Гитара (почетник)

Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Абе иам едно проблемче ми падна гитарава, нема ни грепка, али, од кога ја кренав(падов не беше мн лош) беше раштимана, и штимав нешо, со стегање ја скинав најдебелата жица.. нз после тоа почна да ми зуе првата односно најтанката, на 1,2 и малце на 3то поле, 10 пати раштимувај мести на bone, nut, не е до тоа, да не е искривен вратот под некој агол па само таа жица шо праи проблем инаку нови се жиците(не зуе од тоа шо се стари) 2 ден ми се скина на престегање и тоа најдебелата. Чаре неш некој слично искуство шо да праам матер и ебам ми се свири ми се плаче се нервирам ептен зуат тие полиња ич не убао звучи
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Најдебелата прави најмногу притисок на вратот и најверојатно е малку искривен поради тоа. Стави нова жица и остај некој ден да легне убаво жицата, би требало да биде во ред. Чаре без жица што знам, пробај да наштимаш пола степен подолу.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Најдебелата прави најмногу притисок на вратот и најверојатно е малку искривен поради тоа. Стави нова жица и остај некој ден да легне убаво жицата, би требало да биде во ред. Чаре без жица што знам, пробај да наштимаш пола степен подолу.
и ја претпостаив дека е тоа, инаку утре ќе зеам жица само една ке ја наместам, и ќе отидам до мимимузика да ми го исправат вратов да го подсреди не ми се чепка мене да не до заебам работа
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
Ako zimash samo edna zica gledaj da ti e od ista firma kako ostanatite ili pa najdobro smeni gi site. Na pocetok dodeka ne legnat davaat mnogu dobar bright sound i zvuci kako da e ozvucena :-D
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
На секоја гитара можеш да вградиш тремоло или флојд роуз ама треба мали модификации на телото.
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
Шо пари ќе кошта отприлика?
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Некој да препорача од свое или на близок искуство за приватни часови по гитара за дете почетник (без инструмент засега)
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
43
Поени од реакции
57
Некој да препорача од свое или на близок искуство за приватни часови по гитара за дете почетник (без инструмент засега)
Имам пријател којшто дава часови и ќе те уведе во круговите на големите гитаристи како Вај и Сатриани. Све што ти треба да направиш за возврат е да му дадеш бесплатен интернет.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Дечки ми нудат за 12 000 бас гитара Тајсон(некоја стара југословенска фирма за која ништо не најдов на интернет) со скоро сменети магнети + 100 ватно појачало Вокс кое наводно е купено од продуцент со сопствено студио, а само гитарата за илјадарче. Ги немам во живо видено, ниту на слика, онака уз муабет ми беа понудени.

Има некој искуство, вреди, не вреди понудава...? :D
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Дечки при откачување на кабелот од појачалото, овој дел ми остана заглавен внатре.
1111.PNG

Читав на странски форуми, некој има вадено вакви чуда со магнет, некој со чачкалица со лепак на неа. Има некој искуство со решавање ваков проблем? Не сакам да губам време да го носам на расклопување појачалото, ако можам да го средам сам. Однапред фала :S
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
14
Поени од реакции
41
Дечки при откачување на кабелот од појачалото, овој дел ми остана заглавен внатре.
Прегледај го приврзокот 141826

Читав на странски форуми, некој има вадено вакви чуда со магнет, некој со чачкалица со лепак на неа. Има некој искуство со решавање ваков проблем? Не сакам да губам време да го носам на расклопување појачалото, ако можам да го средам сам. Однапред фала :S
Најидеално решение ти е да го отвориш појачалото повеќе од 10 минути нема да ти е потребно време, зошто ако користиш некој методи со лепак после моше и каналот да ти оди во неповрат е тек тогаш ќе си имаш уште повеќе работа.Ако немаш време да го отвориш појачалото донесиго кај мене без пари ќе ти завршам работа.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Најидеално решение ти е да го отвориш појачалото повеќе од 10 минути нема да ти е потребно време, зошто ако користиш некој методи со лепак после моше и каналот да ти оди во неповрат е тек тогаш ќе си имаш уште повеќе работа.Ако немаш време да го отвориш појачалото донесиго кај мене без пари ќе ти завршам работа.
Претпоставувам од Скопје си?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom