Војна во Мексико

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.296
Поени од реакции
52.350
Вистинска војна изби во Мексико откако властите го уапсија Овидио Гузман, синот на Ел Чапо Гузман. Нарко картелите излегуваат вооружени до заби, пукаат на војската, пукаат на воени и патнички авиони, киднапираат доктори и сестри да ги лечат повредените, вооружуваат деца... тотално лудило.


Ја отворам темава да ги следиме настаните. Секое чудо за три дена, и ова ќе помине. Работите ќе се вратат во „нормала“, картелите ќе си го работат своето, владата ќе глуми дека прави нешто. Единствен победник од ситуацијата ќе биде Нетфликс. Тоа е...
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
8.900
Поени од реакции
15.550
Мислам дека нема чаре за ситуацијата дур нема некоја промена во поглед на употребата/легализацијата на дрогата во Америка. Имаш огромна побарувачка во Америка и голем внес на пари кај картелите од тоа. Мексико како држава нема толку финансии да се бори со тоа.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.984
Поени од реакции
3.801
Мислам дека нема чаре за ситуацијата дур нема некоја промена во поглед на употребата/легализацијата на дрогата во Америка. Имаш огромна побарувачка во Америка и голем внес на пари кај картелите од тоа. Мексико како држава нема толку финансии да се бори со тоа.
Треба да се бомбардираат цели села и градови. Зборам екстерминатус. Бел фосфор, хлор, Систематски да се елиминираат сите поврзани со картелите.
Штосот е да не им се попушти ни два посто.
И дрогирашите на доживотна тешка робија/
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
19.379
Поени од реакции
30.425
Не им даваат на луѓето да се знимаваат со работата на раат. :icon_lol: Иначе шала на страна, проблемот со картелите не верувам да е решлив, со оглед на тоа колку ги има и колку моќ имаат. Не е ова Колумбија во деведесетите, Мехико е десет пати бетер.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.447
Поени од реакции
4.177
Војна во одредени делови на Мексико веќе се води 17 години со стотици илјади жртви ... нема ден во тие 17 години без масакар да помине,војната е хибридна и оставена од стотици мали и поголеми конфликти (картели према картели,картели према градови,картели према ранчови,картели према туристи,картели према се што не е корумпирано итн.)

Мексико е број 1 нарко држава каде од претседател на Мексико и во буквално секое можно административно/полициско/воено гранче до секој втор у ЦИА америчка има нешто со трговијата.

Сега е нешто пожустро оти најверојатно Синалоа нема да биде државниот картел со заштита како што беше скоро последниве 15 години..

Има други млади картели,нова крв посебно Џалиско Нова Генерација кој ќе владеат со дрогата и кој ќе бидат миленици на државата Мексико.

Додека не се испоубијат и испозатворат гпоглавните фаци како во 90-тите во Колумбија - ќе постојат мега картели како Синалоа.

Ако некад им се деси колумбиско сценарио ќе видиме Мексико со стотици помали картели и децентрализирана моќ што е и единствено решение како што ни покажала историјата.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.388
Поени од реакции
4.283
Истите заебанции што се дешаваа во САД пред веќе може 50 години има. War on drugs е ретардирана идеја. Земи легализирај и наплаќај данок. Направи ја дрогата да биде поефтина од вода.

Се додека картелите прават милијарди долари нема да се реши проблемот.

П.С Нормално картелите никогаш нема да дозволат да се донесе ваков закон ама што е тоа е.
П.С2 Во триесетите во УСА прохибиција т.е забрана за алкохол. Убиства, банди, мафии итн. Сега е легално скоро секаде во светот и нема никакви проблеми.
П.С3 Легализацијата нема преку ноќ да го реши проблемот ама е чекот во правилна насока.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.984
Поени од реакции
3.801
еми легализирај и наплаќај данок. Направи ја дрогата да биде поефтина од вода.
Глеј што им се има десено таму каде е легализирано. Како Night of the Living Dead се градовите
Автоматски споено мислење:

П.С2 Во триесетите во УСА прохибиција т.е забрана за алкохол. Убиства, банди, мафии итн. Сега е легално скоро секаде во светот и нема никакви проблеми.
Ако илегализираш вода, моркови, тоалетна хартија иста приказна има да иде.
Разликата е што дрогата ги прави зомбиња по гетата
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
19.379
Поени од реакции
30.425
коксот никогаш нема да го легализираат. Не е тоа алкохол или трава. У потешки дроги спаѓа. Иако не верувам дека кокс епидемијата во уса е појака од таа со фентанил и хероин. Луѓето у живи зомбиња се претвараат од тие дроги.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.984
Поени од реакции
3.801
коксот никогаш нема да го легализираат. Не е тоа алкохол или трава. У потешки дроги спаѓа. Иако не верувам дека кокс епидемијата во уса е појака од таа со фентанил и хероин. Луѓето у живи зомбиња се претвараат од тие дроги.
Ja мислев дека беше од метафетамин и крек
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
19.379
Поени од реакции
30.425
Ja мислев дека беше од метафетамин и крек
па и тие, ваљда амфетаминот и фентанилот праат такви зомби ефекти. Гледав една емисија, тој фентанилот од кина го шверцале у мехико, па после у америка. Збореа како да е најлоша дрога досега општо у поглед на последиците што ги прави врз човекот.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.245
Поени од реакции
4.639
За еден човек ли толкави драми?!? По тоа се гледа нивната (не)моќ...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.900
Поени од реакции
15.550
Треба да се бомбардираат цели села и градови. Зборам екстерминатус. Бел фосфор, хлор, Систематски да се елиминираат сите поврзани со картелите.
Штосот е да не им се попушти ни два посто.
И дрогирашите на доживотна тешка робија/
Нема што да бомбардираш, ќе се префрлат на друго место.
Проблемот е Америка. Нивните пари и потрошувачката на дрога создава паралелен центар на моќ во Мексико.
Нивната државата нема толку финансии да го спречи тоа.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
308
Поени од реакции
611
Другите мафии низ светот немаат ниту 1% бруталност од онаа што ја имаат мексиканските картели.Тоа доволно говори колку е отидена јабана работата во оваа држава.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.447
Поени од реакции
4.177
Другите мафии низ светот немаат ниту 1% бруталност од онаа што ја имаат мексиканските картели.Тоа доволно говори колку е отидена јабана работата во оваа држава.
Па не се снимаат на смартфон како мексиканскиве картели кога мачат и убиваат.

Тактика на страв и заплашување е тоа со милион снимки на кољење и мачење луѓе по интернет шо кружат.И тоа е нарко мексичка култура.

И не тресете глупости со - легализирај и данок , мисли малце со тоа главата дека ради многу причини нема смисла тоа, тешки дроги да легализираш треба и да произведуваш , како може да легализираш нешто кое пак илегано треба да го шверцнеш кај тебе.. дали цел свет треба фабрички тешка дрога да произведува и сегде да биде легално,земјите неможат да се договорат за ебани маски у ковид време не па за вакви тешки проблеми..

Ако се дозволи негде користење тешки дроги без казна ,тоа ќе биде зомби дрога епидемија и самоуништување како во либералните Портланд - Орегон,Сиетл-Вашинготн,Филаделфија-Пенсилванија и други делови во САД со огромна бездомна наркоманска популација.

Назад на темата - Овие денови треба да дојде Бајден во Мексико на посета со неговите Циа хендлери и таман е погодено ова со апсењево на синот на Чапо кој веќе еднаш беше уапсен па пуштен оти Мексико е пропадната земја ,иначе да се изразам како Голубовиќ во Видимо се у Читуљи " Oni su mogli da ga uapse kad su hteli ...i kako su hteli "
 

Kajgana Shop

На врв Bottom