Воена академија

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Воена академија - воено воздухопловство

Размислував во врска со тоа „каде ќе одам после 4та“..
Се двоумам помеѓу некој факс за природни науки, или воено воздухопловство - насока за пилоти, на воената академија „Генерал Михаило Апостолоски“ Скопје...
Па ме интересираат повеќе информации во врска со воено воздухопловство - насока за пилоти на таа воена академија..
Дали некој на форумов има што е запишан на таа академија... дали по завржувањето на академијата имам некои задолжителни обврски... и слично..
Ени информејшнс?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Размислував во врска со тоа „каде ќе одам после 4та“..
Се двоумам помеѓу некој факс за природни науки, или воено воздухопловство - насока за пилоти, на воената академија „Генерал Михаило Апостолоски“ Скопје...
Па ме интересираат повеќе информации во врска со воено воздухопловство - насока за пилоти на таа воена академија..
Дали некој на форумов има што е запишан на таа академија... дали по завржувањето на академијата имам некои задолжителни обврски... и слично..
Ени информејшнс?
А да се распрашаше прво дали имаме авиони!:toe:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
втф?
Амм... ниту симулатори немаме :S?
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Не оди во пмф,че те пукаат таму.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
втф?
Амм... ниту симулатори немаме :S?
Симулатори? :tv:
Ајде ќе објаснам на кратко, да не бидам лош... Нема којзнае каква иднина кај нас во воздухопловството, авионите - четирите сухои дремат во Скопје, се распаѓаат... за комерцијален пилот е скапо, исто и кај нас работа тешко се добива и не можеш да просперираш. И јас бев загреан едно време за воздухопловство ама останав само на моделите, може некогаш чисто од љубов да учам за спортско летање. И идиме до најинтересниот дел... премногу е скапо, во Скопје Ер курсот за Спортски пилот беше од 6000 или 8000€, за професионално да се бавиш со летање треба да издвоиш мнооооогу повеќе пари.
Ако имаш желба и можиш да си го дозволиш тоа, со среќа! И ќе повторам пак - во Македонија тешка е положбата на пилотите
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ќе отворам кладилница за агорини влегувања во филм. Кој е следниот филм во кој ќе влезе агора?
Абе ова не е нуклеарен реактор на месечината!
Сосем можно е ова. Зошто да не е?
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Размислував во врска со тоа „каде ќе одам после 4та“..
Се двоумам помеѓу некој факс за природни науки, или воено воздухопловство - насока за пилоти, на воената академија „Генерал Михаило Апостолоски“ Скопје...
Па ме интересираат повеќе информации во врска со воено воздухопловство - насока за пилоти на таа воена академија..
Дали некој на форумов има што е запишан на таа академија... дали по завржувањето на академијата имам некои задолжителни обврски... и слично..
Ени информејшнс?
Ако е сериозно ова
Има во флорида воздухопловство и воена морнарица..
Само треба да аплицираш и ако го положиш тестот ти даваат стипендија..
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ако е сериозно ова
Има во флорида воздухопловство и воена морнарица..
Само треба да аплицираш и ако го положиш тестот ти даваат стипендија..
Па.. сериозно е..
Внимателно ја разгледував страната од воената академија од скопје, и еден од основните услови беше да бидам државјанин на македонија.
Аналогно на тоа, следи дека треба да бидам државјанин на јунајтед стејтс оф америка.. или не?

Ниту еден воен пилот нема на форумов?..

Симулатори? :tv:
Ајде ќе објаснам на кратко, да не бидам лош... Нема којзнае каква иднина кај нас во воздухопловството, авионите - четирите сухои дремат во Скопје, се распаѓаат... за комерцијален пилот е скапо, исто и кај нас работа тешко се добива и не можеш да просперираш. И јас бев загреан едно време за воздухопловство ама останав само на моделите, може некогаш чисто од љубов да учам за спортско летање. И идиме до најинтересниот дел... премногу е скапо, во Скопје Ер курсот за Спортски пилот беше од 6000 или 8000€, за професионално да се бавиш со летање треба да издвоиш мнооооогу повеќе пари.
Ако имаш желба и можиш да си го дозволиш тоа, со среќа! И ќе повторам пак - во Македонија тешка е положбата на пилотите
Нели во воената академија, сите трошоци ги подмирува државата?
А за скопје ер, знам, се распрашував порано за тоа.

И да, ме интересираат обврските после завршувањето на академијата... ги знае некој?
 

Spore

Kalabangaa
Член од
11 јануари 2009
Мислења
148
Поени од реакции
3
За такво нешто нема конкурс, а и Воената Академија одамна е затворена, а Скопје Ер исто така се распаѓа, така да не се надевај многу.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
WTF?

А ги знае некој условите за запишување во некоја странска воена академија.. на пример некоја од ју ес еј.. некоја руска или слично...?
 

Spore

Kalabangaa
Член од
11 јануари 2009
Мислења
148
Поени од реакции
3
Имај на ум дека прва работа што треба да ја исполнуваш е да имаш државјанство од таа земја каде што сакаш да се запишеш ова за воено важи, а за цивилно 100.000$ и гајле немаш. А за Воената Академија во Грција треба да докажиш дека до свое петто колено си Грк.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
у п.м. со ова...
Значи ништо..
Позз
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
WTF?

А ги знае некој условите за запишување во некоја странска воена академија.. на пример некоја од ју ес еј.. некоја руска или слично...?
колку што знам нашата армија има некаков договор со турската армија и секоја година примаат државјани од македонија во турската воена академија во Анкара. мислам дека сите тестирања се прават во скопје со заедничка соработка на двете армии. е сега дали земаат и за авијација не знам. Ќе видам да најдам повеќе информации на интернет.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Eден од цела македонија?
Значи шансите да ме одберат се мнооогу мали..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom