ama bile hrabri oslobodile teritorija od osmanliite i na kraj avstriskio car praka pojacuvanje pojacuvanjeto stignuva u skopje koe vo toa vreme imalo cuma umrele nekolku vojnici i voskovodeco vojskata se povlekla a karpos bil sovladan:duel:sovladan

me :violent1:evry enemy who wants :oeoeoe:downwere the best no man wants to :pishtoldzwith us
 

Kajgana Shop

На врв Bottom