Гејминг војна

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Една од најкометираните теми по интернетот секој "гејмер" ова прашање си го поставил барем по еднаш ШТО Е ПОДОБРО.



Барав на интернет и најидов на мал серијал од youtube видеа (6 се моментално по 10 минути) и дечкото објаснува НАЈДЕТАЛНО што може. Верувајте толку добро се направени овие видеа што ќе ви станат јасни МНОГУ работи. За почеток ајде да ги изгледаме видеата па да продолжиме ние со расправии :)


Втор дел и трети дел


Четврти дел - Процесорите


Петти дел


И шести дел (засега последен излегуваат на 1 месец некаде)



Имало порано ваква тема ама незнам од кои причини е избришана.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Имам играно на PS3 а на xBox.Во перформанси пс3 е многу подобро.Но не само богаташи може да си го препуштат.Многу е скапо а и да го купиш игрите се изгор.А сеуште не е хакнато.Не се исплаќа да го платиш 400 евра (или колку е тука некаден) и потоа да купуваш игри не поефтини од 50 евра.За разлика од xbox-от кој е кракнат и за него можеш да си купуваш игри од по 100-200 денари или да си ги симнуваш од интернет.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
За разлика од xbox-от кој е кракнат и за него можеш да си купуваш игри од по 100-200 денари или да си ги симнуваш од интернет.
Ова нема да го рачунаме во темава, дека ова само на нас Македонците ни одговара, гледаме перформанси цена и такви работи. :).
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Ѕвер е типов , стварно реално и добро . Joey ftw =)
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.356
Поени од реакции
4.878
Jas ke glasam za Xbox360. Nema nesto da sporedvam ovde i da diskutiram zato sto ne me biva mnogu vo tie tehnoloski sporedbi. Imam xbox360 zadovolen sum. I nemozi sekoj d a pravi sporedba na pr. jas igram fifa ili pes a nekoj COD,Kill Zone sosema razlicni gejmeri da sporedvat. Treba da sporedvat onie sto igrat COD na xbox360 i onie sto igrat COD na ps3 (ova go kazvam kako primer )
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Ги изглеав сите и мислам дека типот е многу реален и се е топ , е сега има една работа што не се согласувам со него а тоа е рунда 6 ! Иксбоксот требаше дефинитивно да тепа , знам дека брзината е секогаш најбитна но целиот "флеши" стил на менито е денес најбараната ствар ( на мобилен , ајпод итн.) плус и самиот кажа дека пс3 го копираа дашбордот на иксбоксот и со тоа се прогласува Иксбосксот како победник на рунда 6 . П.С. Пс3 немаше дашборд 1.5 година ;)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ги изглеав сите и мислам дека типот е многу реален и се е топ , е сега има една работа што не се согласувам со него а тоа е рунда 6 ! Иксбоксот требаше дефинитивно да тепа , знам дека брзината е секогаш најбитна но целиот "флеши" стил на менито е денес најбараната ствар ( на мобилен , ајпод итн.) плус и самиот кажа дека пс3 го копираа дашбордот на иксбоксот и со тоа се прогласува Иксбосксот како победник на рунда 6 . П.С. Пс3 немаше дашборд 1.5 година ;)
И јас се сложувам за 6-тото видео, кажува се на страна од xbox дека е супер и на крај вика ps3 wdf?
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Луѓе, 2010 година е година на ПС3. Како што почна новава година пепел прават. Се турија од конзоли продавање. Тек сега кога ќе излезе God Of War 3, Gran Turismo 5, Heavy Rain, леле што ќе биде :). Толку беше со 360ката, сега ветуваат нешто со Натал али џабе е то.

И еве уште еден плус на ПС3, аркадните игри што се спуштаат од ПСН може да ги спуштиш дури на 5 различни ПС3ки (почнавме да спуштаме јас и Кико од форумов заедно), значи цената на една игра можат да ја делат до 5 души. Има игри од 2-3$ до 20$ е сега кога ќе делат пет души, иде скоро за безпари. Вакво нешто не е возможно на 360ката. Да не сака уште некој да ни се придружи да купуваме од ПСН заедно?
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Баш не е така ... заврши кругот на ПС3 , 2010 е година на Иксбокс каде што излегуваат многу појаки игри и ексклузиви . И кажи ми жити се со што прават од новава година пепел ? со аркадни игри? Give me a break ... Alan Wake (ке растури и со графика и со гејмплеј , викаат дека ке биде иста ко Uncharted 2 во графика и не дека не е така глеј гејмплеј) Маss Efect 2 (треба да коментирам ?) и Halo Reach која ке го експанзира гејмплејот и графиката на Halo серијалот многу повеке , па затоа и нема ама баш ич да биде оваа година на ПС3 баш спротивно ... Иксбоксот ке биде уште тука :tv:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076

Невероватно - оваа игра ќе е само за xbox и за pc или? Оваа графика xbox не верувам дека може да ја издржи.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784

Невероватно - оваа игра ќе е само за xbox и за pc или? Оваа графика xbox не верувам дека може да ја издржи.

Играта е и за пи си и за икс бокс 360


Може да издржи икс бокс:salut:

него јас се радувам уште и за овие икс бокс/писи игри годинава

 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
За Alan Wake, и на Википедиа и на xbox.com јасно пишува дека е XBOX Exclusive.

За Conviction, на Википедиа пишува РС и ХВОХ, а на xbox.com пишува Xbox Exclusive.




Alan Wake ќе има одлична графика и мислам дека ќе биде конкуренција на Uncharted 2.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Дап , Alan Wake сеуште не е потврдено дали ке излегува за ПЦ ,а Splinter Cell е дефинитивно И за ПЦ . Сепак дечките со ПС3 пак нема да ја играат :baeh: :pos2:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Дап , Alan Wake сеуште не е потврдено дали ке излегува за ПЦ ,а Splinter Cell е дефинитивно И за ПЦ . Сепак дечките со ПС3 пак нема да ја играат :baeh: :pos2:
Е голем кур, вака се уништува гејмингот, со глупи ексклузиви.

Т.е. од една страна е добро кога Microsoft и Sony прават ексклузиви, бидејќи тие игри се ѕверски и се правени со преголем буџет, само за луѓето да ја купат нивната конзола. Примери: God of War и Halo серијалите, респективно на двете конзоли.

Али од друга страна, коа ќе видам вака да се радува некој дека игра има само на Xbox или PS3, ептен изгледа кретенско, зар не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom