Гејминг војна

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Не не не, немој да го вадиш. Еве Џои, вака како искусен аналитичар, кажи ми ЗАШТО луѓето купуваат FPS игра за конзола, а не за PC?
Баш ме интересира логиката овде : )
Пошто Џои не сака да одговори, јас ќе дадам своја претпоставка.

Пошто се хендикепирани и не знаат да нишанат со маус, па мора да играат на конзола каде што има auto-aim.
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Бидејќи заштита на игрите против хакери не е доволно добра, а најдобар пример за тоа е MW2 a има и други игри. Второ има и многу како што кажа олд скул што не знаат да нишанат со маус, ама на тие не им помага ни ауто аимот од искуство ви кажувам. Ауто аимот сепак го правите како којзнае што е. Јас воопшто не приметувам разлика кога ќе го исклучам ауто аимот на БО ама сепак играм со него колку да си викам дека ми помага. А и точно е тоа дека голем процент (можеби најголем) немаат добар ПЦ. Јас имам и одличен ПЦ и конзола и сепак се решавам да играм на конзола бидејќи ми е поедноставно и порелаксирачки одколку да седам згрбавен одалечен пола метар од мониторот.

--- надополнето ---

Дури има овци... ама ќе нема, односно ќе има ама на друго место. Со добар маркетинг кој ќе вклучува промоција и намалени цени, продажбите на ПЦ ќе се зголемат. Финтата е што овие работи се многу полесно изводливи на ПЦ каде како што кажав веќе безболно функционираат системите за дигитална дистрибуција.

PSN што Тими го спомна е смешка, добар виц.

Мислев тие цени уште на датумот на излегување.
Ако ми најдеш некоја игра за дигитален download (нова) пример на еа стор или слично под 50$ те частам... Зборуваме за високо буџетни игри како што кажа ти се разбира.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Тоа НЕМА ШАНСА, кој будала би работел на проект 3 години и би го продавал за 15$? И да има маркетинг ОГРОМЕН и ете да продадат 10 милиони копии од играта пак им е џабе.
Намалување на цените е дел од маркеингот. и Не мора 15 ниту реков 15. Ама оти да не 30?

Ако ми најдеш некоја игра за дигитален download (нова) пример на еа стор или слично под 50$ те частам... Зборуваме за високо буџетни игри како што кажа ти се разбира.
Читај Тими добро, зборував во идно време. Ама има и сега такви: Portal 2, 37 евра.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Па тоа се 50$.

--- надополнето ---

Ете да земеме пример за која игра ете Halo нека биде, знаат дека ќе се продаде над 10 милиони копии сигурни се во тоа. Сите ја чекаат да излезе, зошто да ти ја даде за 20-30-40 долари кога се СИГУРНИ дека си спремен да дадеш 59$ за да бидеш меѓу првите што ќе ја играш?

Така било со игрите до сега, а мислам дека и така ќе остане.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Па тоа се 50$.
Оф леле... да не треба да ти нацртам: портал 2 - 37 евра, драгон ејџ 2 - 50 евра. Во Европа.

Ете да земеме пример за која игра ете Halo нека биде, знаат дека ќе се продаде над 10 милиони копии сигурни се во тоа. Сите ја чекаат да излезе, зошто да ти ја даде за 20-30-40 долари кога се СИГУРНИ дека си спремен да дадеш 59$ за да бидеш меѓу првите што ќе ја играш?

Така било со игрите до сега, а мислам дека и така ќе остане.
Јас не сум спремен, ти не си спремен, цела Источна Европа, скоро цела Азија и др. не се спремни да платат толку.

А јас мислам дека и 50-60 долари/евра се многу и за западните пазари и дека постои пониска цена која е подобар баланс во кој ќе се продаде играта на повеќе луѓе а ќе се постигне барем ист профит, а можно е и поголем.

Дека има вистина во ова што го зборувам, http://www.bug.hr/master/vijesti/igre-preskupe-thq/104899.aspx Директно од устата на индустријата.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Значи насекаде веќе некое време се шушка за Wii 2 дека ќе биде претставено на овај Е3. Послетниот румор е дека Wii2 ќе биде ДОСТА МОЌНА машина

Apparently, the Wii 2 seems to be a pretty powerful console, with a quad core processor, HD output, a built in Blu Ray drive, and a built in projector

Ако стваро е така, додека не излезат хбох 720 и пс4, wii2 ќе биде најмоќната конзола некогаш направена.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Дали навистина е потребен блуреј за да се има добра игра? Дали треба простор од 20-50 гига за една игра да биде убава?




Очигледно НЕ.
:back:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Значи насекаде веќе некое време се шушка за Wii 2 дека ќе биде претставено на овај Е3. Послетниот румор е дека Wii2 ќе биде ДОСТА МОЌНА машина

Apparently, the Wii 2 seems to be a pretty powerful console, with a quad core processor, HD output, a built in Blu Ray drive, and a built in projector

Ако стваро е така, додека не излезат хбох 720 и пс4, wii2 ќе биде најмоќната конзола некогаш направена.
А знаеш колку јадрен е PS3?
Не мора пред време заклучоци одма да носиш. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
А знаеш колку јадрен е PS3?
Не мора пред време заклучоци одма да носиш. :)
Сите викаат дека пс3 има 7 јадрен процесор :).

Не е ни двојадрен и тро ни четиријадрен (како кај wii2) туку е само едно јадро. Обичен процесор од 3,2 GHz, а тие другите што се 6 не знае никој што како потчно освен тие што ја прават килл зоне :).

--- надополнето ---

А хбох-от е три јадрен секој по 3,2 Ghz.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Едно јадрен 3,нешто херцен процесор кој управува со 6 или 7 Cell процесори.
Сите викаат дека пс3 има 7 јадрен процесор :).

Не е ни двојадрен и тро ни четиријадрен (како кај wii2) туку е само едно јадро. Обичен процесор од 3,2 GHz, а тие другите што се 6 не знае никој што како потчно освен тие што ја прават килл зоне :).

--- надополнето ---

А хбох-от е три јадрен секој по 3,2 Ghz.
"While the Cell chip can have a number of different configurations, the basic configuration is a multi-core chip composed of one "Power Processor Element" ("PPE") (sometimes called "Processing Element", or "PE"), and multiple "Synergistic Processing Elements" ("SPE").[31] The PPE and SPEs are linked together by an internal high speed bus dubbed "Element Interconnect Bus" ("EIB")"

Еден главен и Х стриминг копроцесори (зависи за што е правен, тој од PS3 ги има 8 комада). Правилната дефниција за тоа е "multi-core", односно повеќејадрен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom