Гитара (почетник)

Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Чаре 2-3 недели да истрпиш и после ќе ти стврдне кожата на прстите и нема да те боли толку.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Свирам веќе 2 дена , дневно по 3,4 саати( Научив 3 акорди, и убаво релативно брзо можам да ги сменам) , прстиве на левата рака ме болат премногу , чаре има или само одмор ?
Никако одмор ... мора да се навикнат на притисок.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Свирам веќе 2 дена , дневно по 3,4 саати( Научив 3 акорди, и убаво релативно брзо можам да ги сменам) , прстиве на левата рака ме болат премногу , чаре има или само одмор ?
Прстите мислиш на кожата на врвовите на прстите или прстите како мускулно коскена болка, ако е до кожата нема гајле ако е до коските и мускулите на рака и псти треба да одмориш и евентуално се посоветуваш со доктор што да правиш, честа е болаката кога прстите се шират повеќе од нормално за да отсвириш нешто тие вежби треба постепено и пополека, тука болката не значи дека напредуваш туку дека може да добиеш непријатни компликации кои после потешко и подолго ќе се излечат
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Kozata me boli so drugo nemam problem.. Vrvovite na prstite najmnogu na pokazalecot
Imam cuvstvo kako da sum gi stisnal na vrata :-D
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Kozata me boli so drugo nemam problem.. Vrvovite na prstite najmnogu na pokazalecot
Imam cuvstvo kako da sum gi stisnal na vrata :-D

Зошто побогу си го малтретирал кутрото животно? Наместо со коза, пробај со перце да свириш нареден пат.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Зошто побогу си го малтретирал кутрото животно? Наместо со коза, пробај со перце да свириш нареден пат.
Далгаџија еден низаеден, цар си брат ме изнасмеа топ си кис
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Далгаџија еден низаеден, цар си брат ме изнасмеа топ си кис
Гледаш дека е подобро на кирилица? :)

Инаку, без гајле. Болат прстите на почеток. После ќе фатат кора и нема да чувствуваш болка.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Гледаш дека е подобро на кирилица? :)

Инаку, без гајле. Болат прстите на почеток. После ќе фатат кора и нема да чувствуваш болка.
Затоа болка може да чуствува неговата девојка ... или пак он да не ја чуствува неа :)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Е да споделам нешо со вас бе, свирам секој ден по доста време прстите ко да не се мои веќе иначе Такамине што ја објавив имаше проблемче мало, па ја заменив со 4500 доплата за Takamine GD 10 CE ( озвучена Cutaway)

Сум релативно задоволен од напредокот, научив 10 акорди научив и по некоја песна у стил (let it be, stand by me, wild thing, и сега идам на појако нешто, ја учам Wish u were here, планирам само неа да ја свирам месец дена доека не ја исовршам цела да ја знам и у сон) Исто го знам интрото на Tangerine , малце slow motion ама ќе биде, еве деновие повеќе вежбам Dexterity, планирам доека да ги уходам прсите да фанам и некоја скала да научам) Имав проблем со ритам, трзање , првите 10дена свирев само со палец, само со раце, но сум презадоволен како напреднав и во тој дел, трзам за мои стандарди одлично, се помали се проблемите со ритам(не дека ги нема) али со тек на време ќе биде.
Некој совет+ од вас? Иначи планирам сега кога ќе нема испити колоквиуми да им запнам на бар акорди, да ги научам, малце фрустрирачки се, али упорниот секогаш е во WIN ситуација
 
H

HoT IcE

Гостин
Ако ти е појака тебе Wish you were here ондак ја ѕвер сум бил. Едина песна што знам да ја свирам на гитарава откако ја купив, некако снемав волја да седнам да учам :D Ама да, таа ја знам :cool:
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Ако ти е појака тебе Wish you were here ондак ја ѕвер сум бил. Едина песна што знам да ја свирам на гитарава откако ја купив, некако снемав волја да седнам да учам :D Ама да, таа ја знам :cool:
Ја знаеш цела, со соло со сите работи ? само таа?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Да бе, ама знам ја да свирам на памет од јт видео, вака појма немам да ти објаснам кој акорд е и што како :D
Интро знам , многу е лесно, солото го научив ама работам на декстерити за да можам да го свирам properly , спор сум уште
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
@Usher$ пробај да вежбаш со метроном, многу е подобро за вежбање ритмика. Јас кога бев ептен ептен почетник си симнав еден pdf + аудио со вежби и ми помогна многу, побарај нешто Tom Kolb - Chord Progressions мислам беше. Не е лошо и да почнеш да ги растегнуваш прстите, ќе ти користи многу тоа понатаму.
 
H

HoT IcE

Гостин
Интро знам , многу е лесно, солото го научив ама работам на декстерити за да можам да го свирам properly , спор сум уште
Охоо мене две недели ми требаа бајо, и тоа вежбање по саат два :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom