Војска

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Фала за одговорот и да те прашам уште нешто како е тие идат кај тебе да ти дат пријава или ти сам треба да се пријавиш?
Кај нас класната ни даде да пополниме пријави со лични податоци.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Не сум бил, но би сакал да одам доколку имавме средена армија и стабилна држава...

P.S би сакал да бидам во морнарица или во авијација. Доколку би поседувал соодветно образование не би имал ништо против да бидам генерал :P
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
64
Поени од реакции
1
Ја би идел... Татко ми ми има кажуено како бил во ЈНА. Не било нешто супер ова-она а и АРМ не може да се спореди со ЈНА ама би идел неколку месеци, да си ја бранам државичкава.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Би сакал да идем, да изградим уште подобар карактер :)
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Нит сум бил нит имам желба да одам, сега не треба да си слуган војска за да се ожениш ебаго! Значи шо барам да губам таму 6 месеци или колку беше! Страшна глупост е војската
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Мислам дека е најголема глупост укинувањето војска.
Слушајки од постарите и нивните приказни за идењето во војска, тоа им помогнало навистина при градење на нивниот карактер, на оформувањето како зрели личности и секако физичката подготвеност.Ама ете укинаа војска, па затоа секоја наредна генерација е се по дебилска , по мрзлива и по нездрава.Да постоеше војската сигурнио дека ќе идев, иако сум пребирлив по многу работи.Ама ќе истрпев:vozbud:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Да можев да идам а да не изгубам ниту една година образование одма ке идев ама вака нема шанси да идам да се пријавам после на факс ке треба со копињаци да идам:pos2:
 
С

Спенсер

Гостин
Мислам дека е најголема глупост укинувањето војска.
Слушајки од постарите и нивните приказни за идењето во војска, тоа им помогнало навистина при градење на нивниот карактер, на оформувањето како зрели личности и секако физичката подготвеност.Ама ете укинаа војска, па затоа секоја наредна генерација е се по дебилска , по мрзлива и по нездрава.Да постоеше војската сигурнио дека ќе идев, иако сум пребирлив по многу работи.Ама ќе истрпев:vozbud:
јас сум ЗА идење војска...малце и мамините синчиња да се научат на режим,стануење у 06:00,трчање,пукање, местење соби.... а не само пред ПЦ седење/...и после дебили,епа јбг... и карактер и кондиција добиваш у војска, е ке изгубиш 5-6 месеца али сигурно нема да ти биде лош...јаки заебанции паѓаат и у војска
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Да можев да идам а да не изгубам ниту една година образование одма ке идев ама вака нема шанси да идам да се пријавам после на факс ке треба со копињаци да идам:pos2:
Чудно е како можеш да направиш некоја голема разлика помеѓу 19 годишен и 20 годишен студент....па уште копиљаци , нема везе .....
Иди у војска ако мислиш дека тоа е единствената работа што те спречува , ја не сум бил , нема ни да одам , од причина што не ми треба за тоа да го трошам времето и покрај ( под претпоставка )
дека би си поминал ко на екскурзија , сепак сметам дека некои работи би биле непотребно напорни , како физички , така и психички
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Би сакала да одам во војска. Да видам како е, да пробам да го сменам тоа дека војската е само за мажите.
Интересни ми се таквите работи, сакам оружје, сакам да си ја бранам државата. Незнам дали ќе можам да го издржам напорот кој го има во војните ама би сакала да пробам.
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Сега како доброволна војска во касарната во велес имаш шанси да влезиш.Треба да направиш 80 склека во 2 минути минимум.Тоа е еден од условите.Никаква болест да не си прележала во последната година која би ја намалила твојата физичка активнос.И треба барем два пати да легниш со поважните.
Не си ти за таму
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Ја многу сакав да идам у војска бев влегла у некој филм па нема до каде.Ама со текот на годините свакам дека таму не ми е местото и нема што да барам.Али лошо е што ја укинаа редовната војска:toe:
 

апец

Јувентус фан
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.083
Поени од реакции
60
Не дај боже ако го зеабам школово (ако не положам матура) војска не ми бега.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Да, бев во војска во оваа доброволната.

Чим дојдов од матурската вечер сабајлето не ми се спиеше, немав пари за факултет и си викам ај да си одржам семејна традиција и отидов се пријавив.
Ме викнаја таму во Скопје на 2 дена регрутација. А тоа значи дека цело време скоро си гол, пред доктурите, тестовите се многу ригорозни( НЕ Е ОНА ШТО БЕШЕ СО РЕДОВНАТА) има еден заебан психо тест, сите мислат дека е лесен демек као сликички и погодуваш разлика.
Мене ми се падна еден од мрднатите Волци, и 15 минути ми се дереше над глава. Како добив 42 одговори точни и јас незнам, таму психијатарот ми кажа зошто по ѓаволите со таква интелигенција сум заминал у восјска... ама нејсе. Бидна шо бидна, влагам у една просторија беше една стара докторка, ми вика “Соблакајсе“ а ја таков изгубен не знаев што се дешава ја прашуем “ Како да се соблечем?“ али ај го клатев пред неа, ми вика дигниго горе, на страна ама најсмешно ми беше кога ми кажа свртисе и поднаведнисе.:pos2:.
Кој разбрав дека има пријавено 4.000 души а само 200 ќе примат ми се стемни, нит врска некоја да ми помогне нит бутур, ама ете ме викнаја пројдов се ко шо треба. Само немојте да ја зезате таја со теглете што е на очно има да ве обори сместа.

Иначе мислат постариве дека ако смо биле 3 месеца лесно ни било.... активности цело време, значи набиена обука нема одмор нема паузи. Паузата што ни беше у 4 саат ни ја кратеја немавме ниеднаш 16 часа во чизми. Мене пак ко шо ме сакаше водникот, од 3 месеца месец ипол не ме пушти дома, од 90 денови јас15 дена бев пожарен, 5 дена помошник дежурен и 3 пати дежурен војник на ЦИО и 2 пати под казна во кујна. Рај и најголем мерак видов на Оризари стрелиштето кога не пратија 24 часа со колегата да чуваме таму. Интересна случка е што ни се деси таму со еден кумановец, ни стига ручекот, го отвораме фрижидерчето и гледаме грав, и таман да седнеме да јадеме кумановецот вика а бе глеј ПЛЕСКАВИЦИ,
што да видам 25 плескавици, кој му седнавмо да јадемо ПУКНАВМо и тоа без леб, не пројде ни 1 сааат преку моторолата кога ни јавија и ја ко некој фраер одговорам, кој ме праша тој “ дали кај вас се плескавиците што беа за старешините кои се на стрелиште во горното оризари?!?!“ - мене ми се стемни, како пројдовме после тоа само ние си знаеме.
- има милион случки што се дешаваја, 3 месеци многу квалитетно поминати, премногу другари а што е најбитно во мојата единица беа и 20 девојки, плакнење очи секој ден на велико. Ама сепак тие се друга приказна која не е за преку интернет:)
Не отидов во платеници бидејќи не можам да издржам надвор девојки со миничи да се шетаат а јас позади ограда да не можам да ги гледам.

Кој успее да помине регрутација без некој од страна да му помогне алал нека му е.


Денес пополнував еден вид на пријава за евентуално вклучување во војска, т.е. како резервист ако не дај боже пукне некаде. Бидејќи сите машки над 17 години се должни да се пријават и МО да има целосен преглед на тоа колку военоспособни граѓани има во РМ. Значи, не сум бил во војска, "но не дај боже, ако затреба, тука пак ќе бидат Бранителите..." (E Мој Народе - Војо Стојановски) :smir:
Неможеш да бидеш резервист кога немаш воена книшка, ниту служено воен рок. Без разлика доброволец или не. Едноставно таков е законот неможе.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Од секогаш сакав да одам војска(едно време и за воена академија размислував)и ептен ми беше криво кога ја укинаа.После средно ќе се пријавам доброволно ама не верувам да ме примат зошто не сум добар со кондиција...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom