Во Струмица ќе се гради плоштад во вредност од четири милиони евра

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Све убо, сам оне го разбирам тоа мозаикот , мозаик ли е што ли е на картата на светот..што функција има ???
Иначе жената со маската мн убав споменик,ми се свиѓа
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Све убо, сам оне го разбирам тоа мозаикот , мозаик ли е што ли е на картата на светот..што функција има ???
Иначе жената со маската мн убав споменик,ми се свиѓа
И јас не разбирам што е финтата со мозаикот... на едната страна пишува Струмица на другата 2010. Ќе почекаме да видиме што ќе кажат...
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
супер изгледа :vozbud:
ќе дојдам за прочка ќе видам шо како
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209


АнТиквизација :ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija:
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ја чув 3.5 милиони...
Да ве потсетам само дека 8милиони евра фалеа од проектот за трговскиот центар глобал...
инаку ми се допага како е направено..
 
Г

Грејвдигер

Гостин


АнТиквизација :ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija::ija:
Каква антиквизација па сеа цц... Тоа како што сум запознаен јас е Струма како ја држи маската (Струмички Карневал) и на знамето е знакот на општината Струмица.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Каква антиквизација па сеа цц... Тоа како што сум запознаен јас е Струма како ја држи маската (Струмички Карневал) и на знамето е знакот на општината Струмица.
1. Склуптурата е во типичен Антики стил (неокласицизам)
2. Каренвал е античка традиција (Карен Валус е латинска израз Збогум на Месото)
3. Струма е античка полу-божица
4. Стримон е оргиналиот име и е античко Македонско име.
5 Маската е античка која ја држи е типичка традиција на комедиите кој се изведувале во чест на афродите и сличните богови.

Чиста Антика е ова.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Скулптурата е закон барем од сликите што можам да видам. Не се работи за Струма , туку за Струмичанка која го симболизира карневалот, а на постаментот има испишано некој важни факти за Струмица како местоположба , надморска висина и слично.
Мозаикот според мене е ТАПА. Исто така мислам дека многу лошо направија што ги залепија скулптурите на борците до споменикот на Гоце , одвоени изгледаа поубаво а и самиот плоштад изгледаше поинтересно. Очигледно целта на авторите била да се добие што поголем „бришан простор„ што секако е решение кое било актуелно пред 40 години но не и денес. И на крај неможам 100% да тврдам од сликите но мислам дека целосно е уништен шармот на горнит дел од плоштадот познат како фак ју кај шо имаше полукружни клупи на краевите и често се седеше на тој дел.
Како и да е во глобала го подржувам овој проект особено поради сообраќајното решение.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
1. Склуптурата е во типичен Антики стил (неокласицизам)
2. Каренвал е античка традиција (Карен Валус е латинска израз Збогум на Месото)
3. Струма е античка полу-божица
4. Стримон е оргиналиот име и е античко Македонско име.
5 Маската е античка која ја држи е типичка традиција на комедиите кој се изведувале во чест на афродите и сличните богови.

Чиста Антика е ова.


Нема за што и сега најде да се испразнеш за споменикот? Ох бре... тие во Скопје што ги стават сеа се бољи...

Карневалот и Струма не се од вчера, значи од времето е... Карневалот ти е од 1670 год. Градот прво е бил Астрион, па Тивериопол и од кај 6ти век кога се населиле Струмјаните (словенско племе) покрај реката Стримон (преименувана во Струма) и по тоа градот се вика Струмица. Значи не е од вчера или завчера, одамна овие работи го одбележуваат овој град ... али мора да најдете за нешто да просерете, оти не ве бива така.

Терај си по свое и не ми враќај на пораката. ;)
Скулптурата е закон барем од сликите што можам да видам. Не се работи за Струма , туку за Струмичанка која го симболизира карневалот, а на постаментот има испишано некој важни факти за Струмица како местоположба , надморска висина и слично.
Мозаикот според мене е ТАПА. Исто така мислам дека многу лошо направија што ги залепија скулптурите на борците до споменикот на Гоце , одвоени изгледаа поубаво а и самиот плоштад изгледаше поинтересно. Очигледно целта на авторите била да се добие што поголем „бришан простор„ што секако е решение кое било актуелно пред 40 години но не и денес. И на крај неможам 100% да тврдам од сликите но мислам дека целосно е уништен шармот на горнит дел од плоштадот познат како фак ју кај шо имаше полукружни клупи на краевите и често се седеше на тој дел.
Како и да е во глобала го подржувам овој проект особено поради сообраќајното решение.

Затоа и пишав дека не сум сигурен дали е Струма, фала за „поправката“. :) Се слагам за мозаикот... мислам шо значење има он? ИНаче ќе има фонтана таму. За спомениците со борците дека ги залепија до Гоце мислам дека е добро, така се добива поголем простор за шетање... А Фак мислам дека ќе беше добро да го остават, само да го потсредеа малце и топ ќе беше...
За сообраќајот е одлично решение, само тоа асфалтот не ми штима нешто... мислам оти за брзо време ќе му ее мамата... :/
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Зајев Зајев Зајев, и победа за Вицо! :)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Нема за што и сега најде да се испразнеш за споменикот? Ох бре... тие во Скопје што ги стават сеа се бољи...

Карневалот и Струма не се од вчера, значи од времето е... Карневалот ти е од 1670 год. Градот прво е бил Астрион, па Тивериопол и од кај 6ти век кога се населиле Струмјаните (словенско племе) покрај реката Стримон (преименувана во Струма) и по тоа градот се вика Струмица. Значи не е од вчера или завчера, одамна овие работи го одбележуваат овој град ... али мора да најдете за нешто да просерете, оти не ве бива така.

Терај си по свое и не ми враќај на пораката. ;)
Споменикот е супер... Ама оваа `струмичанка` т.е. Астерионка античка ќе да е. Поената ми е дека е направен во антички стил и тематика споменикот и неможе да се избега од фактот дека во основа на македонскиот идентитет и добар дел од Европа е античкото културно наследство. И немора да го спуштаме муабето на ниско и простачко ниво нели? Се разговара за уметност и историја.


Која денешна Стумичанка изгледа вака?
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Споменикот е супер... Ама оваа `струмичанка` т.е. Астерионка античка ќе да е. Поената ми е дека е направен во антички стил и тематика споменикот и неможе да се избега од фактот дека во основа на македонскиот идентитет и добар дел од Европа е античкото културно наследство. И немора да го спуштаме муабето на ниско и простачко ниво нели? Се разговара за уметност и историја.
Ај наредниот мандат ако го сменат Заев и дојде Бонева ќе те викнаме тебе ти да направаш помодерен споменик за новио центар! :)
Нафаќаш ли се?
Нема смисла јас не оти сум за Заеви ли ного го симпатизирам ама саа нема смисла од инат да говораме само тва не бивало така требало не требало така... центаро е супер!
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ај наредниот мандат ако го сменат Заев и дојде Бонева ќе те викнаме тебе ти да направаш помодерен споменик за новио центар! :)
Нафаќаш ли се?
Ќе ставаат робот лав у средината на кружнио на влезот кај Добрејци :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom