Војната на патиштата

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.781
Поени од реакции
30.571
По не знам кој пат те прашувам, за кој сум бавен кога и ти не смееш да движиш на таа лента? Дај на сила не форсирај ваква дискусија кога се врти во круг.
Аха, со 100 на саат се исклучуваат.
Абе чоек, не знам како да ти нацртам дека со причина е забранет пристап на велосипеди/мали мопеди/запрежни средства/земјоделска механизација/пешаци/животни. Погледни ја оградата покрај цел автопат и ќе ти стане јасно зошто некој лупнал милиони за да го огради.

Таа бавната лента е за итни запирања, а под зборот ИТНИ треба да разбереш дека поголемиот дел од нив не се ни планирани, и одлуките за истите се прават во милисекунда и на брзини од 100-120км/ч.
Друга ситуација се тешки возила, често може да ги приметиш дека се тргаат на страна за да не сметаат на сообраќајот, и да сака не оди повеќе од 50км на час, а на 2те други ленти само пречи на другите, ненамерно ќе те собере и ќе треба да одговара за тебе.

Да не правиме муабет за непрегледни делници, стеснување на 2 ленти и тн.
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.285
Поени од реакции
313

Мислам дека редно време беше да падне една ваква пресуда.
 

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
1.807
Поени од реакции
7.141

Мислам дека редно време беше да падне една ваква пресуда.
Нека не ве залажува ова. Осуден е затоа што најверојатно ее некој обичен грев и никој не стои позади него.
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.285
Поени од реакции
313
Нека не ве залажува ова. Осуден е затоа што најверојатно ее некој обичен грев и никој не стои позади него.
Јасен ми е тој дел, али мора од некого да направат пример за следниот барем малце да се подзамисли или не? :)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.946
Поени од реакции
2.551
Јасен ми е тој дел, али мора од некого да направат пример за следниот барем малце да се подзамисли или не? :)
Па тој што има врски исто му се фаќа. А како што покажало искуството, од сите предизвикувачи на сообраќајки со потешки или смртни последици, најмногу 20-25% се обични грешници. Другото све се татини и мамини синчиња, врскаџии, мафијаши и остала багра.

Така да и 200 години да казнат некого, тој што е со врски, исто му се фаќа. За такви случаи, само правдата во свои раце :)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.940
Поени од реакции
6.952
Треба да се има во предвид дека ретко се лежат сите години. Ако се примерни во затворот, отслужуваат 2/3 од казната.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.553
Поени од реакции
14.222
Треба да се има во предвид дека ретко се лежат сите години. Ако се примерни во затворот, отслужуваат 2/3 од казната.
Со оглед на точкаџискиот став кој го фураш на форумов - упатен си колку ќе лежи тој што ќе ве собере. На места на кои не смеете да возите.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.832
Поени од реакции
5.860

Можеби и не е најсоодветна тема, меѓутоа судир со Брза Помош е.
Не знам точно што и како се случило, ни пак кој е крив. Ама бе да направиш судир со такво возило со ротација и све… што треба да се случи!?
Второ што ми падна во очи, е што возачот на Брзата Помош имал 23 години! :confused:
Како ли ги бираат!? Со кое искуство!?
(да не прејудицирам, ама штом е од кумановската болница, веќе станува јасно! )
Па во нормална држава треба посебна обука, а да не зборувам за искуство, за воопшто и да може да конкурира за возач на БП!

Неубаво во секој случај..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.458
Поени од реакции
32.479
абе сеа не значи дека ако е брза помош дека треба како каубоец да вози. Ете пациентот преживеал, сеа ако намалил брзина малце да помине колата немало светот да заврши.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.832
Поени од реакции
5.860
абе сеа не значи дека ако е брза помош дека треба како каубоец да вози. Ете пациентот преживеал, сеа ако намалил брзина малце да помине колата немало светот да заврши.
Пак ќе речам, не знаеме кој е крив…
Можеби и возачот на колата не почитувал предност, или не внимавал(и се останато).

Ама па баш затоа возачите на БрзаПомош треба да имаат искуство! Да предвидат, да се снајдат, да знаат…

Овој со 23год какво искуство има жити се?!
Во Швица и Белгија, максимум што може да тера е количка за малтер!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom