Во врска со љубовта: Сакам да ти кажам дека...

Член од
18 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
65
Trouble is, my heart was masochistic into trying to love you regardless...
I broke myself into fragments and I was still not easy to digest, I was still too much for you. I became a map of something that used to be whole, the rivers of my veins drained down into you.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
129
Поени од реакции
295
секојпат кога идам тука да се „исповедам„ исто се осеќам како да одам и бегам кон нешто шо ми е доживотно забрането. колку неубаво нешто... да умираш по нешто шо те прави среќен а да не можеш да го имаш... пред некое време иначе, забележив чисто случајно и тај пат ко викам чисто случајно мислам стварно чисто случајно, дека на мајка ти профилната слика уствари има ставено твоја слика. ти никојпат нема да дознаеш какво е чувството шо ме обзема ко гледам нешто на кое си ти. Сега не верувам дека ќе успеам да доловам чувството ама некак, како во тие моменти моите демони си играат со мене поради фактот шо не можам да те имам. верувај.. никако не знам как да го објаснам... как и да е, уште малку ќе се спремам за работа и ке помине пак уште еден ден дека шо не ќе те извадам од мислите... Те сакам Т. одсекојпат сум те сакал и секојпат ќе те сакам... Ако воопшто некојпат јас сум имал срце, верувај дека само тебе ти го имам дадено... само тебе моја љубена...
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
Обично во тие романтичните филмови со еден тон солзи и мрсуљи, се протнува една фраза која е константа и се среќава во скоро секој филм од ваков тип. Вика вака ... "Само ти да си среќна/среќен.


И обично не обраќав многу внимание се до пред некој ден кога случајно листев по фб и видов слики од тебе, али стварно бе имало смисла. Најозбилно ептен мило ми е кога ќе те видам во некое друштво онака насмеана од срце, зрачиш, како некое мало дете.
Или со маж ти на некое егзотично место, среќна, без никакви грижи и со јасен показател дека си го оставила минатото зад себе. Верувај ми, од се срце ти посакувам се најдобро што овој универзум може да креира за тебе.
Единствена работа за која ми е жал е тоа шо не успеав да кажам само нешто за крај, единствена моја желба од овој вид шо ми останала неисполнета.

Али не е битно, само ти да си среќна Е. <3
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Кога правиш анализи идиш до едно и само едно резиме а тоа е дека се губиш самиот во тој лавиринт.Така и со мене.Секој ден, иста приказна.Мразам кога не одам на работа и кога единствено работно време ми е тоа, ама знаете што, не добивам ништо корисно, или добивам, солзи пролиени низ мојот образ...па и тоа е нешто.
Ќе започнам од пред некој месец.
Раскинав со тип. Ама не можам да кажам дека го сакав, најмалце тоа. Затоа што на почетокот кога мириса на јасмин и кога сакаш да препознаеш кој е кој мирис и уживаш анализирајќи ги мирисите...епа така некако беше и со мене.Анализирав и додека анализирав оп типот ми рече раскинување. Добро, во ред.Беше доста емотивно.Ми кажа дека така не раскинал ни со бившата која оделе доста долго...ама ете, раскинавме...или што би рекла јас стави тој точка каде што требаше да има запирка.При пречка одма се исплаши...ама малце болно, оти не ја дознав вистинската причина за крај...ама можеби и поубаво е така...
Пред некој ден се заследивме со еден тип на инстаграм.И не е се така црно кога ќе видиш....тој преубав, со преубави женски на сликите....и јас исто така...само кај мене нема мажи на сликите, па се немам ни сликано ни со другарите бе хаха... Ама не знам, ситна надеж ми е.Не знам оти...можеби оти тие сликите од highlights ми ги виде. т.е едната од 2те. Па ставив story и одма ми го виде. Ама нарече го тоа случајност тогаш "дремел на интернет" ама нека ми пиши....:)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Денес онака рутински кога станав, ми текна дека на денешен ден, започнав 2 врски, едната на 16-тина, другата на 19 години кои траеа вкупно речиси 10 години. И место вообичаените клише работи кои сум ги правел низ годините, да одам до чаршија, да одберам некое вино или да купам некој поклон, поручав, сварив кафе, го пијав кроз The National и Editors, па се симнав кај песот, му ги исчистив гомната без некои романтични мисли.
После ми се јавија другарчиња за да пијаме по некој рум, па тркнав до чаршија и таман реков ќе уживам лабаво во пиењето дури гледам растрчани женски со цвеќиња/мечиња, другарчињава побараа помош при избор на поклони. Ама е полесно за друг да се дава совет нели. Кур те боли за импресијата и фацијалната експресија кај нивните, нека му ја мислат тие.
Потоа ме викаа да одиме на некоја поетска вечер каде дечки од Гимназија ќе читале нешто љубовна поезија. Го почитувам пишаниот збор, но ги мразам тие масовни глупирања. Приватност бара такво нешто. Едино што може да ме инспирира настан од таков вид, е да ја сакам повеќе самотијава во која уживам максимално во последно. Плус да се пишува за љубовта, треба искуство, багаж што се вели, по некој секавичен бокс, емотивен нокаут и тајмер кој одбројува и те тера да се исправиш на нозе. Што кур разбираат дечки од 16 години што е љубов? Што кур на таа возраст разбирав и јас? Што кур разбирам и сега?

Честам 2 песни.

Сонет бр.134 - Франческо Петрарка

Не, нема мир, ни војна ниту враг!
Се плашам в надеж, стинеам и горам
се влечам в прав, со небото се борам,
без прегратка го гушкам светов пак!
Во затвор сум, затворен од згора!
Без јако јаже, а ме држат в мрак!
Амор не убива, ама оковот е јак ни жив ме сака, ни да умрам мора!
Без очи гледам; нем- за болки зборам
Јас барам спас- а загинам со жед!
Се мразам сам, го сакам сиот свет.
Ме храни бол. Од плачот насмев творам!
Ти, Смрт!...Ти, Живот!...Иста беда си!
За ова Жено, виновна си ти!

Закана-Борхес

Тоа е љубов. Ќе се обидам да се сокријам или избегам.
Растат ѕидовите на нејзиниот затвор, како во страшен сон.
Убавата маска се променила, но, како и секогаш, посебна е.
Чуму моите талисмани: занимавањето со книжевност, несигурната ерудиција, учењето зборови што ги користел остриот Север за да ги опее своите мориња и своите мечови, ведрината на пријателството, библиотекарските галерии, обичните нешта, навиките, младата љубов на мајка ми, воинските сенки на предците, безвремената ноќ, вкусот на сонот?
Да се биде со тебе или да не се биде со тебе е мерата на моето време.
Веќе стомната се скршила на изворот, веќе човекот станува со црцорот на птицата, потемнеле оние што гледаат од прозорецот, но темнината не донесе спокој.
Тоа е, веќе знам, љубов: немирот и олеснувањето кога го слушам твојот глас, чекањето и сеќавањето, ужасот на живеењето во иднина.
Тоа е љубовта со своите митологии, со своите непотребни мали маѓии.
Има еден уличен агол низ кој не се осмелувам да поминам.
Војски веќе ме опколуваат, орди.
(Собава е нестварна; таа не ја видела.)
Името на една жена ме издава.
Ме боли една жена насекаде по телото.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Сакам да одлеберам зборови, сакам да напишам нешто и ти веројатно да се препознаеш...
Затоа што веројатно секој се препознава, таква е љубовта, еднаш си горе еднаш си доле, и не само во сексот, еднаш уживаш, но еднаш срцето ти е скршено.А, кога уживаш тоа го мериш со секунди додека за болката мерна единица е векот, без разлика колку и да трае.
А сакам да напишам дека ми фали, ми фали прегратка и да се задушам во мирот и спокојот на таа личност.
Личност сум што најчесто себе се обвинува, ама сега...сега каде ли погрешив.
Сега сакам да имам само некој покрај себе, да се смееме на најглупавата комедија, да ми кажува шеги и времето вакво какво што е да ни претставува проблем.Затоа што на крај се сведува се на колку си подготвен едната личност да ја прифати другата.
Јас знаете, сум го давала макс. и некој да не ми се допаѓа толку многу, ама сум се трудела, не сум се откажува, за разлика од некој други.Ама минато...нека седат таму, нека бидат убави спомени.
Искрено кога ќе се сетам на нив, сакам само да се сетам на нешто убаво, нешто што траело кратко ама убаво.И на крај и коцката чоколадо во устата се топи за неколку секунди, затоа што ни е убаво нели...
Сакам да се среќни бившите, сакам да си пронајдат некоја која што му одговара
Затоа што се посакуваш, тебе ќе те стигне, еден ден.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
13
Поени од реакции
47
Допри ме...
Допри ме со поглед,
Допри ме со збор,
Допри ме со солза на аголот на окото,
солза за се' она што можевме да бидеме, а не сме.
Допри ме со звукот на истегната жица на гитарата,
Со моќта на твојата темнина,
Допри ме со одговор од кој затреперува срцето на едно обично прашање "Колку ти треба да ме заборавиш?".
Допри ме онака, случајно
к'о божем сакаш очите да ми ги заштитиш од снегот,
Допри ме со тагата, па и со гневот,
Допри ме со едно "Збогум" и "Знаеш каде да ме најдеш"
Допри ме за последен пат,
Допри ме и заборави ме.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.952
Маче, не те ни прашувам што сакаш и како сакаш. Решив малце помашки пристап, ти спремив изненадување. За 8. Март те носам на ќебапи и жива музика во Ка, мора таа атмосфера да ја впиеш и доживееш. Ако не ти се свиѓа, можеш слободно да ме оставиш таму, сам на маса. Ама знам дека топ ќе ти ( ни) биде.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Знам како е се, и искрено мило ми е за тебе, сакам кога си среќен, но дали си се прашал како ми е и како ќе биде?
 
Член од
9 март 2018
Мислења
6
Поени од реакции
17
Знаеш секогаш се капам со музика во позадина. Е па денес оној глуп аутоплеј ми ја пушти "нашата" песна.

Не плачев... Ок, не можам да те лажам. Истурив.

Ми текна на оној ден кога ме праша дали сум се заљубила во тебе, а јас премолчив. Никогаш претходно немав проблем да си ги искажам чувствата, ама овојпат едно "да" правеше повеќе штета отколку корист. Прости, не можев да бидам себична.

Се прашувам, што би направил ако некогаш се сретнеме на улица? Silly me. :) Прашувам за тебе, а не знам ни за себе. Можда тогаш ќе бидеш со жена и дете... :place: Не знам зошто, ама оваа мисла ме боли како никоја друга и ме прави свесна дека јас самата те испуштив од раце.

Овој живот ретко дава шанса за поправен, ама би те гушнала најсилно, би ти кажала дека те сакам подеднакво и до мене и во мене и би дала луда идеја да избегаме некаде. Хах, камо среќа...

Ќе те паметам ѕверче. :)
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
I am hiding hiding hiding ...
from the world ...
from everyone I can ...
And those my mind force to meet
Universe keeps them , somehow away ...
Those that are placed nowadays
to be part of all my days ...
They are just here ...
so by the disturbance I learn
how to hold my space
And spread love to them
No matter the pain
from breathing the same air ...

Disturbing , disturbing , disturbing ...
Everyone and everything !
As silence has become my song ...
But shhhh ...
No complainings
Embrace the noise all along
And relax in stillness ...
within my heart poundings
that are matching
the beat of the whole Universe ..

Magic appears...
Shines through some intense light
in my eyes ...
It is moving on it's own
through gentle silent tears flowing down...
It spread it self on my lips ...
Praying ...
I love you ...
I forgive you ...
Be !
Please !
Makes me want to hug , to kiss ...
Desires to share this bliss !
Love greater then anything and anyone ...
Love that doesn't have
A place from where it comes
Nor place where intends to go ...
Love that is !
Since forever and for forever more !

Some of the broken cracks
on this heart of mine
Let me welcome this Divinity through ...
I hug the winds !
I kiss the air !
I make love to the smell of humility !
I touch the whole world
Kneeling on my altar
Holding my own hands
Falling in love with existence ...

And amazingly synchronised ...
Right after this soul blooming episodes
of going once again back home
To God , to Grace ...
With such a few only
then this heart resonates ...

Hug me again through the winds ...
And I'll send u one more kiss ...
I heal my desire to love differently
When I kiss u in the air ...
Here but faraway ...

I am with u ...
Anywhere ...
All the way ...

Abhika AmbaJi

Немам одамна нешто поубаво прочитано, што во потполност ќе ме опише мене, тебе, нас, самата јас...
 
Член од
28 јуни 2013
Мислења
316
Поени од реакции
1.940
се уште се вртам понекогаш по твојот автобус
надевајќи се дека ќе те видам.
и препознаам.


некои работи во животов не се менуваат.
кафе престанав да пијам, благо престанав да јадам,
месо исто така.
ама сепак, некои работи не се менуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom