Гејминг војна

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Xbox Live

Features:

  • Headset Support
  • Friends List
  • Animated Customisable Avatars
  • Gamerscore for Tracking in Game Achievements
  • 4 Way Voice Chat
  • Downloadable Demos
  • Downloadable Game and Film Trailers
  • Downloadable Community Arcade and Retail Arcade Games
  • Downloadable Game Addons
  • Film Rental Service
  • Reputation Rating
  • Windows Live Messenger
  • Community News and Entertainment
  • Online Gaming
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Xbox Live

Features:


  • Headset Support
  • Friends List
  • Animated Customisable Avatars
  • Gamerscore for Tracking in Game Achievements
  • 4 Way Voice Chat
  • Downloadable Demos
  • Downloadable Game and Film Trailers
  • Downloadable Community Arcade and Retail Arcade Games
  • Downloadable Game Addons
  • Film Rental Service
  • Reputation Rating
  • Windows Live Messenger
  • Community News and Entertainment
  • Online Gaming
90% од ова го има ПСН и плус некои други работи за 0ден ...

--- надополнето ---

Уствари нема само Animated Customisable Avatars има обични аватари.
И го нема ова

  • Reputation Rating
  • Windows Live Messenger
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Абе а отворени се кај Сони овие movie renting/buying ствари овде ? Бидејки Netflix и Sky player се затворени во овој регион (само USA & UK) со е срање ...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Абе а отворени се кај Сони овие movie renting/buying ствари овде ? Бидејки Netflix и Sky player се затворени во овој регион (само USA & UK) со е срање ...
Чекај другар...што има врска онлајн играњево со филмови?

Кој сака филмови, нека си плаќа додатно. Или и PPV каналите на кабловска треба да бидат задолжителни? )

--- надополнето ---

Xbox Live

Features:

  • Headset Support
  • Friends List
  • Animated Customisable Avatars
  • 4 Way Voice Chat
  • Downloadable Demos
  • Downloadable Game and Film Trailers
    [/B]
    [/B]
    [/B]
  • Windows Live Messenger
  • Community News and Entertainment
  • Online Gaming
No wai! :D
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Абе а отворени се кај Сони овие movie renting/buying ствари овде ? Бидејки Netflix и Sky player се затворени во овој регион (само USA & UK) со е срање ...
Не се отворени се разбира ама и да беа отворени демек некој ќе купуваше :) Јас одвај за игра собирам пари да купам, а не па по 20$ или колку се таму да давам за филм кој можам да си го симнам на Blu Ray со превод со се и пак да го гледам на ПС3-то :)
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Мац има голема врска тоа, бидејки за тие 50евра што ги давам воедно за играње онлајн сакам да ми бидат и овие опции отворени (како што и пишува под голд јузер). Овака испага дека целосниот Голд го добиваат USA & UK а ја само добивам онлајн гејминг и ја и они исто плакаме ... Ме сфакаш што сакам да кажам ? Тоа е најпедерското у целиот концепт на МС. Тими не финтата дали ја кје купам или било кој , јас давам 50 евра и за тие 50 евра сакам се што ми пишале дека добивам да добијам =) Овака ме кратат зашо не сум реднек или дрти олд бритиш ...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Sony Is Against Console Exclusive Titles

Despite having a strong lineup of first part PlayStation 3 exclusives such as Killzone 3, LittleBigPlanet and Infamous 2, Sony has criticized platform exclusiveness and warned that it limits the games’ marketing potential.

“When you make a title exclusive, you limit its promotional power; we don’t want to do that,” Sony brand manager Scott McCarthy said. “We want games to be as big as possible -- it’s great for the industry. We work very closely with our [third party] publishers, not necessarily to lock down games exclusively, but to lock up exclusive parts of games.”
Multiplatform titles with platform exclusive DLC has been on the rise for a while now. Notable examples include the Xbox 360 exclusive Call of Duty and Fallout DLC as well as the PlayStation 3 exclusive Dante’s Inferno and Dead Space DLC.


Искрено, не знам која е поентата со ваква изјава. Да, го лимитира маркетот на игрите, ама невозможно е да ги нема, бидејќи заради нив се купуваат конзоли. Така Nintendo го победи Atari (со Super Mario и Zelda), така Nintendo ја победи SEGA, PS1 го победи N64 (Resident Evil, Tomb Raider), PS2 го победи Xbox....
Ако нема ексклузиви, ќе треба да има само една конзола. А за да има една конзола, ќе треба некоја од двете да доминира. А за да доминира, ќе треба да ја купуваат. А за да ја купуваат, ќе треба да има ексклузиви. Затоа, реков, не знам која е поентата...
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Само совет за издавачите, да не издаваат игра само за една конзола . Ако ја издадат за една конзола си го ограничуваат пазарот (на само корисниците на таа конзола, наместо на сите ).
Од аспект на играч , ја поздравувам таа иницијатива.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Sony Is Against Console Exclusive Titles

Despite having a strong lineup of first part PlayStation 3 exclusives such as Killzone 3, LittleBigPlanet and Infamous 2, Sony has criticized platform exclusiveness and warned that it limits the games’ marketing potential.

“When you make a title exclusive, you limit its promotional power; we don’t want to do that,” Sony brand manager Scott McCarthy said. “We want games to be as big as possible -- it’s great for the industry. We work very closely with our [third party] publishers, not necessarily to lock down games exclusively, but to lock up exclusive parts of games.”
Multiplatform titles with platform exclusive DLC has been on the rise for a while now. Notable examples include the Xbox 360 exclusive Call of Duty and Fallout DLC as well as the PlayStation 3 exclusive Dante’s Inferno and Dead Space DLC.


Искрено, не знам која е поентата со ваква изјава. Да, го лимитира маркетот на игрите, ама невозможно е да ги нема, бидејќи заради нив се купуваат конзоли. Така Nintendo го победи Atari (со Super Mario и Zelda), така Nintendo ја победи SEGA, PS1 го победи N64 (Resident Evil, Tomb Raider), PS2 го победи Xbox....
Ако нема ексклузиви, ќе треба да има само една конзола. А за да има една конзола, ќе треба некоја од двете да доминира. А за да доминира, ќе треба да ја купуваат. А за да ја купуваат, ќе треба да има ексклузиви. Затоа, реков, не знам која е поентата...
Поентата е што денес студијата кои ги прават игрите им е преку кур од лимитирана продажба. Епик до ден денес е у умисла дали беше паметно што Гирс остана ексклузива на 360 итн. Значи ти тоа што го кажа валидно е , али очигледно дивелоперите веке некат да да биде , а ако идеме сите игри на мултиплатформ тогаш конзолите ке мора да се натпреваруваат на друго поле. Пример што друго може да ти понуди конзолата или како итн итн. Незнам ја сум со подршка кон мултиплатформ игрите бидејки му омозможува на студиото да си ги поврати парите и да си го финансира следниот проект без проблем и мислам дека би станале покреативни како самостојни. Денес кога очекуваат пари од Сони или МС се знае дека они мораат да идат на safe bet и да нарават продолжение , и затоа малце генерација последниве години е со минимална креација , цело време глеаме само продолженија или игри кои буквално позајмуваат гејмплеј од веке јаки игри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom