Големи битки на Македонската војска низ историјата

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.681
Може ли некој да ги наведе големите битки на Македонските војски низ историјата.

За антиката знаеме сите али за Самоил на пример се знае само за последната и вадењето на очите на војската. Човекот сигурно не бил цар толку време без да победи во битки против непријателите.

Инаку според мое мислење последна голема битка во која Македонската војска учествувала, па дури и победила е ослободувањето на Скопје во втора светска војна. Мислам нешто околу 20000 германци против 30000 партизани. 4-5000 загуби на двете страни.

Тука некаде е и уништувањето на Балистите (10-15000 ако не се лажам) околу Кичево пред крај на војната (или малку по тоа) али тука веќе тогашната Југословенската Армија имала огромна надмоќ во артилерија и по некој авион па битката била повеќе :tapp:. Оваа битка е битна затоа што учествувале и голем број Албанци партизани од страна на ЈА.

Значи битки со илјадници војници од двете страни.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.681
Знам дека сум нов на форумов, али Ве молам, чисто ме интересира дали некој знае или можеби може да ме упати. Сигурно се десиле пред 1945 битките.

А за рчката во 2001 каде Македонската и Албанската мафија се договараат да прават бизнис а јадните обични луѓе гинат од двете страни можете во друг пост да се препуцавате.

Точно дека Македонците не покажале некоја воинственост во последните 1000 години (освен втора светска војна) али Дардан-иа ниту Албанците не се баш препуни со Цезари и Наполеони и херојски битки, туку заседи и меѓусебни пресметки меѓу племињата Тоски, Геги и Малисори.

Освен Скендербег, кој бил херој на сите христијани и се борел (да цитирам од споменикот негов што го видов во Рим) за христијанска Европа против Муслиманските хорди. (Ништо против муслиманите, само цитирам) И чији татко и брат зе погребани во Хиландар манастирот (може да се видат и ден денес) бидеејќи многу го почитувале и дарувале.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Дарданиа, знаме дека е кул да си албанец во моментот, но не заборавај дека се е минливо. Не ги прави истите грешки како другите. Тоа што ти го кажуваш има делумна вистина, ама тоа што сереш и се праиш фраер на батерии е само лаечко однесување и не е ништо подолно од тоа што ти самиот го презираш.

+ кој си ти бре да браниш терористи? Бидејки се албанци? Па тие се криминалци бре! Не зборувам за 2001, батали тоа, таа е долга приказна, зборувам за ова за бродец. Што батките случајно да не беа на лов и риболов.

Ај дај заќути малце. 98 албанци убиени? Ми ај и да е вистина тоа, колку цивили има во Македонските загинати а колку во Албанските? Или сакаш да ти дефинирам што е цивил?
Во 2СВ ако изгубивме само 6000 не значи дека не сме губеле! Колку пати не газеа бре предтоа? Барем не бевме со фашистите ебаго како балистите, бугарите. Од кај па знаеш дека тоа не се должи на начинот на војување?
За знамињата и другите работи е вон наша контрола. За жал Македонија не ги гради гео-политичките случувања, па така тоа го добивте од друга директива. Не се фали зо нешто што си добил, фали се со нешто што си заслужил.

Сеуште не ми е јасно како сакаш соживот, кога со вакви работи доаѓаш на форум... упс чекај... има објаснување... ТИ НЕ САКАШ СОЖИВОТ!

п.с. А ако ти е толку жал за балистите има многу нео-нацистички форуми, каде фино подмачкано би се вклопил.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Dardania доби картони, може и да олади oдредено време ако продолжи да ја спамира темата. А ние продолжуваме на темата.

Најдокументирана битка на Македонската војска од античките историчари е битката за Гаугамела во која Македонија ја победи тогашната суперсила - Персија:



.
 

@@@@@@

MAKEDONEC
Член од
15 мај 2008
Мислења
539
Поени од реакции
33
Treba isto taka da se spomni i bitkata kaj rekata Marica pomegu zdruzenite vojski na Volkasin i Uglesa na edna strana i Turcite na drugata strana.Bitkata e vo 1371 god vo vremeto koga Turcite navleguvaat na Balkanot.Vojskite bile sostaveni cisto od Makedonski vojnici, a pogolemiot del bile od Prilepsko i del od Strumicko.Interesno e da se spomni deka nokta pred bitkata vojskata na Volkasin i Uglesa razbrala deka Turskata vojska ne e vo golem broj i pocnale pred vreme da ja proslavuvaat pobedata i se ispilo golemo kolicestvo vino taka sto celata vojska bila kamen pijana.Naredniot den Turcite katastrofalno ja porazile Makedonskata vojska.:duel:Ova go slusav od eden istoricar na edna emisija na MTV(neznam kolku e tocno).
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
The Battle of Callicinus was fought in 171 BC between Macedon and Rome. The Macedonians were led by their king, Perseus, while the Roman force was led by ConsulPublius Licinius Crassus. The Macedonians were victorious.
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Treba isto taka da se spomni i bitkata kaj rekata Marica pomegu zdruzenite vojski na Volkasin i Uglesa na edna strana i Turcite na drugata strana.Bitkata e vo 1371 god vo vremeto koga Turcite navleguvaat na Balkanot.Vojskite bile sostaveni cisto od Makedonski vojnici, a pogolemiot del bile od Prilepsko i del od Strumicko.Interesno e da se spomni deka nokta pred bitkata vojskata na Volkasin i Uglesa razbrala deka Turskata vojska ne e vo golem broj i pocnale pred vreme da ja proslavuvaat pobedata i se ispilo golemo kolicestvo vino taka sto celata vojska bila kamen pijana.Naredniot den Turcite katastrofalno ja porazile Makedonskata vojska.:duel:Ova go slusav od eden istoricar na edna emisija na MTV(neznam kolku e tocno).
Тоа би требало да е апсолутно точно.
Не сакајќи да ја повторат грешката на маричката битка,за која се прочуло ,на Косово Поле српските војски предводениод Царот Лазар имале и некаква посна вечера на леб,сол и вода
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
И џабе им било и тоа.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Treba isto taka da se spomni i bitkata kaj rekata Marica pomegu zdruzenite vojski na Volkasin i Uglesa na edna strana i Turcite na drugata strana.Bitkata e vo 1371 god vo vremeto koga Turcite navleguvaat na Balkanot.Vojskite bile sostaveni cisto od Makedonski vojnici, a pogolemiot del bile od Prilepsko i del od Strumicko.Interesno e da se spomni deka nokta pred bitkata vojskata na Volkasin i Uglesa razbrala deka Turskata vojska ne e vo golem broj i pocnale pred vreme da ja proslavuvaat pobedata i se ispilo golemo kolicestvo vino taka sto celata vojska bila kamen pijana.Naredniot den Turcite katastrofalno ja porazile Makedonskata vojska.:duel:Ova go slusav od eden istoricar na edna emisija na MTV(neznam kolku e tocno).

Ноќе нападнале турците:nenene: Пошо војската им била помала и дење ќе изгубеле 100% :helou:
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Точно дека Македонците не покажале некоја воинственост во последните 1000 години (освен втора светска војна) али Дардан-иа ниту Албанците не се баш препуни со Цезари и Наполеони и херојски битки, туку заседи и меѓусебни пресметки меѓу племињата Тоски, Геги и Малисори.
Ха хахах ти се молам пред да дадеш ваква изјава изброј до 1000. Многуилјадна македнска војска се бори на сремски фронт. Потоа се упатува накај егејска македонија но е спречена од англиски/француски/грчки сили. А пред тоа? Не ги рачунаш сите ајдуци со нивните банди, чети, востанија? Народ гинел човеку, не греши душа него информирај се и нека ти текне колку народи има без држава. Слободата никој не ни ја поклонил него наши луѓе се бореле за тоа.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.681
Ха хахах ти се молам пред да дадеш ваква изјава изброј до 1000. Многуилјадна македнска војска се бори на сремски фронт. Потоа се упатува накај егејска македонија но е спречена од англиски/француски/грчки сили. А пред тоа? Не ги рачунаш сите ајдуци со нивните банди, чети, востанија? Народ гинел човеку, не греши душа него информирај се и нека ти текне колку народи има без држава. Слободата никој не ни ја поклонил него наши луѓе се бореле за тоа.
Шарко, и сремски фронт и упатувњето кон Егејот се во втора светска војна, не гледам каде ми е погрешна изјавата. Од Самоил наваму нема некоја поголема воинственост, а локалните рчки и масакри се горе доле како и на цел балкан, Разловечко и Кресенско востание би можел да ги земам во предвид, али Илинденско.......не знам, 800 комити против Битолскиот гарнизон не е баш паметно, како и укопувањето во еден единствен град и ги чекаш Турците со артилерија да те закопаат, Плус пола од комитите биле Власи. ОК, пррано е почнато востанието и неорганизирано.

Затоа ја почнав дискусијата, за да ме упати некој каде да се информирам за битките, немав намера да вреѓам.

46 - 48 во Егејска Македонија било крваво
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
i na kraj , 98 ubieni albanci , 85 makedonci , smenet ustav , albansko zname nasekade , albanski jazik , albanski univerziteti , sve toa sto porano ve macese , i ne doagjase predvid da ni go dadete.
Toa znaci deka i ovaa "golema" bitka ja izgubivte.

I jas ve zalam , koga gledam , kako nekoi lazni patrioti , ve palat so golemi znaminja , so golemi spomenici , i so debeli lazni istoriski knigi , so lazni prici za dobieni bitki ...

Зарем веруваш на вашите статистики? :pos2:

Абе само во Радуша испоубиени биле 3000 издрогирани терористи и за греота ги погребувале вашите по ридои и планини, без никој да не знае кај им е гробот.

Кога поминувам за Охрид, гледам во селоно Колари има над 100 гроба од загинати 2001 г. :toe:


Можеш да видиш кој е лажен и прелажан и кој се прави на Тошо.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.246
Поени од реакции
5.210
Зарем веруваш на вашите статистики? :pos2:

Абе само во Радуша испоубиени биле 3000 издрогирани терористи и за греота ги погребувале вашите по ридои и планини, без никој да не знае кај им е гробот.

Кога поминувам за Охрид, гледам во селоно Колари има над 100 гроба од загинати 2001 г. :toe:


Можеш да видиш кој е лажен и прелажан и кој се прави на Тошо.
Ne be 30000 bea , i vo Kolari nemalo 100 groba , tuku 1000 , no siguren sum deka nekoi ja izlizija cela taa plunka , znaes : Nikogas albanski universitet , nikogas albanski jazik , nikogas i nikogas albansko zname.
Barem za Radusha ne mi zbori , koga tamu padnaa nekolku hermelini i tenkovi , i ako kaj albancite imalo 3000 ubieni , kaj vas imalo 100000.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Заборавихте мега битката мегу партизаните и бугарските фашистички окупатори на 11 октомври беше мислам.Некоj може ли да постира повеке податоци за овоj гигантски конфликт :helou:
Мега или микро битка не е ни толку битно, битно е тоа што после тоа вие си го подвиткавте опашот од тука и како посрани отидовте да ја ослободувате Софија:drk:

Гледам и до ден денешен неможете да го преболите тоа, тежок комплекс сме ви набиле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom