Гитара (почетник)

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
Znaci vaka sviram okolu godina i nesto akordi pesni trzajne skoro se imam nadvladano btw ne se smetam za pro so znam mozebi sum samo kriticen.. ali nmv inace da 90% trzam -sviram so prsti znaci slabo koristam trzalica a i so neze trzam ali nekako mi idi nesto grubo mnogu mozebi koristam debeli zici 012 fender Acoustic guitar strings ....prasajneto mi e ova posto koa trzam trzam so palecot ili bass finger kako i da e .. dali e toa greshka so trzam samo so toj prst poshto stv sum mn brz koa trzam taka(taka se naviknav) inace bi mozel kako sto rekov sekako ali sum po spor na nekoj nacin : Se nadevam ovde ima dobri muzicari gitaristi i ce mi dadat dobar sovet.. TNX! :)
Со палецот сите жици ги трзаш или само low E?
 
Член од
9 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
56
Дечки кај можам да најдам држачи за закачување гитари на ѕид ? И која цена се бидејќи повеќе ќе ми требаат
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.132
Дечки дајте некоја апликација за учење гитара за почетници. Ми ја препорачаа yousician но нешто неможам да ја инсталирам. Некоја друга ?
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
Дечки дајте некоја апликација за учење гитара за почетници. Ми ја препорачаа yousician но нешто неможам да ја инсталирам. Некоја друга ?
Има многу андроид апликации за учење акорди. Ама мислам дека подобро ќе научиш без апликација...

Еве ти некои основни и вежбај ги :D
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Имам една акустична и електрична гитара со појачало и планирам да ги продадам за да си купам една акустична со озвучување, но ми треба совет дали да го продадам и појачалото, бидејќи секако ќе ми треба појачало за новата... Инаку појачалото што го имам е Behringer 15w GM108.
Дали да го продадам ова појачало заедно со електричната која е од истата фирма и да си купам некое ново појачало или да го чувам? :)
 
H

HoT IcE

Гостин
Деновиве пак седнав да ја учам гитарава, кога ја земав научив неколку акорда, знаев една од Пинк Флојд и сега седнувам истата си ебало матер не знам ни да ја почнам.:place:
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Здраво , еве и јас сум заинтересиран да си купан акустична вестерн гитара , како за почетник начекав неколку демек нови и ефтини , најверојатно кинески . Ме интересира вашето мислење за гитариве :
http://media.pazar3.mk/Image/bd6fab15f21e482983ab3bdf153fb9de/20141223/false/false/640/480/NOVA-AKUSTICNA-GITARA.jpeg 4200 денари "PRODAVAM NOVA AKUSTICNA GITARA GOLEMINA 41 INCI CUTAWAY MODEL, ODLICNA WESTERN GITARA ZA NAPREDNI GITARISTI IZRABOTENA OD KVALITETNO DRVO, SO VISOKOKVALITETNI ZATVORENI CROME DIE CAST STIMACI I ZICI OD POZNATATA SVETSKA MARKA DADARIO KOI PRIDONESUVAAT ZA GLASNI KRISTALNO CISTI TONOVI.
GITARATA MOZEME DA VI JA ISPRATIME PO KARGO EKSPRES ILI BRZA POSTA NA VASA ADRESA, NARACKATA PRISTIGNUVA NAREDNIOT DEN, UPLATATA SE VRSI DIREKNO NA DOSTAVUVACOT, TROSOCITE ZA TRANSPOTR IZNESUVAAT 140 DEN."

http://media.pazar3.mk/Image/f3bf6482294b456fb172f323774dabba/20150906/false/false/640/480/NOVA-WESTERN-AKUSTICNA-GITARA.jpeg
http://media.pazar3.mk/Image/3d8307e4061044a1a8f83096131d7b97/20150906/false/false/640/480/NOVA-WESTERN-AKUSTICNA-GITARA.jpeg 4000 денари
Size- 40 "
Top: Engleman spruce
Back&side:agathis
Neck:import Mahogany
Fingerboard&Bridge:rosewood
Machine head: Diecast gold
Nut&saddle: plastic-steel
Binding: ABS+3ply
finishes: Hi-gloss
http://doremi.mk/index_item.php?pid=2670&cid=8&jazik=1
http://mimimuzika.com.mk/index.php/component/content/article/51-gitari/gitariakusticni/vesterngitari/sqvestgitari/2492-0930307006
 
H

HoT IcE

Гостин
Јас имам таква гитара. Одлична изработка е и жиците се многу квалитетни, ја толку не се разбирам и кога ја зимав не знаев што барам ама после кога ја земав имам другарчиња што свират и се разбираат од такви работи и сите рекоа дека е одлична гитара.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.132
Некој совет, лекција како да ја вежбам десната рака?
1.Многу силно удирам по жиците, ја тепам гитарата.
2. Кога свирам акорди кои не ги опфајќат сите жици (пример д-дур, а-мол...) често ги удирам сите жици.
3. Слабо разложувам акорди на жица по жица.

Овие работи сакам да ги совладам па секој совет од поискусните е добредојден.
 
Член од
4 јануари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам една акустична и електрична гитара со појачало и планирам да ги продадам за да си купам една акустична со озвучување, но ми треба совет дали да го продадам и појачалото, бидејќи секако ќе ми треба појачало за новата... Инаку појачалото што го имам е Behringer 15w GM108.
Дали да го продадам ова појачало заедно со електричната која е од истата фирма и да си купам некое ново појачало или да го чувам? :)
Продај го заедно со електричната, тоа си е за неа, а и секако не го бива баш тоа. Купи си ново за со озвучената акустична ;)
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
39
Некој совет, лекција како да ја вежбам десната рака?
1.Многу силно удирам по жиците, ја тепам гитарата.
2. Кога свирам акорди кои не ги опфајќат сите жици (пример д-дур, а-мол...) често ги удирам сите жици.
3. Слабо разложувам акорди на жица по жица.

Овие работи сакам да ги совладам па секој совет од поискусните е добредојден.
Знам дека малку доцнам со одговорот или совет,но сепак би ти кажак дека,почестото вежбање ќе те доведе на пав пат!

Најбитно е да веруваш во себе дека ти еден ден ќе свириш гитара!!
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
78
Поени од реакции
7
Uff..ne znam kolku e ziva temava.......mi treba futrola za akusticna gitara(da ima preramki za na ramena)....kazete kaj da pobaram...osven mimi i doremi.....i ne mn skapa.....imase vo doremi za 1000..ama se potrosile
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Uff..ne znam kolku e ziva temava.......mi treba futrola za akusticna gitara(da ima preramki za na ramena)....kazete kaj da pobaram...osven mimi i doremi.....i ne mn skapa.....imase vo doremi za 1000..ama se potrosile
Ефтини имаше на плоштад во Интергрос, наспроти Мериот (ул. Максим Горки). Кинески.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom