Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
18 декември 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Твојата состојба се вика diffuse thinning. Прочитај нешто низ интеренетов, со миноксидил (Пилфуд во Македонија) можеш да ја вратиш старата коса но "само" на 5-10 години. 10 години е лимитот.
Ако после 5-10 години ти делува миноксидилот, рачунај дека си фатил на лото.[DOUBLEPOST=1460067070][/DOUBLEPOST]
И финастерид и saw palmetto? Браво бе, како стоиш со сексуална активност?
Одлично :)
Патем, несаканите ефекти се само можни како и кај секој лек. Ако ги читаш упатствата, нема да се напиеш ниеден лек. Saw palmetto е на природна база, а финастерид го кршам на четири еднакви дела можноста за негативен ефект е речиси невозможна.[DOUBLEPOST=1460142067][/DOUBLEPOST]
Твојата состојба се вика diffuse thinning. Прочитај нешто низ интеренетов, со миноксидил (Пилфуд во Македонија) можеш да ја вратиш старата коса но "само" на 5-10 години. 10 години е лимитот.
Ако после 5-10 години ти делува миноксидилот, рачунај дека си фатил на лото.[DOUBLEPOST=1460067070][/DOUBLEPOST]
И финастерид и saw palmetto? Браво бе, како стоиш со сексуална активност?
Одлично :)
Патем, несаканите ефекти се само можни како и кај секој лек. Ако ги читаш упатствата, нема да се напиеш ниеден лек. Saw palmetto е на природна база, а финастерид го кршам на четири еднакви дела можноста за негативен ефект е речиси невозможна.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Го користам Alomax 5% и е околу 600 ден, a има подобар систем за нанесување и е поевтин од Pilfud па веќе го користам скоро 7 месеци, но пропратно користам финастерид и го кршам на четири еднакви дела, а и saw palmetto, па резултатот е одличен.:)
Стави ако можеш слики да видиме резултат после 7 месеци. Позз
 

king-makedon

THE KING
Член од
5 декември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
262
Ова Свансонот го има ли у Зегин и колку кошта?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Tuka spomnuvate 500 razni preparati so razno-razni latinski iminja koi covek ke gi ispomesa i zaboravi, nego koga veke se frlaat pari za nesto od vakva (estetska) priroda, sepak opagjanjeto na kosata t.e. maskata kelavost ne e voopsto nekakov zdravstven problem, tuku poveke mazite go dozivuvaat toa kako estetski problem !
Koga veke za estetika se frlaat pari mislam deka podobro e nekoj sto spomna transplantacija na kosa, e sega dali i kade vo MKD ja pravat, kolku kosta otprilika, kakvi se efektite kako i moznite nesakani posledici dokolku postojat i.t.n.
Poprvo bi odel na transplantacija na kosa otkolku da koristam lekovi i preparati za koi nekoj vika efektivni i super bile, a drug vika stetni bile i ne davale nikakov efekt ili pak efektot im bil kratkotraen i potoa pak kelavost !
Ne mi e ni potrebna mojata prirodna kosa, dovolno e da se pokrie so nesto mestoto, vestacka struktura, fabrikantska materija, vestacki vlakna, vestacka kosa, sto ti znam :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ова Свансонот го има ли у Зегин и колку кошта?
Свансонот Saw Palmetto го нема во аптеките, го има само во нивните продавници во Скопје. Иначе цената му е 728 денари.
 
Член од
9 јули 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
Tuka spomnuvate 500 razni preparati so razno-razni latinski iminja koi covek ke gi ispomesa i zaboravi, nego koga veke se frlaat pari za nesto od vakva (estetska) priroda, sepak opagjanjeto na kosata t.e. maskata kelavost ne e voopsto nekakov zdravstven problem, tuku poveke mazite go dozivuvaat toa kako estetski problem !
Koga veke za estetika se frlaat pari mislam deka podobro e nekoj sto spomna transplantacija na kosa, e sega dali i kade vo MKD ja pravat, kolku kosta otprilika, kakvi se efektite kako i moznite nesakani posledici dokolku postojat i.t.n.
Poprvo bi odel na transplantacija na kosa otkolku da koristam lekovi i preparati za koi nekoj vika efektivni i super bile, a drug vika stetni bile i ne davale nikakov efekt ili pak efektot im bil kratkotraen i potoa pak kelavost !
Ne mi e ni potrebna mojata prirodna kosa, dovolno e da se pokrie so nesto mestoto, vestacka struktura, fabrikantska materija, vestacki vlakna, vestacka kosa, sto ti znam :)
После трансплатација треба да ги земаш лековите инаку пак ќе опадни
 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Go ima li Saw Palmetto istiot efekt na kosata ako se zema od lekovi kako prostatis?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
После трансплатација треба да ги земаш лековите инаку пак ќе опадни
A za sto se tie lekovi ili medicinski preparati ustvari ?!
Vrz sto deluvaat, vrz hormonite li, odnosno vrz odredeni zlezdi vo organizmot ?!
 
Член од
13 август 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво на сите, ја следам темава од поодамна и конечно сега се решив директно да го образложам мојот проблем и да побарам совет од вас.

Имам 21 година и косата веќе некое извесно време почна да ми се проретчува во предниот дел од левата и десната страна и да ми се прават се повидливи залистоци. Не можам да кажам дека тоа се случи одеднаш затоа што уште пред 2-3 години, а може и повеќе од едната страна кај челото косата ми беше некако послаба, но сега е од двете и е секако многу поприметливо и, искрено, се повеќе ме нервира :mad:

За решение долго време размислував што да правам. Проблемот реално не е на целата коса и не е, барем засега, толку драстичен и никако не сакам да користам некои препарати за кои сум читал и на форумов и на интернет дека не даваат 100% резултат, а може да наштетат на други аспекти од здравјето. Некакви шампони како Алпецин или некои други кои само би го намалиле опаѓањето не би ми завршиле работа, зошто би сакал, ако е можно, да видам некаков резултат и за враќање на дел од опадната коса, која, како што реков не е којзнае колку многу.
Затоа, гледав за некои ласерски или слични такви терапии за кои се тврди дека даваат еден таков ефект и во комбинација со некои други лосиони или шампони имаат добри резултатии за враќање на косата. Впрочем, и тука има членови кои го потврдуваат тоа.

Е сега, не знам каде да направам прегледи и каде во Скопје прават најдобра ласерска терапија за коса. Често читам за овие http://www.101hair.mk/#!/pageHome па мислев да направам преглед таму кој мислам пишуваше дека чини 900 денари и врз основа на тоа демек кажувале каква терапија би била најдобра. Исто сите препарати им се на природна база.

Навистина би ценел кога некој би ме советувал околу тоа што да правам и ако некој има искуство со 101hair clinic и би бил многу благодарен и да ме контактирате или по пп или да напишете овдека за сите да видат.
Како и да е, се читаме со моите идни дејства и резултати кои се надевам ќе бидат позитивни :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво на сите, ја следам темава од поодамна и конечно сега се решив директно да го образложам мојот проблем и да побарам совет од вас.

Имам 21 година и косата веќе некое извесно време почна да ми се проретчува во предниот дел од левата и десната страна и да ми се прават се повидливи залистоци. Не можам да кажам дека тоа се случи одеднаш затоа што уште пред 2-3 години, а може и повеќе од едната страна кај челото косата ми беше некако послаба, но сега е од двете и е секако многу поприметливо и, искрено, се повеќе ме нервира :mad:

За решение долго време размислував што да правам. Проблемот реално не е на целата коса и не е, барем засега, толку драстичен и никако не сакам да користам некои препарати за кои сум читал и на форумов и на интернет дека не даваат 100% резултат, а може да наштетат на други аспекти од здравјето. Некакви шампони како Алпецин или некои други кои само би го намалиле опаѓањето не би ми завршиле работа, зошто би сакал, ако е можно, да видам некаков резултат и за враќање на дел од опадната коса, која, како што реков не е којзнае колку многу.
Затоа, гледав за некои ласерски или слични такви терапии за кои се тврди дека даваат еден таков ефект и во комбинација со некои други лосиони или шампони имаат добри резултатии за враќање на косата. Впрочем, и тука има членови кои го потврдуваат тоа.

Е сега, не знам каде да направам прегледи и каде во Скопје прават најдобра ласерска терапија за коса. Често читам за овие http://www.101hair.mk/#!/pageHome па мислев да направам преглед таму кој мислам пишуваше дека чини 900 денари и врз основа на тоа демек кажувале каква терапија би била најдобра. Исто сите препарати им се на природна база.

Навистина би ценел кога некој би ме советувал околу тоа што да правам и ако некој има искуство со 101hair clinic и би бил многу благодарен и да ме контактирате или по пп или да напишете овдека за сите да видат.
Како и да е, се читаме со моите идни дејства и резултати кои се надевам ќе бидат позитивни :D
Јас имав искуство со 101 Hair. Памтам дека прегледот им беше 600 денари и го прават со едно машинче, т.е. прво ти земаат како историја на болеста/келавоста, па потоа те прегледуваат. Со машинчето гледаат колку влакна излегуваат од едно место (мислам дека ми рекоа дека треба по три влакна од едно место да излегуваат), а потоа со истото машинче како да те боцнуваат (не ни осеќаш дека те допираат) со цел да ја видат функцијата на крвните садови на главата.

Мене ми понудија третман за чистење на мастите од главата/скалпот и чувството е преубаво додека тоа ти го прават. Потоа ми понудија и од нивните лосиони, но поради ептен високата цена не земав да користам. Член од моето семејство користеше нивен лосион и помина низ истиот преглед, но немаше никакви ефекти. Во секој случај оди провери, види што ќе ти кажат.


Тука јас почнувам со користење на Пилфуд. Држете ми среќа бетер да не ми попадне косава:D
 
Член од
30 јануари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Значи да ви објаснам една работа доколку не ви е јасно. Напрајте СЕ што може да не бидете лустери. Не сте ни Статхам ни Дизел, 99% ќе личите на марсовци. Прашајте било која девојка 18-27 год како го замислува идниот маж НИКОЈА нема да замисли ќелав генецки инфериорен деген. Ако сте слаб и ќелав =канцер пациент, дебел и ќелав = потсмев, единствен излез да ви стои таквиот изглед ви е да имате 90-100кг 6-10% масти што 99% од вас немате таква градба. Знчи заебете финастерид тоа е за пи*ки. Дутастерид (Аводарт) одма 0.5мг секој ден, минокс 5% 2X на ден, локално флутамид + сприонолактон 5% крема. У најлош случај трансплантајција или хаир систем (Современа перкика како на Сталоне,Чарли Шеен, Траволтра, Enrique Igleasis) итн.
Значи ако сте под 30год и си дозволите да сте ќелави =смртна пресуда.
Пс: Значи ништо природно какви шампони какви пич*е материне. Проблемов е гнецки и хормонален ова не го решавате со коприви, лук и незнам си таму што. Треба да ги утепате андрогените хормони т.е дхт то у минус + локално да дотепате циркулаторни андрогени како што е тестстеронот бидејќи дхт не е само единствен андроген, самиот тестостерон иако 3 пати послаб самиот е андроген. Е сеа нормално не сакате да го наалите системски пошо сте мажи ама локално со топични антиандрогени ќе завршите работа. Земите читајте странски форуми баталите се што е Македонско пошо тука со коприви и свансон ќе се лечите и нишо не праите.
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
Значи да ви објаснам една работа доколку не ви е јасно. Напрајте СЕ што може да не бидете лустери. Не сте ни Статхам ни Дизел, 99% ќе личите на марсовци. Прашајте било која девојка 18-27 год како го замислува идниот маж НИКОЈА нема да замисли ќелав генецки инфериорен деген. Ако сте слаб и ќелав =канцер пациент, дебел и ќелав = потсмев, единствен излез да ви стои таквиот изглед ви е да имате 90-100кг 6-10% масти што 99% од вас немате таква градба. Знчи заебете финастерид тоа е за пи*ки. Дутастерид (Аводарт) одма 0.5мг секој ден, минокс 5% 2X на ден, локално флутамид + сприонолактон 5% крема. У најлош случај трансплантајција или хаир систем (Современа перкика како на Сталоне,Чарли Шеен, Траволтра, Enrique Igleasis) итн.
Значи ако сте под 30год и си дозволите да сте ќелави =смртна пресуда.
Пс: Значи ништо природно какви шампони какви пич*е материне. Проблемов е гнецки и хормонален ова не го решавате со коприви, лук и незнам си таму што. Треба да ги утепате андрогените хормони т.е дхт то у минус + локално да дотепате циркулаторни андрогени како што е тестстеронот бидејќи дхт не е само единствен андроген, самиот тестостерон иако 3 пати послаб самиот е андроген. Е сеа нормално не сакате да го наалите системски пошо сте мажи ама локално со топични антиандрогени ќе завршите работа. Земите читајте странски форуми баталите се што е Македонско пошо тука со коприви и свансон ќе се лечите и нишо не праите.
Тоа е за пи*ки :aplauz:

сприонолактон во капсули за по ефективен хормонален коктел!































сарказам[DOUBLEPOST=1462803849][/DOUBLEPOST]Нешто корисно да додадам.

Saw Palmetto што ги купувате треба да имаат масна киселина до 85% како ова:

http://www.amazon.com/Natures-Way-Saw-Palmetto-Softgels/dp/B0009EXLOO

Затоа цените се сомнителни

http://www.nutraingredients-usa.com/Markets/Not-all-saw-palmetto-lives-up-to-its-name
http://www.nutraingredients-usa.com/Research/Level-of-actives-varies-widely-among-saw-palmetto-products-researchers-find[DOUBLEPOST=1462804018][/DOUBLEPOST]Свансонот нема никаков ефект

 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Добра ствар е и ru58841 чекам да ми стигне 50mg на ден добра раб ќе заврши. +орално castor oil 1ml на сабајле за pgd2 инхибиција. Барам да најдам и "setippirant" ili "cb-03-01" али уше неам извор. Ако знае некој или сака групно да купиме бујрум. Пс орал спиро е лоша идеја дека инхибира free testosterone така да не е за мажи.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Добра ствар е и ru58841 чекам да ми стигне 50mg на ден добра раб ќе заврши. +орално castor oil 1ml на сабајле за pgd2 инхибиција. Барам да најдам и "setippirant" ili "cb-03-01" али уше неам извор. Ако знае некој или сака групно да купиме бујрум. Пс орал спиро е лоша идеја дека инхибира free testosterone така да не е за мажи.
Ја се пријавувам. Од каде најде ру? Знаеш ли како да го раствориш?
 
Член од
10 септември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
17
Добра ствар е и ru58841 чекам да ми стигне 50mg на ден добра раб ќе заврши. +орално castor oil 1ml на сабајле за pgd2 инхибиција. Барам да најдам и "setippirant" ili "cb-03-01" али уше неам извор. Ако знае некој или сака групно да купиме бујрум. Пс орал спиро е лоша идеја дека инхибира free testosterone така да не е за мажи.

Drugar, pred da im preporacas da koristat nesto takvo neka se informiraat, eve vi link da znaete za sto se raboti

http://www.hairlosscure2020.com/the-strange-predicament-of-ru58841/

Znaci na kratko
1. NEMA NIEDNA NAUCNA STUDIJA KOJA POTVRDUVA KORISTENJE NA OVAA SINTETICKA TECNOST KAJ LUGE
2. NEMA NIEDNA NAUCNA STUDIJA KOJA POTVRDUVA DALI BI IMALO EFEKT, KAKOV BI BIL EFEKTOT, DALI E SIGURNO DA SE KORISTI KAJ LUGE I USE EDNE MILION DRUGI PODPRASANJA

Ali koj ima "muda" neka proba pa ke kaze, :)

Na svetskite hair loss forum ima nekoi uspesni rezultati ama ako gi sledite ke vidite deka tie istovremeno koristele i uste edne kup lekarstva od tipot na finasterid, duasterid, minoc, i sto uste ne.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom