Војна во Мексико

Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
Aj u kurac tamu, koj gi eba, jas ke plakjam za niv oti niv besot gi fatil.
Od kaj vi idat be vakvi glupi idei.
Па во право си дека треба и другите работи што ги наброја да се земат во обзир, а од друга страна велиш глупи идеи.

3 децении сигурно плаќаш здравствено, а ништо нит си добил, нит би добил, не дај боже да имаш потреба.
2 единици крв да ти притребаат, или врски или пари, а не камоли нешто повеќе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
15.818
Поени од реакции
17.137
Па во право си дека треба и другите работи што ги наброја да се земат во обзир, а од друга страна велиш глупи идеи.

3 децении сигурно плаќаш здравствено, а ништо нит си добил, нит би добил, не дај боже да имаш потреба.
2 единици крв да ти притребаат, или врски или пари, а не камоли нешто повеќе.
Ironicen bese prviot del od postot. Ona da dolovam moment kolku e ustvari glupa idejata kako ideja, samo nadgradena i prosirena.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
4.617
Поени од реакции
14.231
Pametno.
Ajde i konsumacija na alkohol, seker, masni jadenja itn itn itn. Posle ke stavime i rizicni fizicki aktivnosti ili popularno nareceni hobi. Nemozi be nekoj da go trisi zdravstvenoti oti go fatil besot. Da gi stavime na lista planinarenje, nurkanje, palagrajderi, kosarka ,fudbal, vozenje tocak i koli nad 2000 kubici itn itn itn.
Koj kur tamu ke padni ke se iskrsi ili ke go kasni zmija ili drugo zivotince i trcaj na lekar, zdravstveno pokrien, da ni go cicaat zdravstvenoto za djabe. Zosto, oti go fatil besot. Ne da si sedi doma i da jadi maruli, toj taa ke si ja baraat beljata. Aj u kurac tamu, koj gi eba, jas ke plakjam za niv oti niv besot gi fatil.
Od kaj vi idat be vakvi glupi idei.
Dosadno vi e, nemate sto da pravite vo zivotot ili sto e fintata ?
Автоматски споено мислење:

@Bafra so gnevno smajli, so se iznervira do tolku?
Sekako drzavno zdravstveno osiguranje e glupost i sranje, ali koj me prasuva mene i tebe sto sakame i kako razmisluvame i dali sakame da plakame.

Analogijata ti e kolku nesto da pises, ne znam sto drugo bi kazal koga prais nekoja poenta so svesno ostetuvanje na zdravjeto od edna i sport i rekreacija od drugata strana. Prai ti fasisticka drzava ok, ironicen ili ne, jas samo nejkam da plakam za necie drogiranje, pa ni pijancenje i pusenje. Ali stara garda si ti, te razbiram vo potpolnost, ke praime se i ke cekame drzavata da ne leci, a drzavata od druga strana... kur ja boli.

Za beliot seker, pesticidi, cigari, alkohol, gmo hrana, lekovi, sovremena konvecionalna medicina e druga, dolga i siroka tema.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
15.818
Поени од реакции
17.137
Sekako drzavno zdravstveno osiguranje e glupost i sranje, ali koj me prasuva mene i tebe sto sakame i kako razmisluvame i dali sakame da plakame.

Analogijata ti e kolku nesto da pises, ne znam sto drugo bi kazal koga prais nekoja poenta so svesno ostetuvanje na zdravjeto od edna i sport i rekreacija od drugata strana. Prai ti fasisticka drzava ok, ironicen ili ne, jas samo nejkam da plakam za necie drogiranje, pa ni pijancenje i pusenje. Ali stara garda si ti, te razbiram vo potpolnost, ke praime se i ke cekame drzavata da ne leci, a drzavata od druga strana... kur ja boli.

Za beliot seker, pesticidi, cigari, alkohol, gmo hrana, lekovi, sovremena konvecionalna medicina e druga, dolga i siroka tema.
Pa ti rekov jas, samo doma sedenje i maruli organski jadenje inaku zboguvaj se so zdravstvenoto.
Neznam sto ne e jasno :toe:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.775
Поени од реакции
22.074
А да си идеш на очно, оти не знам кај виде дека сум загрижен за даноците ....

Да де, 13год не знаат дека дрогата е штетна. Ти на 13г не знаеше дека дрога не треба да земаш, родителите не ги учат своите деца што е ок, а што не ....
Види и тие деца што ги зема матната 90тите ги учеа родителите што е добро, а што не, ама поентата е што родителот има 100% влијание врз детето се додека не излезе на улица (во денешно време, се додека не го фати телефонот). А ако му забраниш и тоа да го прави, не се секирај, училиштето е тука да го научи. Еве педерлукот го легализираа, па кои се шансите син ти дечко да ти донесе дома, и ако ти донесе дали ќе ти биде мило и дали ќе го сметаш тоа за нормално.

Во денешницата се знае чие мислење преовладува, на тој со највеќе пари и највеќе умешност да го пренесе преку маркетинг. Твојот импакт врз твоите деца, во моментот кога ќе престанеш да им менуваш пелени во денешницата е еднаков на нула.

Ти да не си му близнак на Ванлок ? Не реков дека нема потреба да се бориш против корупција, туку корупција секогаш имало и ќе има, а за да немаш лажна надеж, а успех во иднина, тргни ја причината за корупција. Штом имаш закон, регулација, каде што треба да идеш " на баци рака" или за да ти се прогледа низ прсти, тогаш се јавува и корупцијата.

Линкот што го пратив е доказ дека нема шанси да ја победиш корупцијата, ниту една држава, кралство, империја не успеала во тоа, се додека имале 100ци закони и регулации. Бидејќи имаш одговорни (Мијале и Заеви) кои гледаат дали законите и регулациите се почитуваат, ама и тие имаат уста и стомак, луѓе се, па кркаат на велико злоупотребувајќи ја моќта. Плус сите пари идат кај нив, па со тие пари имаат моќ цела држава да ја сјебат.
Кај пишува дека ти си го рекол тоа? Тоа му е на Михало еден од најголемите аргументи за легализацијата на тешките дроги. Ако постои корупција која попречува да се сузбие дрогата, во моментот кога ќе се легализира, проблемот на корупцијата нема да престане, туку и понатаму ќе опстои и понатаму ќе ги прави истите проблеми со зависниците, како што го прави тоа никотинската индустрија или трамадолите и метадоните.

Јасно ми е како родител сакаш се најдобро за децата, ама да очекуваш друг да се грижи за твоите деца да не прават глупости, не е реално дека ќе биде така.
Ајде тогаш објасни ми тогаш зошто не е доволно што родителите се грижат за децата во Мексико? Или ајде да не одиме многу далеку, објасни им на родителите кои изгубиле деца од дрогата, како тоа они се криви дека децата им се овердозирале или јаделе цимент.

По невистина од оваа реченица не можеше да напишеш. Секое општество е должно да се грижи за здрава младина. Доколку општеството не се грижи за младината, тогаш во голема мера џабе ти му е на родителот. Ако ти го учиш детето дека педерастијата не е природна, и дека дрогата е штетна, џабе ти е ако некој слободно проповеда дека не се вистина твоите зборови. Ти не верувам да си евнух, па да никогаш да ти заиграле хормоните па барем да си се посомневал на тоа што те учат родителите. Или ептен си станал ко тенеке па си заборавил како е да си млад.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
Види и тие деца што ги зема матната 90тите ги учеа родителите што е добро, а што не, ама поентата е што родителот има 100% влијание врз детето се додека не излезе на улица (во денешно време, се додека не го фати телефонот). А ако му забраниш и тоа да го прави, не се секирај, училиштето е тука да го научи. Еве педерлукот го легализираа, па кои се шансите син ти дечко да ти донесе дома, и ако ти донесе дали ќе ти биде мило и дали ќе го сметаш тоа за нормално.

Во денешницата се знае чие мислење преовладува, на тој со највеќе пари и највеќе умешност да го пренесе преку маркетинг. Твојот импакт врз твоите деца, во моментот кога ќе престанеш да им менуваш пелени во денешницата е еднаков на нула.


Кај пишува дека ти си го рекол тоа? Тоа му е на Михало еден од најголемите аргументи за легализацијата на тешките дроги. Ако постои корупција која попречува да се сузбие дрогата, во моментот кога ќе се легализира, проблемот на корупцијата нема да престане, туку и понатаму ќе опстои и понатаму ќе ги прави истите проблеми со зависниците, како што го прави тоа никотинската индустрија или трамадолите и метадоните.


Ајде тогаш објасни ми тогаш зошто не е доволно што родителите се грижат за децата во Мексико? Или ајде да не одиме многу далеку, објасни им на родителите кои изгубиле деца од дрогата, како тоа они се криви дека децата им се овердозирале или јаделе цимент.

По невистина од оваа реченица не можеше да напишеш. Секое општество е должно да се грижи за здрава младина. Доколку општеството не се грижи за младината, тогаш во голема мера џабе ти му е на родителот. Ако ти го учиш детето дека педерастијата не е природна, и дека дрогата е штетна, џабе ти е ако некој слободно проповеда дека не се вистина твоите зборови. Ти не верувам да си евнух, па да никогаш да ти заиграле хормоните па барем да си се посомневал на тоа што те учат родителите. Или ептен си станал ко тенеке па си заборавил како е да си млад.
Добро бе друже, зар на овие години веруваш во дедо мраз....

Се тоа што го набројуваш е далеку од реалноста. Па да се цитирам

ти сакаш со исти мерки кои допринеле за состојбата во Детроит или било кој друг град, да постигнеш поинакви резултати. Тоа значи дека не си баш мудар, повеќе личиш на наивен верник.
Дај нови мерки, а не веќе испробани.
Со среќа во борбата против корупцијата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.775
Поени од реакции
22.074
Добро бе друже, зар на овие години веруваш во дедо мраз....

Се тоа што го набројуваш е далеку од реалноста. Па да се цитирам

Со среќа во борбата против корупцијата.
Не беше тоа поентата, ама јебига... кој што сака тоа си заклучува од своја гледна точка.

Ако корупцијата е во жижата на проблемот со дрогата, а ние не можеме да се бориме со корупцијата, какво добро тоа ќе ни направи ако ја ослободиме дрогата во слободна трговија? Или можеби консумацијата ќе ни овозможи да не се замараме многу многу со корупцијата.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
Ако корупцијата е во жижата на проблемот со дрогата, а ние не можеме да се бориме со корупцијата, какво добро тоа ќе ни направи ако ја ослободиме дрогата во слободна трговија? Или можеби консумацијата ќе ни овозможи да не се замараме многу многу со корупцијата.
Ја имаш Португалија како пример дека со легализација не значи дека голем % од населението ќе стане зомби. Имаш уште примери, а и ние исто сме пример, каде лесно е достапно да купиш дрога, па не гледам зомби по улиците.

Какво добро имаме сега што е казниво конзумација и продажба на дрога? Имаш 8 милијарди луѓе на планетава, па ако сакаш по твое да е, тогаш направи ги сите ко роботи да се и ете решен проблемот. Ќе си ставиме сензори во телото и ако некој конзумира дрога, одма апликацијата црвено ќе засвети па нема излегување.

Тоа со децата што го напиша дека на сите им деца им е кажано дека дрогата е штетна, имаш уште еден побитен момент, а тоа е во каква средина сме растени. Направи пристојни услови за живот (психички, социјални, материјални) драстично ќе опадне конзумацијата на дрога.

Во Перу листовите од кока грмушките со векови народот ги користи (си ги џвакаат), на папата му имаа направено торта од кока листови.
Марихуана исто со векови.
Што правиме со дигиталната зависност :D
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.984
Поени од реакции
3.801
Ќе си ставиме сензори во телото и ако некој конзумира дрога, одма апликацијата црвено ќе засвети па нема излегување.
А...симпување за маск и за закеберг. Тотална контрола
Имаш уште примери, а и ние исто сме пример, каде лесно е достапно да купиш дрога, па не гледам зомби по улиците.
Има.Сум видел и по скопје и по велес во повеќе наврати.
Во Перу листовите од кока грмушките со векови народот ги користи (си ги џвакаат), на папата му имаа направено торта од кока листови.
Марихуана исто со векови.
Перу е дупка. Буквално имаат сите јужноамерикански држави проблеми со картел.
А мислам и дека португалија и шпанија дефакто беа влез за кока. За зомбиањата па, живеј таму пролонгиран период..
Автоматски споено мислење:

Направи пристојни услови за живот (психички, социјални, материјални) драстично ќе опадне конзумацијата на дрога.
Сега кој конзумирал премногу субстанци.
Ја си кажав, атни хипи мерки со тоа прекумерното клецање.
И пак, невозможно.
Не може да продаваш утопии што не се изводливи за да валидизираш последователно влошување
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.264
Сум ја пропуштил темава, гледам отишла во генерален правец за причината зошто Мексико е тоа што ѐ.

Во меѓувреме после првичните вести и снимки, наеднаш медиумски молк... Пребарував и буквално ништо ново нема скоро цела недела.

Инаку налетав на една... Теорија. Дали држи вода или не, ве оставам сами да одлучите:


Верувам дека службите земаат процент од заработката за полнење на црните буџети.
^^ Токму ова. И не само процент, туку лавовски дел зема америчкиот дип стејт.
Ова е на нивна граница, а вакви работи прават насекаде низ светот. Не е дека нема многу примери. Војната во Авганистан на САД покрај другите цели исто така им беше и параван за профитирање од опијати од афион, нешто што нескриено се правеше додека Талибаните не ги набркаа. Талибаните го прекинаа производството на дрога и кога првично се појавија како фактор во Авганистан, пред Америте да направат инвазија.

Чисто за потсетување:
US/NATO Troops Patrolling Opium Poppy Fields in Afghanistan
May 21, 2010

These photos have been released by the Department of Defense and ISAF over the last few years. Some of the photos discuss instances of troops helping with the destruction of poppy fields. Many of the photos do not mention anything related to destruction or removal of poppies. Instead, they describe how troops “patrol” through and around the fields. In one instance, a US soldier even seems to be even helping with cultivation. In a recent report from Geraldo Rivera which aired in late April on Fox News, a USMC Lt. Col. indicated that US forces encourage the Aghans to grow different crops, however, out of fear of losing stability poppy cultivation is tolerated and even supported. In November 2009, the Afghan Minister of Counter Narcotics General Khodaidad Khodaidad stated that the majority of drugs are stockpiled in two provinces controlled by troops from the US, the UK, and Canada. He also said that NATO forces are taxing the production of opium in the regions under their control and that foreign troops are earning money from drug production in Afghanistan.

Captain Julian Hohnen, Officer Commanding a combined Australian and Afghan Army patrol base in the Baluchi Valley Region mentors Afghan National Army Officer, Lieutenant Farhad Habib. Mid Caption: All across the MTF1 area of operations partnered mentoring is being conducted on mounted and dismounted combined patrols with ever increasing security presence being experienced by local communities from the Southern Baluchi Valley to the Northern Chora reaches as well as east through the Mirabad. Ongoing combined ANA and MTF1 security operations involving infantry, combat engineer and reconnaissance capabilities in Oruzgan have achieved multiple layers of effects including an increased rate of IED find and render safe percentages, increased cache finds, and enhanced trust fostered within local communities. Deep Caption: Operation SLIPPER is Australia's military contribution to the international campaign against terrorism, piracy and improving maritime security. Under this operation our forces contribute to the efforts of the North Atlantic Treaty Organisation (NATO) - led International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan. ISAF seeks to bring security, stability and prosperity to Afghanistan and aims to prevent Afghanistan again becoming a safe haven for international terrorists. Operation SLIPPER also supports the United States led International Coalition Against Terrorism (ICAT) in the broader Middle East.

U.S. Marines assigned to the female engagement team (FET) of I Marine Expeditionary Force (Forward) conduct a patrol alongside a poppy field while visiting Afghan settlements in Boldak, Afghanistan, April 5, 2010. The FET, which is deployed in support of the International Security Assistance Force, is in the area to engage with local women in an effort to gain cultural awareness and ascertain family needs. (DoD photo by Cpl. Lindsay L. Sayres, U.S. Marine Corps/Released)An Afghan poppy farmer watches an AH-1W Cobra helicopter fly over his field in Farah province, Afghanistan, March 8, 2009. The Cobras are providing overwatch protection for Afghan National Police officers and U.S. Marines with India Company, 3rd Battalion, 8th Marine Regiment as they conduct a cordon and search in a small village. The Cobras are part of the Air Command Element for the Special Purpose Marine Air Ground Task Force-Afghanistan which is rooting out Taliban and insurgent fighters and providing security for the Afghan people. (U.S. Marine Corps photo by Chief Warrant Offficer Philippe Chasse/Released)

An Afghani farmer stands in the middle of his poppy field in Delaram, Afghanistan, watching U.S. Marines from 3rd Battalion, 8th Marine Regiment Combat Train conduct a resupply convoy down Highway 515, from Delaram to Bakwa, Afghanistan, March 25, 2009. The Iraqi government is working to eradicate poppy cultivation throughout the country to improve the health, security and development of Afghanistan. Alternative livelihoods for farmers are being planned and implemented. (U.S. Marine Corps photo by Chief Warrant Officer Philippe Chasse/Released)

DIZAK, Afghanistan - ARSIC-W’s Commander’s Emergency Response Program Manager U.S. Navy Lieutenant David Williams from San Diego, Calif., checks out a villager’s poppy crop after being informed the profit for poppy was 40% greater than the profit for growing wheat in the area. Williams visited Dizak to gather information on their needs the same day the Afghan National Police and ARSIC-W Civil Affairs Team delivered humanitarian aid to the village. He plans to use CERP funds to assist the villagers in the future. ISAF Photo by US Navy Mass Communications Specialist Petty Officer 1st Class Monica R. Nelson

U.S. Army Lt. Col. Burton Shields, commander of 4th Battalion, 23rd Infantry Regiment, and his interpreter Ali Mohamed discover a pile of dried poppy plants in Badula Qulp, Helmand province, Afghanistan, Feb. 12, 2010. The Soldiers are participating in Operation Helmand Spider. (U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Efren Lopez/Released)

Dried Poppy plants are photographed July 15, 2009, as Afghan National Army soldiers and U.S. Marines with 1st Battalion, 5th Marine Regiment conduct a civil affairs patrol in the Nawa District, Helmand Province, Afghanistan. Marines with 1st Battalion, 5th Marine Regiment, Regimental Combat Team 3, 2nd Marine Expeditionary Brigade - Afghanistan, are deployed in support of NATO's International Security Assistance Force. (U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. James Purschwitz/Released)

A U.S. Marine with the 2nd Battalion, 2nd Marine Regiment, patrols a poppy field in the Garmsir District of Helmand province. (U.S. Navy photo by Petty Officer 1st Class Mark O'Donald/Released)

A Police Mentoring Team and members of the Afghan national police patrol through a poppy field near Combat Outpost Castle, Helmand province, Afghanistan, March 29. PMT routinely patrol the area searching for improvised explosive devises, looking for Taliban influence, and interacting with the local populace while mentoring the ANP.

Afghan farmers grow poppies outside the Salaam Bazaar in Now Zad, Afghanistan, April 14, 2010. (U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Matthew P. Troyer/Released)

Afghan farmers walk the fields and check their poppy plants as poppy season nears in Now Zad, Afghanistan, April 14, 2010. (U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Matthew P. Troyer/Released)

Afghan children sit outside a poppy field in Now Zad, Afghanistan, April 14, 2010. The children played together while older family members worked the poppy fields. (U.S. Marine Corps Photo by Lance Cpl. Matthew P. Troyer/Released)

коксот никогаш нема да го легализираат. Не е тоа алкохол или трава. У потешки дроги спаѓа. Иако не верувам дека кокс епидемијата во уса е појака од таа со фентанил и хероин. Луѓето у живи зомбиња се претвараат од тие дроги.
Не ги потценувај психопатите, еден чекор се пред најлудите работи што ние би можеле да ги претпоставиме: :)


Зошто не легализација на тешки дроги? Фино лепо легализација на све, со тоа што здравствено осигурање не важи за тој што сака да конзумира, па ко воли нек изволи. Си купил хероин во аптека, ако нешто ти стане ќе си платиш приватно лекување, исто и за пушачи. И печат у книшка, па кој сака нека си вработува допмани и слично. Исклучок од ова канабис, печурки, ајахуаска и слични супстанци кои нефер се стаени во иста група со тешки дроги.
ОК, ќе им укинеш здравствено осигурање и слично - со тоа што ова ќе бара сериозни законски промени, и ќе направи опасен претседан за работи како човекови права ама ајде да кажеме дека е теоретски можно.

Но зошто како држава да дозволиш легални убиства на луѓе? Само за некои трговци/мафија да направат краткорочен профит?
Зависник е целосно непродуктивен член на општеството, а кога останува без свои средства тогаш станува и апсолутно штетен. Се фаќа со криминал, со било што за да набави дрога. Па каде се тука страдањата на најблиските, кои исто најчесто стануваат непродуктивни, итн. Од многу аспекти целосен зијан (освен за дилерите).

Те разбирам јас тебе, ама не се лути ако кажам дека размислуваш со срце - не со глава.

Нешто слично веќе се дешава со коцкарнициве, кои наместо да се забранат - напротив - виреат на секој чекор. Коцкањето е поврзано со механизми кои функционираат со зголемување на допамин. Дрогите имаат сличен ефект. Страствен коцкар е зависник од дозите допамин што ги добива со коцкање. Кога ќе потроши се што има, почиња да моли/зајми од најблиски, роднини, пријатели. Си го уништува животот и на себе и на другите... И никој нема ќар од тоа освен коцкарниците. И некој ќе кажа „ама плаќаат данок“. Да, ама тој данок не ги покрива трошоците кои државата ги дала за образование, лечење, и општо создавање на индивидуа која сега треба да враќа со продуктивност.

Ако те интригира ова, ајде ваму да продолжиме (ставив кроспост и таму): https://forum.kajgana.com/threads/Дрога-Наркотични-дроги.5722/post-9760622
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.231
Поени од реакции
6.967
^^ Токму ова. И не само процент, туку лавовски дел зема америчкиот дип стејт.
Ова е на нивна граница, а вакви работи прават насекаде низ светот.
Не ти требаше Мексико за да откриеш топла вода ене го Косово ни е пред нос ако не е иста тогаш слична е целата ситуација со шверцување оружје и наркотици во интерес на ДИП ШИТ.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.264
Не ти требаше Мексико за да откриеш топла вода ене го Косово ни е пред нос ако не е иста тогаш слична е целата ситуација со шверцување оружје и наркотици во интерес на ДИП ШИТ.
Некои овде се во конфликт со реалноста, и мора постојано да им се повторуваат ваквите работи.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.267
Поени од реакции
4.496
Арестович за ова во Днипро вика соборен руски проектил паднал на зградата. На едно видео се гледа прво светкање на небото па после три четири секунди доле удар кај зградата.

Не дека овој факт ќе смени нешто како приказнава ќе биде возена од западните медиуми, ама мене според ова не ми изгледа дека е намерно и кога Арестович го потврдува истото.
Погрешна тема друже. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom