Војната на патиштата

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
шоферите да правеа прекршоци како вас секој ден карамбол ќе беше у град од сообраќајки. Шоферите се многу посовесни и посвесни за опкружјвањето него вие.
Додека е рано подобро избриши си ја оваа глупост што ја пиша.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Додека е рано подобро избриши си ја оваа глупост што ја пиша.
Еве ти статистика
од 100 шофери што ги сретувнаш, 3-10 прават престап на редовна база, барем 15 во албанските области.
Од 100 велосипедисти, 60 возат како целосни манијаци без обзир на околината(сред булевар, без сопирање на раскрсници итн).
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Еве ти статистика
од 100 шофери што ги сретувнаш, 3-10 прават престап на редовна база, барем 15 во албанските области.
Од 100 велосипедисти, 60 возат како целосни манијаци без обзир на околината(сред булевар, без сопирање на раскрсници итн).
Извор: Стев, член на Кајгана Форум.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Извор: Стев, член на Кајгана Форум.
Извор-секој на ебана улица. Да има дешкем апосултно ќе се потврдат резултатите. Нема никаков извор да цитирам.
Тоа е како што е оти така е.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.649
Поени од реакции
21.582
Секојдневно има вакви случаеви, ми текна на темава па го сликав. Ова беше пред некој ден, велосипедистон има цела стаза слободна да вози но вози на третата лента на булеварот.

20221229_142010.jpg
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Секојдневно има вакви случаеви, ми текна на темава па го сликав. Ова беше пред некој ден, велосипедистон има цела стаза слободна да вози но вози на третата лента на булеварот.

Прегледај го приврзокот 361309
Ваквите слободно гази ги, не се сметаат за велосипедисти. Зборуваме за тие што точакот им е хоби. Пензионерите и пеш можеш да ги начекаш на тие ленти.

Иначе, не знам колку го знаете законот, но на велосипедска лента е дозволена брзина до 25 км/ч. Над тоа, должни сме на патот да се движеме. Затоа многу често со Road Bike не се користи велосипедска лента. Следен пат размислете дали да свирете на нив, кога и они се должни да се движат во иста лента со вас.

25км/ч е бавна брзина за таков тип на точак на рамно.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Ау кукање за ограничување на брзинатa на точаците додека кукаш дека автомобилистие возеле премногу брзо.
Ќе си возиш 25 на саат како што ја си возам 50 и 30 по град. Ќе ползиш ако треба.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.564
Поени од реакции
16.400
Ау кукање за ограничување на брзинатa на точаците додека кукаш дека автомобилистие возеле премногу брзо.
Ќе си возиш 25 на саат како што ја си возам 50 и 30 по град. Ќе ползиш ако треба.
Ти глуп си или глуп се правиш? За велосипедисти нема ограничување.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Ти глуп си или глуп се правиш? За велосипедисти нема ограничување.
Има по патеките ако треба да му се верува на гард. А треба да бидете ограничени НА ПАТЕКИТЕ пошто коливе не се должни црвен тепих да ви спуштаат
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.193
Поени од реакции
39.931
точкаџииве се понашаат како 25 км/ч е автомобилска брзина па можат со коли да се такмичат :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.664
Ваквите слободно гази ги, не се сметаат за велосипедисти. Зборуваме за тие што точакот им е хоби. Пензионерите и пеш можеш да ги начекаш на тие ленти.

Иначе, не знам колку го знаете законот, но на велосипедска лента е дозволена брзина до 25 км/ч. Над тоа, должни сме на патот да се движеме. Затоа многу често со Road Bike не се користи велосипедска лента. Следен пат размислете дали да свирете на нив, кога и они се должни да се движат во иста лента со вас.

25км/ч е бавна брзина за таков тип на точак на рамно.
Затоа ти пичиш на автопат, те боли стапот што за таму си бавен, и не смееш.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Затоа ти пичиш на автопат, те боли стапот што за таму си бавен, и не смееш.
По не знам кој пат те прашувам, за кој сум бавен кога и ти не смееш да движиш на таа лента? Дај на сила не форсирај ваква дискусија кога се врти во круг.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.034
Поени од реакции
10.730
По не знам кој пат те прашувам, за кој сум бавен кога и ти не смееш да движиш на таа лента? Дај на сила не форсирај ваква дискусија кога се врти во круг.
За тие што се исклучуваат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom