Гитара (почетник)

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Eftini.....do kaj 1500-1600-700
Во АртистСистемс имаш голем избор друже, од 1400 денари па нагоре. Еве ѕирни ги линковиве :

http://artist.com.mk/mex/artikal.php?glavna_kat=19&kat=102&pod_kat=125&art=7194&imea=Kaces_KA-1

http://artist.com.mk/mex/artikal.php?glavna_kat=19&kat=102&pod_kat=125&art=9095&imea=Peavey_Deluxe_Acoustic_Guitar_Gig_Bag

Јас би ја избрал втората од 1700ден., сигурен сум дека е поквалитетна.

Поздрав :)
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Предложете некое ефтино појачало за електрична гитара за домашна употреба.
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
Дечки планирам да тепам досада за време на коронава па се одлучив да се обидам да поднаучам да свирам гитара.

Гледав по продавнициве за инструменти што како има, ама како аматер џабе гледам, па да ве прашам вас поискусните за совет за избор на евтина гитара за почетник. Што би ми препорачале?


http://mimimuzika.com.mk/index.php/guitars/akusticni/klasicni/366-gitari/gitariakusticni/klasicnigitari/gewa-classical-guitars.html?layout=blog

 
Член од
31 октомври 2016
Мислења
101
Поени од реакции
355
Здраво на сите! Одлучив да си купам акустична гитара инаку почетник сум никој пат немам свирено, па му треба вашата помош при изборот. Што мислите за овие гитари?
 

Attachments

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.369
@RMCF_Vide @Anagals

Доколку воопшто немате досега фатено гитара во животот тогаш гледајте да си поминете поевтино. Не знаете колку ќе ве бива, колку ќе успеете да научите и колку воопшто ќе останете заинтересирани. Сигурно нема да настапувате пред публика со неа, така да не игра никаква улога квалитетот и карактеристиките на гитарата што ќе ја земете. Единствено, гледајте да не земете со пластични жици затоа што нема никаква логика да свирите со такви и ќе треба дополнително да давате 500-че за нови метални.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Бегајте од вакви "нови гитари" за ефтини пари, тежок чкарт кинески се, ни на кобилица ни на врат не се подесени, интонациски се неточни, не ни можат да се преорават, поарно за тие пари половна,.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
@RMCF_Vide @Anagals

Доколку воопшто немате досега фатено гитара во животот тогаш гледајте да си поминете поевтино. Не знаете колку ќе ве бива, колку ќе успеете да научите и колку воопшто ќе останете заинтересирани. Сигурно нема да настапувате пред публика со неа, така да не игра никаква улога квалитетот и карактеристиките на гитарата што ќе ја земете. Единствено, гледајте да не земете со пластични жици затоа што нема никаква логика да свирите со такви и ќе треба дополнително да давате 500-че за нови метални.
Зашо да не зема со платични жици? Ја така учев кај професор што одев на часови, не гледам нешо што би бил проблем тука.

Инаку за тие што енос ке учат да свират би и препорачал од овие класичните как да ги кажам шо се со поширок врат, од кога ке совладиш на таква акордите, мноогу полесно е за понатаму. Инаку секоја гитара си има свој звук, нема веза дали е скапа или ефтина, може ефтина да биде а да се погоди со одлучен звук итн итн.

П.С.- Дефинитивно со металните жици ке имате повеќе проблеми или благи болки на прстите што ке се појават во текот на свирење.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.831
Поени од реакции
24.232
А online курсеви да препорачате за луѓето што сакаат да почнат да свират гитара почнувајќи од нула? Не мора да бидат без пари.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.369
Зашо да не зема со платични жици? Ја така учев кај професор што одев на часови, не гледам нешо што би бил проблем тука.

П.С.- Дефинитивно со металните жици ке имате повеќе проблеми или благи болки на прстите што ке се појават во текот на свирење.
Е баш заради твојот П.С. дел. Ако веќе се зафаќаш со нешто зафати се озбилно како што треба. Утре кога (ако) ќе преминат на нормална гитара ќе им биде многу потешко и ќе немаат доволно јака кожа на прстите. Сега да, нормално, не е тоа којзнае колкава штета, ама сепак :)
 
Член од
31 октомври 2016
Мислења
101
Поени од реакции
355
Како ви изгледа гитарава? Користена ама за почетник добро ќе дојде. Штимачкиве горе (на врвот) некако чуддно ми изгледаат или јас не се разбирам па затоа ми е чудно.
 

Attachments

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Да препорачате некоја акустична гитара до 7/8000ден? Не сум почетник, но немам свирено 3 години, решив да се посветам повеќе...
Гледам некои модели како Fender, Squier, Tanglewood, Jay Turser, Peavey и Washburn која е малку поскапа.. Препораки за некои од овие модели што се посолидни за таа цена?
 
Ф

Флеш

Гостин
Да препорачате некоја акустична гитара до 7/8000ден? Не сум почетник, но немам свирено 3 години, решив да се посветам повеќе...
Гледам некои модели како Fender, Squier, Tanglewood, Jay Turser, Peavey и Washburn која е малку поскапа.. Препораки за некои од овие модели што се посолидни за таа цена?
Па Squier ти е од Fender ....Земај ....
Автоматски споено мислење:

 
Член од
24 февруари 2013
Мислења
29
Поени од реакции
6
Да препорачате некоја акустична гитара до 7/8000ден? Не сум почетник, но немам свирено 3 години, решив да се посветам повеќе...
Гледам некои модели како Fender, Squier, Tanglewood, Jay Turser, Peavey и Washburn која е малку поскапа.. Препораки за некои од овие модели што се посолидни за таа цена?
Колку пари толку музика.. Не можиш да бараш некој wow квалитет за тие пари.. Моја препорака ти е Fender FA-125 ја има во мими музика.. ипак најубаво е да одиш и да си пробаш во продавница шо најубаво ти лежи во рака
 

Kajgana Shop

На врв Bottom