Воена академија

Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
ОВДЕ можеш да најдеш кои се условите за пријавување и ред други работи.

PS: Скок во далечина ( без залет ) најмалку 200 сантиметри? 1500m трчање за помалку од 6 минути и 30 секунди? OMG :ija:
omg ?
па ова може секој што не е 150кила да го направи
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
За на Воена Академија не ви требаат врски...ви требаат КАБЛИ! затоа без врски ич време не си губете :toe:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За на Воена Академија не ви требаат врски...ви требаат КАБЛИ! затоа без врски ич време не си губете :toe:
Абе ај?
И една моја другарка се спремаше за на Драмски па викашее ааа врски ааа како нее нема шанси да влезам ама кога се потруди да го помине приемниот, кога ја примија врските исчезнаа наеднаш. :tapp:

Zzanchy од форумов е на Воена академија, пиши му ПП ако те интересира нешто. Знам само дека цело лето тој го посвети на физичко спремање така да ако сакате да го поминете приемниот треба да се запотите добро.

--- надополнето ---

omg ?
па ова може секој што не е 150кила да го направи
Да ама не е работата да го направиш само, ако има голема конкуренција мора што подобро да го направиш.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Џени Грл до некаде си во право...ако има поголема конкуренција мора да го направиш тоа..но не е сета работа таму,имаат 3или 4 дена лекарски прегледи...таму некој сакати со врски пуштаат а некој здрави прави шо се спремале цело лето како овај како го кажа НЕ! ако сакаш и ќе го доставам списокот од примените Питомци на Воената Академија па да видиш на кој на кој е....мило ми е за ZanNchy се надевам дека ќе биде добар питомец...ако прочита нека напише искуство он како поминал!
 
Член од
28 август 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Eve moe licno mislenje. Nemojte da si go gubite vremeto na Voena Akademija. Ucete si normalen fakultet i poubavo ke si pominete vo zivotot. Plata mozebi ke imate i vrabotuvanje no se ostanatoto e diskutabilno i nema da ste zadovolni od profesijata. I drugo nisto ne mozete da rabotite Na primer so praven, ekonomski masinski ili nekoj drug mozete da rabotite mnogu raboti a so Voena akademija samo u vojska i eventualno policija. Vojska e institucija koja go zatupuva coek kolku i da ne e zatupen. Zatoa ako studirate studirajte nesto drugo ili podobro odete na zanaet. Licen sovet koj ne mora da go zemete zdravo za gotovo.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Eve moe licno mislenje. Nemojte da si go gubite vremeto na Voena Akademija. Ucete si normalen fakultet i poubavo ke si pominete vo zivotot. Plata mozebi ke imate i vrabotuvanje no se ostanatoto e diskutabilno i nema da ste zadovolni od profesijata. I drugo nisto ne mozete da rabotite Na primer so praven, ekonomski masinski ili nekoj drug mozete da rabotite mnogu raboti a so Voena akademija samo u vojska i eventualno policija. Vojska e institucija koja go zatupuva coek kolku i da ne e zatupen. Zatoa ako studirate studirajte nesto drugo ili podobro odete na zanaet. Licen sovet koj ne mora da go zemete zdravo za gotovo.

Си студирал на Воена Академија па шо збориш? или познаваш некој шо стурира и шо е незадоволен од 600 евричи плата?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Џени Грл до некаде си во право...ако има поголема конкуренција мора да го направиш тоа..но не е сета работа таму,имаат 3или 4 дена лекарски прегледи...таму некој сакати со врски пуштаат а некој здрави прави шо се спремале цело лето како овај како го кажа НЕ! ако сакаш и ќе го доставам списокот од примените Питомци на Воената Академија па да видиш на кој на кој е....мило ми е за ZanNchy се надевам дека ќе биде добар питомец...ако прочита нека напише искуство он како поминал!
Му пишав на профил уште кога ја видов темава :) најкомпетентен ќе биде.
Џену Грл;3816616Zzanchy од форумов е на Воена академија напиша:
--- надополнето ---

[/COLOR]

Да ама не е работата да го направиш само, ако има голема конкуренција мора што подобро да го направиш.
Да да и времето и резултатите што ќе ги покажеш влијаат на распределбата понатаму.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Од едни познаници што се запишаа лани на воена академија што имам слушнато доста многу врски фаќале, а и доста софри и платиле
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Конечната ранг листа се прави според следниов критериум:

40 % носи успехот од средното образование
40 % носи успехот од испитот по математика и
20 % носи успехот по вториот предмет


Да се нема у п.м ! А ја и математиката магарето и музиката :mad: Планирав да одам воена се додека не прочитав дека треба математика.... Мене англискиот ми иде ептен, математика катОстрофа :tapp:
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Сега га гледам темата и прочитах маабето. Моментално имам голем одмор шо веќе ми завршува и треба да одам на час. Ќе седнам вечер и ќе објаснам се.
 
М

Мартин`

Гостин
Сега га гледам темата и прочитах маабето. Моментално имам голем одмор шо веќе ми завршува и треба да одам на час. Ќе седнам вечер и ќе објаснам се.
Ок чекаме баш сакам да одговориш претежно за ова математика што како и оценки/врски какви за да имаш шанси да те примат :)
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Се убаво само таа математиката малку тешко оде ...
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Имаш линк од конкурсо - провери http://www.morm.gov.mk/morm/mk/Ministry/military-academy/oglasi/2010-zapishuvanje-studenti-voena-akademija.html
IMG_5927_.jpg

IMG_5648_.jpg

Прочитајте шо пише у конкурсо, там има се, ако има нешто нејасно питајте ме. Накратко, вкупно на приемен можеш да земеш 100 поена. Од тие 100 поена, 55 имаш максимум од 4те години средно од успехо, значи просеко * 11. 35 поена имаш од државната матура, т.е. екстерните предмети (мах 17) збиро на 2те оценки го множеш со коеф. 1.7, 2те оценки (мах 15) од интернио дел го множеш со 1.5, и проектната задача га множеш со 0.6 (мах 3 поени). Последните 10 поени од вкупно 100 ги зимаш од физичките дисциплини, имате там објаснето шо уствари тва и колко треба мин.
Иначе, најпрвин, после вредавањето на документите те викат на психо-физички прегледи у Воена болница. Там шо ли не ти прават, очно, ушно, оториноларинголог, кожно, хирургија, психо тестови (тука пола паѓат), психијатар, крв, мокрача, ренген, екг... те соблечуват гол итн... и на крај одеш на интернист шо треба да ти го даде главнио потпис. Коо ќе ги поминеш сите тие ти си способен и после те викат на физички тестове шо ги има у табелата на линко, а јас мислам дека не се толко тешки, иако се припремах доста. Значи да сумирам, според мене, треба да си здрав и прав да поминеш у болница шо е најбитно, или ако не си, да имаш врски там за да те поминат. Ако там поминеш, осеќаш дека можеш да оствареш мин. 5 поена од физичките дисциплини т.е. да направеш по мин. шо се тера, и имаш солидни оценки, ти нема шо да се плашеш. Ако од се собереш поени за да бидеш меѓу првите 5-6 не ти требат врски, за останатите треба да размислеш. На крај краишта големо значење има тва каков си по националност, оти можеш така да флезеш. Неможам да објаснам детално се шо сакам и шо сакате да знаате преку форум. Кој сака може лично или повеќе на мсн. Јас иначе од се имаах 89-90 поена и бех 4 на листата. Не заборавајте оти тва е војска и треба да ставеш прст на глава и да размислуваш. Тука га има најголемата перфекција на свето. За се шо треба, тука сам. Поздрав :)
 
Член од
6 октомври 2010
Мислења
10
Поени од реакции
1
Dali kriv r'bet moze da prestavuva precka za pominuvanje na fizicki testovi na voena ili na policiska ili na kursevite za cajkan?

--- надополнето ---

i uste edno prasanje dali posle e garantirano vrabotuvanje?
 
Член од
14 февруари 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Воена Академија

Здраво. Ме интересира дали во Македонија има воена академија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom