Војска

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Од секогаш сакав да одам војска(едно време и за воена академија размислував)и ептен ми беше криво кога ја укинаа.После средно ќе се пријавам доброволно ама не верувам да ме примат зошто не сум добар со кондиција...

Ќе те средат они таму не бери гајле.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
бев во време кога генералите беа “другари“ а се служеше 15 месеци
на рапорт друже лет3. Јавља се старији водник Гарфилд!

Гуштеру!
Август 84
1991 - Нишка специјална (дезертер)!

Ќе те средат они таму не бери гајле.
Курац ќе го средат. Нема средуење дека нема војска сега!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
" Владата на САД спроведува речиси воена операција - навистина водена од војската - наречена „Operation Warp Speed“, во која осум компании добија десет милијарди евра. Целта е до јануари да бидат подготвени 300 милиони дози вакцини за американските граѓани. "

Ова е војска. Ние нејзиното вистинско значење, сме го заборавиле, бидејќи нашата континуирано, со децении, се ослабнува, на сметка на полицијата. Тоа свесно го прават нашите политичари, децениски, затоа што полицијата е многу повеќе под нивна контрола.
Војската не е само група вооружени граѓани кои ако треба ќе се борат. Таа е на некој начин систем, во системот (на државата), кои ги има во себе сите подсистеми, како државата. Нашата војска одамна сето тоа го нема. На пример, здравствен систем, посебен. Градежна оператива - посебна. Како и ред други подсистеми, кои ги има и државата (правен - пред се, воени судови и сл.).
Тоа е така, помеѓу другото, поради тоа што тие подсистеми се последните на кои може општеството да се потпре, доколку државните такви подсистеми крахираат, по некоја причина.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Сигурно сте еден од оние што никогаш не помислиле да одат војска затоа што мама и тато подкупиле... Туку многу нешта се учат и челичат во војска само зависи шо човек си.
А, кои тоа нешта се учат во војска господине Филоксенос? Пошто за ракување со оружје и основни воени работи сигурно не се потребни 2 години и 24/7 присуство во касарна. Тоа е нештото што нема смисла, а не пушките и физичката припрема.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
А, кои тоа нешта се учат во војска господине Филоксенос? Пошто за ракување со оружје и основни воени работи сигурно не се потребни 2 години и 24/7 присуство во касарна. Тоа е нештото што нема смисла, а не пушките и физичката припрема.
Не, две години се многу. Шест месеци е доволно и според мене е добро да се служи војска па макар и само обука. Инаку не е баш и така ко што ти кажа. Извини шо те цитирав гледам се попали.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.244
Поени од реакции
3.162
Кај мене во маало има еден куп деца што отидоа во војска доброволно и овие што немаат отидено се далеку постабилни личности.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Не, две години се многу. Шест месеци е доволно и според мене е добро да се служи војска па макар и само обука. Инаку не е баш и така ко што ти кажа. Извини шо те цитирав гледам се попали.
Да има програма 2х2 месеци или нешто слично, каде што автобус те зема наутро, те носи во касарна или некаде в поле, таму активно користиш оружје и учиш вистински воени работи во траење од 6-7-8 часа и после тоа си ја бркаш слободно својата работа, океј. Јас прв ќе се пријавам за тоа. Ама, плачењето за двегодишните хигиеничарски служби во Бачка Паланка и како тоа создавало честити луѓе... литл тумороу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom