Големи битки на Македонската војска низ историјата

Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Един евреин убит от бугарин има ли? Кажи де!!! Напротив, во Бугариjа лугете се вдигнаха да не допуснат евреите да бидат депортирани. И от ова ли треба да се срамим? Во всички светски истории пише дека Бугариjа е заштитила своите евреи от депортациjа. Зошто македонските евреи не беха спасени - па прашаjте ги партизаните зошто ништо не направиха за тех.
Апропо, до краjа на воjната не се знае што става во немските концлагери. Официално се депортират за да работат - и првите немски концлагери са точно трудови /например Аушвиц I/. Покасно е решено да се градат лагери, во кои "окончателно ке биде решен евреjскиот вапрос". Ама нема jас да ви права грамотни, има книги, вземете та прочетете малце /"интересно" е дека малко се сбори за руските и американските концлагери а там са убити повеке луге/.



Добре де, на 20 декември 1943г. во јастребино /Северна Бугариjа/ са убити 18 човека, като 6 от тех са деца - наjмалиот на 7, наjголемото на 13 години. Соработка имали со комунистическите партизани. Што сега, и те били македонски борци за независност?

Македонските Евреи биле депортирани од страна на бугарите.Тука паѓа во вода приказната “един народ сме“ затоа што фашистите при депортирањето,депортирале „туѓинци“ а не „бугари“.

:helou:
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Ако можеш прочети "Дневник'т на Богдан Филов"!
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.887
Поени од реакции
8.738
Един евреин убит от бугарин има ли? Кажи де!!! Напротив, во Бугариjа лугете се вдигнаха да не допуснат евреите да бидат депортирани. И от ова ли треба да се срамим?
Повторно:

http://www.ushmm.org/wlc/article.php...uleId=10006804

http://www.ushmm.org/wlc/media_ph.ph...4&MediaId=4646

http://www1.yadvashem.org/this_month...s_month_9.html


Изгледа не ги виде најдобро линковите чим си сигурен дека Бугарите не ги депортирале Евреите.

Или можеби сме се договориле со Евреите во Yad Vashem центарот да ве оцрниме а?

In April 1941, Macedonia was annexed to Bulgaria, and Macedonia’s Jews were subjected to discriminatory Bulgarian legislation. In September 1942, the Jews were forced to identify their homes and places of business, and all Jews aged ten and over were made to wear a Star of David on their left breast. Already in late 1941, negotiations between the Germans and the Bulgarians had begun regarding the deportation of the Bulgarian Jews to the death camps. On February 1943, Bulgaria signed an agreement with Germany to deport 20,000 Jews from its territories, including all the Jews of Macedonia and northern Thrace, and Jews from Bulgaria itself. On 11 March 1943, in a well-planned operation, 7,341 Macedonian Jews were caught and imprisoned in a provisional transit camp established in the government tobacco warehouses in Skopje. Over three days, 22, 25 and 29 March 1943, 7,144 of these Jews were deported to the Treblinka death camp. Only 200 Macedonian Jews survived the war.

Се извинувам за повторно постирање на овие податоци али некои од форумџиите не ги виделе изгледа.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Повторно:

http://www.ushmm.org/wlc/article.php...uleId=10006804

http://www.ushmm.org/wlc/media_ph.ph...4&MediaId=4646

http://www1.yadvashem.org/this_month...s_month_9.html


Изгледа не ги виде најдобро линковите чим си сигурен дека Бугарите не ги депортирале Евреите.

Или можеби сме се договориле со Евреите во Yad Vashem центарот да ве оцрниме а?

In April 1941, Macedonia was annexed to Bulgaria, and Macedonia’s Jews were subjected to discriminatory Bulgarian legislation. In September 1942, the Jews were forced to identify their homes and places of business, and all Jews aged ten and over were made to wear a Star of David on their left breast. Already in late 1941, negotiations between the Germans and the Bulgarians had begun regarding the deportation of the Bulgarian Jews to the death camps. On February 1943, Bulgaria signed an agreement with Germany to deport 20,000 Jews from its territories, including all the Jews of Macedonia and northern Thrace, and Jews from Bulgaria itself. On 11 March 1943, in a well-planned operation, 7,341 Macedonian Jews were caught and imprisoned in a provisional transit camp established in the government tobacco warehouses in Skopje. Over three days, 22, 25 and 29 March 1943, 7,144 of these Jews were deported to the Treblinka death camp. Only 200 Macedonian Jews survived the war.

Се извинувам за повторно постирање на овие податоци али некои од форумџиите не ги виделе изгледа.

Повторно - правиш разлика мегу депортациjа и екзекуциjа?
Повторно - Герамниjа официално сака бугарските евреи като работна рака во "трудовите лагери".
Повторно - прочети како са создадени првите немски концлагери. Немам време да ви образовам, има си книги, прочетете малце.
Повторно:


Види споменника! Види надписа! Види датата!
Ако мислиш малце ке разбереш дека е пропагандата каj вас работи, ама глупаво.
Глупаво ама за грамотните.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.887
Поени од реакции
8.738
Аааааа, значи работниците во Бугарија тогаш се чувале по пет - шест дена под отворено небо и без храна и вода за да бидат спремни за работа во Германските работни логори (лагери). Чуден начин на припрема на работници и слаб аргумент.

Како што веке пишав, по мењавањето на страната во Втора Светска војна на некои про-Бугари или Бугари им е јасно дека во анти фашистичка бугарија преполна со Руска војска нема што да бараат и нивните чети остануваат во борба на Германска страна.

Или како Борги сите заминале накај Бугарија, па дури и оние што знаеле дека со губењето на војната ке бидат стрелани од новите власти?
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Повторно - правиш разлика мегу депортациjа и екзекуциjа?
Повторно - Герамниjа официално сака бугарските евреи като работна рака во "трудовите лагери".
Повторно - прочети како са создадени првите немски концлагери. Немам време да ви образовам, има си книги, прочетете малце.
Добро бе ти сосила глуп се правиш?
Што му правеле на евреите во концентрационите логори? Според тебе само ги терале да работат а инаку биле прекрасно третирани. Депортација=егзекуција, ги терале да работат до смрт, се знае што е фашизам не трескај глупости. Јасно пишува дека само 200 македонски евреи прживаеле од логорите. Да не постирам дирекно слики некои ќе се згрозат. Пиши на google concentration camps од сликите ќе видиш за што биле наменети логорите.

Повторно - Герамниjа официално сака бугарските евреи като работна рака во "трудовите лагери".
А бугариве глупи биле не занеле дека таму сапун ќе прават од евреите.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Добро бе ти сосила глуп се правиш?
Што му правеле на евреите во концентрационите логори? Според тебе само ги терале да работат а инаку биле прекрасно третирани. Депортација=егзекуција, ги терале да работат до смрт, се знае што е фашизам не трескај глупости. Јасно пишува дека само 200 македонски евреи прживаеле од логорите. Да не постирам дирекно слики некои ќе се згрозат. Пиши на google concentration camps од сликите ќе видиш за што биле наменети
Дали сме знаели или не сме знаели, как се водели преговори, за што, по коj начин, при какви условиjа и от кого - веке казах да прочетете Дневника на Богдан Филов. За тези кои не знаjат - председател на бугарската влада през онези години. Ке научите интересни работи.
Но понеже темата е за "големите битки" на Македонската воjска, ке ви предложа да прод'лжите по темата. Ако сакате да зборим за Бугариjа и евреите - прочетете малко книги и пуснете нова тема!
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Дали сме знаели или не сме знаели, как се водели преговори, за што, по коj начин, при какви условиjа и от кого - веке казах да прочетете Дневника на Богдан Филов. За тези кои не знаjат - председател на бугарската влада през онези години. Ке научите интересни работи.
Но понеже темата е за "големите битки" на Македонската воjска, ке ви предложа да прод'лжите по темата. Ако сакате да зборим за Бугариjа и евреите - прочетете малко книги и пуснете нова тема!
Сте знаеле. Само убаво викаш темава одамна е офтопик замината треба да се врати во колосек.
Еве ти за нашите големи битки конкретно балканските војни нешто од Мисирков http://mk.wikibooks.org/wiki/К_._Мисирков:_Македонија_и_славјанството
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
E ти занеш сигур подобре и от всички. Една книга не чел ама знае.
Aj, намери поне тази:



http://www.amazon.com/No-Simple-Victory-Europe-1939-1945/dp/0143114093/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1245156768&sr=8-2

Ке научиш много работи.

А за написаното от Мисирков - пише дека македонците се биле от страна на Бугарската воjска. Темата е за Македонска воjска
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.887
Поени од реакции
8.738
Но понеже темата е за "големите битки" на Македонската воjска, ке ви предложа да прод'лжите по темата. Ако сакате да зборим за Бугариjа и евреите - прочетете малко книги и пуснете нова тема!
Твојот соплеменик Топорчо почна со Бугарскиот фашистички окупатор и тука забега темата.

Јас ја почнав од лично што ме интересираше, а посебно ме интересират деталите за ослободувањето на Скопје како и финалните операции во Кичевско.

Се слагам дека е доста за Бугарското учество во Холокаустот, пошто според тебе Македонците и Евреите од Јад Вашим центарот се договориле да ја оклеветат Бугарија пошто ги игнорираш фактите кои се предстаени во линковите кои ги дадов.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Твојот соплеменик Топорчо почна со Бугарскиот фашистички окупатор и тука забега темата.

Јас ја почнав од лично што ме интересираше, а посебно ме интересират деталите за ослободувањето на Скопје како и финалните операции во Кичевско.

Се слагам дека е доста за Бугарското учество во Холокаустот, пошто според тебе Македонците и Евреите од Јад Вашим центарот се договориле да ја оклеветат Бугарија пошто ги игнорираш фактите кои се предстаени во линковите кои ги дадов.
За финал на тази безсмислена дискусиjа, во коjато целта беше да се омаловажи спасjаването на евреите во Бугариjа ке ти кажа едно - кога бугарин отиде во Израел е горд да каже дека е бугарин. Евреите имат добро чувство спремо нас. Точка по в'проса!

А сега прод'лжете да дирите битки на македонската воjска!
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.887
Поени од реакции
8.738
ОК, сте ги спасиле. Со праќање во логор. Не може да го порекнеш ова, ти дадов линк и Евреите велат дека Бугарската држава ги пратила таму. Дали го порекнуваш тоа? Истина се линковите или не? Лажат ли во Јад Вашим? Одговори ми те молам.
Трет пат:
http://www.ushmm.org/wlc/article.php...uleId=10006804

http://www.ushmm.org/wlc/media_ph.ph...4&MediaId=4646

http://www1.yadvashem.org/this_month...s_month_9.html

Ако мислиш дека овие линкови се лага сите кажи така. Сигурно дека некои Евреи се спасени од своите комшии и пријатели Бугари, на крајот на краиштата сите сме лугје и Германци има што спасиле Евреи. Али тогашната Бугарска власт не може да ја браниш по никој основ. Немој да мислиш дека имам нешто против Бугарскиот народ, не туку само против тогашните власти.

А сосема се сложувам со тоа дека темата забега. Тука си во право и повторно молам дали некој може да ме упати кон подетален опис за ослободувањето на Скопје.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Што значи Бугарската власт? Заместник председател на парламента дел ли е от Бугарската власт? Бугарскиот цар - дел ли е? Бугарската црква дел ли е?
Пак ке ти кажа - во Израел има добро отношение кон бугарите. Една от причините е дека знаjат за спасените. Знаjат и за онези от Македониjа и Тракиjа, но не правjат пропаганди, а са свесни за делата - кое как и било и зошто е било. Кое ви не сакате да направите.

Изглежда не се намериха битки на македонската воjска низ историjата. Абе то от 1991г. не е минало много време, така че е нормално. Барем в Ирак не се ли бихте /не говорjа за големи битки, барем за участие во инциденти/?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.887
Поени од реакции
8.738
ОК, ОК....нема проблем. Линковите што ги постирав се лага. Очигледно Евреите лажат. Пиши им на Јад Вашим и кажи им дека лажат, слободно, има линк на сајтот за контакт. Сигурно се лажни линковите и фотографиите се направени на фотошоп само за да ја оцрнат твојата многусакана Царска власт. Важи нема проблем.
3 пати избегнуваш директен одговор и јасно ми е се.

А изгледа и дедо ми ме лажел. Сигурно и на баба ми пола семејство само се стрелало само за да ви наштети на вас милите и добри Бугарски војници.

А за битките никаде не кажав дека ги има многу, ниту дека Македонците се највоинствениот народ, како што можеш да забележиш ако ги прочиташ моите постови од почеток.

И баш затоа сакам да знам нешто повеќе за тие што ги има. Пред се за во Втора светска војна, не знам што е тука чудно.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
ОК, ОК....нема проблем. Линковите што ги постирав се лага. Очигледно Евреите лажат. Пиши им на Јад Вашим и кажи им дека лажат, слободно, има линк на сајтот за контакт. Сигурно се лажни линковите и фотографиите се направени на фотошоп само за да ја оцрнат твојата многусакана Царска власт. Важи нема проблем.
3 пати избегнуваш директен одговор и јасно ми е се.

А изгледа и дедо ми ме лажел. Сигурно и на баба ми пола семејство само се стрелало само за да ви наштети на вас милите и добри Бугарски војници.

А за битките никаде не кажав дека ги има многу, ниту дека Македонците се највоинствениот народ, како што можеш да забележиш ако ги прочиташ моите постови од почеток.

И баш затоа сакам да знам нешто повеќе за тие што ги има. Пред се за во Втора светска војна, не знам што е тука чудно.
Jad Veshem регистрира броjа на убиените евреи. Факт е дека ги има и от Македониjа и Тракиjа. Бугарските власти имат вина дека не направиха нужното да ги заштитjат така както направиха за евреите во царството.
В истото време евреите учат и знаат дека во Бугариjа не е позволено да бидат депортирани 48 000 евреи. Ово е факт и евреите имат почит кон бугарите за тоа.
А македонците изглежда сакат да бидат адвокати на евреите, без евреите да са сакали ова. Немоj да лееш крокодилски с'лзи!
И историjа не се пише со "спомени" на баби и дедовци. Ти казах - прочети например "Дневника на Богдан Филов". Там ке видиш как е било поставено прашането за бугарските евреи мегу бугарите и германците. И много други факти ке разбереш. Се работи за документи и факти. Между другото, има интересни материали и за Македониjа. Дори 1 пат се споменава за партизани там /несравнимо помалко отколкото за партизаните во пределите на царството/.

И види един документ коj говори наjдобре:

Доклад на германскија п'лномоштен минист'р в Софија Бекерле:
“Б'лгарин'т не намира у евреите никакви недостат'ци, които да оправдајат нјакакви особени мерки срешту тјах. Тук (в Б'лгарија) не с'штествуват нито идеологическите, нито расовите предпоставки да се представи еврејскијат в'прос пред б'лгарскија народ като б'рз и нуждаешт се от разрешение, така както бе случајат в Рајха. Германските представители прод'лжават да смјатат, че б'лгарската обштественост така и не разбира истинското значение на еврејскија проблем."
 

Kajgana Shop

На врв Bottom