Војната на патиштата

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.871
Поени од реакции
35.312
....само за прометни улици со стриктно регулиран светлосен сообраќај, а не со трепкачи предупредувачки, не се сеќавам во која држава веќе се применува, Јапонија ли, барав да се долови целосно примената на ваков начин на заштита на пешакот!


...ете првите такви пешачки браници ги тестирале и во Франција, што не пренесуваат такви искуства, а не само предлози за туѓи уставни промени!
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Мдина во Малта?
Си бил воопшто? Па луѓе од Мдина да отидат во Кратово, ќе им се види големо ко Њу Јорк. Како може да ти текне во споредба со Велес?
Таму има пет коњи и десет-петнаест автомобили. Други коли немаат пристап, само тие кои се жители на градот а се многу малку. Нема никаков сообраќај, колите не можат да се движат побрзо од 5 км/ч. Пешки ти требаат 20-25 минути да ги поминеш сите пет улици одејќи лежерно.
Официјалната бројка е 243 луѓе, ама јас мислам дека се едвај 30-40 луѓе кои останале и дека другите се само со лична карта во Мдина заради престиж и живеат на друго место.
Во мдина не им дозволуваат да се шират ко чума идиоту низаеден. Ниту дозволуваат франкенштајн згради како пола држава. Проблемот е што се стеснува и се стеснува. Абе керамидница булевар не може да ја напраат у скопје. Затоа не филозофирај, очигледно си побркал брзини
Автоматски споено мислење:

....само за прометни улици со стриктно регулиран светлосен сообраќај, а не со трепкачи предупредувачки, не се сеќавам во која држава веќе се применува, Јапонија ли, барав да се долови целосно примената на ваков начин на заштита на пешакот!


...ете првите такви пешачки браници ги тестирале и во Франција, што не пренесуваат такви искуства, а не само предлози за туѓи уставни промени!
Уживај во 80 милиарди луѓе. Улиците припаѓаат на возачите.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.568
Поени од реакции
21.627
Во мдина не им дозволуваат да се шират ко чума идиоту низаеден. Ниту дозволуваат франкенштајн згради како пола држава. Проблемот е што се стеснува и се стеснува. Абе керамидница булевар не може да ја напраат у скопје. Затоа не филозофирај, очигледно си побркал брзини
Автоматски споено мислење:


Уживај во 80 милиарди луѓе. Улиците припаѓаат на возачите.
Сум мислел дека имаш барем два грама мозок, ама ти си едно теле глупо кое мисли дека знае нешто и со сила се контрира тука на форумов само да испадне посебен.
Очигледно не си бил и сето знаење за Мдина ти е од Гугл, јер нормален човек кој ја посетил оваа туристичка атракција нема да лупа глупости како тебе и само ментално пореметени личности може да ја стават во компарација со Велес.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Сум мислел дека имаш барем два грама мозок, ама ти си едно теле глупо кое мисли дека знае нешто и со сила се контрира тука на форумов само да испадне посебен.
Очигледно не си бил и сето знаење за Мдина ти е од Гугл, јер нормален човек кој ја посетил оваа туристичка атракција нема да лупа глупости како тебе и само ментално пореметени личности може да ја стават во компарација со Велес.
20220904_085435.jpg
Не изгледа како велешка фавела нели. Ај ќути идиоту мизерен
 

Attachments

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.568
Поени од реакции
21.627
Прегледај го приврзокот 359747
Не изгледа како велешка фавела нели. Ај ќути идиоту мизерен
Одлично ретардос. Си поставил слика од најшироката улица во Мдина. Одличен пример за да видат и другите кои не биле во Мдина за што збориш и колку си ретардиран. Ова е всушност и единствениот паркинг и речиси сите ги оставаат своите автомобили тука затоа што понатаму не можат да возат на останатите три улички од оваа големина. Не ми е јасно како може да си толку прост и сокачиња помали од тие во Охридскана чаршија да ги споредиш со Велес кој има булевар со три ленти.
Не знам ни јас што се обидувам на ретарда како тебе да докажам нешто. Од поодамна имав приметено дека не си со сите ама пробав да водам нормална дискусија со тебе. Се виде во твојот прв одговор колку е часот.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Улицата всушност не е ни потесна ниту поширока од најголемиот булевар во велес. И тоа го зборам пошто се е паркинг простор.

Ама не зборам за булеварите туку за фавелите и сокаците на брдата
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.987
Поени од реакции
10.662
Е сега овде е друга тема. Најверојатно жртвата не бил осветлен, а кај мене случајот е што повеќе видлив да сум, па ти гарантирам дека ќе ме забележиш од далеку. 50% од велосипедистите фрлаат по илјадници евра на скапи точаци, а се штедат на безбеднона опрема, за жал.
Ме тераш да навлегувам подлабоко иако знам дека нема да ти сменам мислење…
На исклучоците што правиме како ке ги поминеш безбедно знаеејќи дека си преспор, ете првиот да те примети вториот нема и ке му ебе матер одпозади, не знам од кај си ама еве имаш исклучоци како на обиколница кај Орман во кривина знаеш тука да се погодиш на сред исклучок што ке се задеси? Знаеш колку има што ги мрзи да прикочат зашто има некој пред нив споро што вози и летаат уште толку па пд трета лента сечат за да се исклучат десно
Е сеа ти сакаш овие на автопат што возат да се примерни и да не летаат за да можеш ти да ги кршиш законите :D
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.780
За возачот пред некој што го фатија со 4,07 промили алкохол во крвта сигурно испил литар ракија од 50% алкохол, или пет литри вино црно, или пак пакет пиво 6 литариполки...

Абе тој немал алкохол во крвта, туку крв во алкохолот...

Али се надевам дека за бргу време доста луѓе на патиштата ќе се куртулат од него... Тој сигурно ќе добие или цироза или рак на јетрата...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.517
Поени од реакции
69.224
Викендов, накај 1 вечерта, стојам на пешачки кај Тутунски после Рампа. Од правец на кафаниве доаѓа залетано бмв, кочи едвај и застанува прв на средна лента, за право накај улицава кон Рамстор.
Гледам дечурлана внатре, некои татини синчиња. Одеднаш, на црвено, дава нагло гас и од десна лента фаќа кривина за накај Центар.
Од брзината колата му зашлајфува и собира странично три коли што си чекаат на семафор во средна лента за да одат кон Кисела Вода.
Вториот што го собра највеќе му го откорна ретровизорот и цела врата му ја наби. Можеше и полошо да помиме дечкото. Излезе одма надвор, ама овие не застанаа, избегаа одма и на нареден семафор кај Црвен крст поминаа на црвено.

Тоа се случува кога имаш селективност во казнување и држава во држава.
За случките што секојдневно ги просведочувам кога одам по Теодосиј Гологанов, не сакам ни да зборувам.
Бесни коли (воглавно браќава што се враќаат од безделничење на кафиња, кон Сарај) со 100ка тицаат по десна лента, возат цик цак, свират константно, поминуваат на црвено и тоа СРЕД БЕЛ ДЕН, на крај на работно време кога има најголеми гужви.

Нашиве кајганџии имаа случка кога еден од браќава ќе ги соберел со кола и кога му свирнале, застанал да се тепа, незнаејќи што го чека. Па кога му излегле 4-ца навивачи, не знаел каде да бега, молел, кукал, не знаев јас, вака така.
Али џабе, он секако ќе продолжи по своето, а ако не дај боже вратиш, ќе лапаш кривична.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.052
Поени од реакции
7.103
Не коментирате за возачите што пренесуваат патници и преминуваат пруги без да обрнат внимание, за возачите што возат 100+ во град и газат пешаци, а се фативте за велосипедистите што ако направат грешка, сами се жртви на сопствената грешка.

Многу сте искомплексирани што немате енергија со газ да мрднете и да стопите барем едно кило од стомакот, па исфрлете го бесот кон тие што го уживаат животот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.904
Поени од реакции
39.389
Не коментирате за возачите што пренесуваат патници и преминуваат пруги без да обрнат внимание, за возачите што возат 100+ во град и газат пешаци, а се фативте за велосипедистите што ако направат грешка, сами се жртви на сопствената грешка.

Многу сте искомплексирани што немате енергија со газ да мрднете и да стопите барем едно кило од стомакот, па исфрлете го бесот кон тие што го уживаат животот.
па не се сами жртви и шоферот што ќе ги удри е крив по закон. Затоа малце треба да се свестите и да гледате каде и како возите.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.052
Поени од реакции
7.103
па не се сами жртви и шоферот што ќе ги удри е крив по закон. Затоа малце треба да се свестите и да гледате каде и како возите.
И вие треба да гледате каде возите, со која брзина возите и дали по секоја цена треба да претекнувате.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.904
Поени од реакции
39.389
И вие треба да гледате каде возите, со која брзина возите и дали по секоја цена треба да претекнувате.
шоферите да правеа прекршоци како вас секој ден карамбол ќе беше у град од сообраќајки. Шоферите се многу посовесни и посвесни за опкружјвањето него вие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom