Гитара (почетник)

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.184
Поени од реакции
41.817
Дечки при откачување на кабелот од појачалото, овој дел ми остана заглавен внатре.
Прегледај го приврзокот 141826

Читав на странски форуми, некој има вадено вакви чуда со магнет, некој со чачкалица со лепак на неа. Има некој искуство со решавање ваков проблем? Не сакам да губам време да го носам на расклопување појачалото, ако можам да го средам сам. Однапред фала :S
Пробај ако може да го закачиш со ваков шраф
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
953
Поени од реакции
485
kako vi se svigja ?
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2016
Мислења
9
Поени од реакции
3
Има некој предлог за ефтина но добра леворака гитара за учење? Нема да купувам веднаш, но да си знам бидејќи изборот на левораки модели е ужасен. Инаку планирам да ги сменам жиците на деснорака класична што ја имам и да свирам однопаку, добра идеја или?
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
953
Поени од реакции
485
Има некој предлог за ефтина но добра леворака гитара за учење? Нема да купувам веднаш, но да си знам бидејќи изборот на левораки модели е ужасен. Инаку планирам да ги сменам жиците на деснорака класична што ја имам и да свирам однопаку, добра идеја или?
па можеш така зш да не
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
936
Поени од реакции
1.073
Каде може да најдам ефтини футроли за акустична гитара, нешто мн ефтино од некоја кинеска? Ми треба за утре да си ја однесам од скопје накај дома
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
Vaka znaci : Gitarata sto e na slikata e stara 10 godini i e dobro socuvana akustika e i se vo red ali sakam da ja prefarbam (repairam) na nekoj nacin da bidi i stilski i dobra vo sekoj pogled btw prasajneto mi e dali so samoto prefarbuvajne struzejne na stario lak i tn. mozno e da smeni ness vo zvuko akustikata i tn... cekam mislejne od iskusni gitaristi fala odnapred! :)
 

Attachments

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.912
Поени од реакции
31.191
Vaka znaci : Gitarata sto e na slikata e stara 10 godini i e dobro socuvana akustika e i se vo red ali sakam da ja prefarbam (repairam) na nekoj nacin da bidi i stilski i dobra vo sekoj pogled btw prasajneto mi e dali so samoto prefarbuvajne struzejne na stario lak i tn. mozno e da smeni ness vo zvuko akustikata i tn... cekam mislejne od iskusni gitaristi fala odnapred! :)
Акустична гитара е зезнато да се фарба и најубо е да не ја гибаш ако не се разбираш во шмирглања фарбања и лакирања пошто со нестручна работа несоодветна боја и лак акустиката може да се расипе, имаш тука доста внимателна и трпелива работа со шмирглање па боење па лакирање па пак шмирглање па пак лакирање па пак шмирглање... па на крај полирање.
Не може ни секоја боја ни секој лак да оди на акустична гитара а стручно реновирање на гитара може да те чини и колку нова гитара. Имаш лак кој треба и недела дена да суши а треба и неколку пати да се шмиргла значи треба знаење и време да се направи како шо треба
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
fala mnogu batica se soglasuvam posto kakvi gitaristi gi koristat gitarite kako sto se cuknati izgrebani i ne gi repairaat imaa nesto zato i sakav da se posovetuvam so nekoj na forumov... inace kako sto rekov gitarata e stara 10 godini i mi smetase toa so e izgrebana i tn. ali sea samo ke stavaam d'ddario zici i toa e to ne ja cepkam :P
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.955
fala mnogu batica se soglasuvam posto kakvi gitaristi gi koristat gitarite kako sto se cuknati izgrebani i ne gi repairaat imaa nesto zato i sakav da se posovetuvam so nekoj na forumov... inace kako sto rekov gitarata e stara 10 godini i mi smetase toa so e izgrebana i tn. ali sea samo ke stavaam d'ddario zici i toa e to ne ja cepkam :P
Vintage е увек боља него ли без "гребнатинка", барем според мене :D
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
55
Поени од реакции
34
Vaka znaci : Gitarata sto e na slikata e stara 10 godini i e dobro socuvana akustika e i se vo red ali sakam da ja prefarbam (repairam) na nekoj nacin da bidi i stilski i dobra vo sekoj pogled btw prasajneto mi e dali so samoto prefarbuvajne struzejne na stario lak i tn. mozno e da smeni ness vo zvuko akustikata i tn... cekam mislejne od iskusni gitaristi fala odnapred! :)
Јас имав ист случај со мојата стара гитара.Ја однесов кај тишлер,мајсторот професионално се занимава со тој занает,па го истругаа стариот лак,ја дотераа за фарбање.Ставија фирнајс за да фати бојата убаво и после ја лакираа,но гитарата беше 5дена кај нив.Кога ја земав и пробав,немаше изгубено од квалитетот на звукот.А што лак имат ставено незнам.Можеби не бил обичен.[DOUBLEPOST=1463234424][/DOUBLEPOST]
Vaka znaci : Gitarata sto e na slikata e stara 10 godini i e dobro socuvana akustika e i se vo red ali sakam da ja prefarbam (repairam) na nekoj nacin da bidi i stilski i dobra vo sekoj pogled btw prasajneto mi e dali so samoto prefarbuvajne struzejne na stario lak i tn. mozno e da smeni ness vo zvuko akustikata i tn... cekam mislejne od iskusni gitaristi fala odnapred! :)
Јас имав ист случај со мојата стара гитара.Ја однесов кај тишлер,мајсторот професионално се занимава со тој занает,па го истругаа стариот лак,ја дотераа за фарбање.Ставија фирнајс за да фати бојата убаво и после ја лакираа,но гитарата беше 5дена кај нив.Кога ја земав и пробав,немаше изгубено од квалитетот на звукот.А што лак имат ставено незнам.Можеби не бил обичен.
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
Vaka sega imam edno novo prasajne : posto go zaginav stario prag sto stoj na kobilica .... sakam da klam novi zici ali bez zaden prag dali nesto bi imalo steta i sto ednostavno bi se slucilo tnx mnn! :D
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
1.941
Поени од реакции
2.611
Nisto pa ti samo koa ke ja probas na se ke zvuci ama na gitara ne :D
Значи да ви објаснам една работа доколку не ви е јасно. Напрајте СЕ што може да не бидете лустери. Не сте ни Статхам ни Дизел, 99% ќе личите на марсовци. Прашајте било која девојка 18-27 год како го замислува идниот маж НИКОЈА нема да замисли ќелав генецки инфериорен деген. Ако сте слаб и ќелав =канцер пациент, дебел и ќелав = потсмев, единствен излез да ви стои таквиот изглед ви е да имате 90-100кг 6-10% масти што 99% од вас немате таква градба. Знчи заебете финастерид тоа е за пи*ки. Дутастерид (Аводарт) одма 0.5мг секој ден, минокс 5% 2X на ден, локално флутамид + сприонолактон 5% крема. У најлош случај трансплантајција или хаир систем (Современа перкика како на Сталоне,Чарли Шеен, Траволтра, Enrique Igleasis) итн.
Значи ако сте под 30год и си дозволите да сте ќелави =смртна пресуда.
Пс: Значи ништо природно какви шампони какви пич*е материне. Проблемов е гнецки и хормонален ова не го решавате со коприви, лук и незнам си таму што. Треба да ги утепате андрогените хормони т.е дхт то у минус + локално да дотепате циркулаторни андрогени како што е тестстеронот бидејќи дхт не е само единствен андроген, самиот тестостерон иако 3 пати послаб самиот е андроген. Е сеа нормално не сакате да го наалите системски пошо сте мажи ама локално со топични антиандрогени ќе завршите работа. Земите читајте странски форуми баталите се што е Македонско пошо тука со коприви и свансон ќе се лечите и нишо не праите.
Vaka sega imam edno novo prasajne : posto go zaginav stario prag sto stoj na kobilica .... sakam da klam novi zici ali bez zaden prag dali nesto bi imalo steta i sto ednostavno bi se slucilo tnx mnn! :D

Sent from my LG-D331 using Tapatalk
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
Znaci vaka sviram okolu godina i nesto akordi pesni trzajne skoro se imam nadvladano btw ne se smetam za pro so znam mozebi sum samo kriticen.. ali nmv inace da 90% trzam -sviram so prsti znaci slabo koristam trzalica a i so neze trzam ali nekako mi idi nesto grubo mnogu mozebi koristam debeli zici 012 fender Acoustic guitar strings ....prasajneto mi e ova posto koa trzam trzam so palecot ili bass finger kako i da e .. dali e toa greshka so trzam samo so toj prst poshto stv sum mn brz koa trzam taka(taka se naviknav) inace bi mozel kako sto rekov sekako ali sum po spor na nekoj nacin : Se nadevam ovde ima dobri muzicari gitaristi i ce mi dadat dobar sovet.. TNX! :)
 
Последно уредено:
На врв Bottom