Вовед во Stock Photography (комерцијална фотографија), терминологија и поделба

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
работам во една компанија по 10-12 часа на ден плус некој пат ( скоро секогаш ) и сабота и недела, ова го започнав чисто онака си велам во животот плус 100-200 долари топ, ама испадна да земам и плата и пол накај две плус со работа од 2-3 саата на ден, сега за сега купувам опрема ( последно што земав 3 пц со процесор 4930к ги користам за 3д рендер ), ја меркав камерата на сони некс фс700 ама некако скупичка ми е, но напролет ( веќе ги обезбедив финансиите ) ќе земам сони пхикс зе100 снима 4к а тоа ми е најбитно бидејки 2014 е година каде 4к ќе се промовира во светот и неколку телевизии ќе почнат да емитуваат во 4к ( на ју туб веќе имаш опција во 4к да гледаш ), така да кога ќе се инзнабилдам со добра опрема сигурно ќе си станам сам свој газда, бидејќи во компанијата каде што работам ми се случило да ми кажат не знаеш да сликаш, или не те бидува, малку смешно ама тоа е:pos:
Впатем... имаше ден дечко ( Љупчо Смоковски ) идеше на форумот ако не се лажам, подолго време работи сток фотографија и фотките му се едни од најпродаваните ( има некој кој му се продадени и по 2000 до 20000 пати )
како ли да е, во сток ( видео фотографија или било што да е ) најбитно е да набилдаш материјал ( видео или фото ), да имаш топ опрема ( не се потпирај со искуство тука во Македонија, тука дури немаш ни телевизија која емитува фул хд, а камо ли 4к да се спремат, значи со опрема треба да бидеш најмалку чекор пред сите ) и најбитно да не се предаваш, една фотографија која си мислел дека ќе ти се продаде 1000 пати не ти се продало ни еднаш, а онаа која си се двоумел и да ја ставиш воопшто ти се продала 1000 пати
Моеш иста фотка у поише агенции да ја шиткаш?
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Моеш иста фотка у поише агенции да ја шиткаш?
може, но има некои агенции ( како ај сток ) кој можеш да бидеш ексклузивец, то ес само таму да продаваш фотки и видеа и процентот е поголем, но мене ми се чини дека подобра варијанта е во повеќе агенции да ги продаваш твоите дела
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
може, но има некои агенции ( како ај сток ) кој можеш да бидеш ексклузивец, то ес само таму да продаваш фотки и видеа и процентот е поголем, но мене ми се чини дека подобра варијанта е во повеќе агенции да ги продаваш твоите дела

И предпоставуем ако у една агенција ти ги одбијат стварите ги праќаш у друга? (нормално ако не се некои ептен ужасни парчиња)
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
И предпоставуем ако у една агенција ти ги одбијат стварите ги праќаш у друга? (нормално ако не се некои ептен ужасни парчиња)
и тоа ми се случило, да во една агенција ги одбијат, а во друга како луди се продаваат:) или пак еднаш ми ги одбиле и пак ги ставам после извесно време... па ми ги прифаќаат, искрено нема некое правило, сепак прегледите ги гледаат луѓе кој одлучуваат да дали да се прифати некој материјал или не
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Како викаше бора чорба? Самоубица се убио с леџа :)
2 години вежбав со векторите да дојдам до некое ниво, демек на fotolia пробни балони, после на shutterstock ќе ги ставав
И дојдов до некој 100 на фл, до некоја брзина во изработка и квалитет, специјално извадив пасош и се зачленив на ѕѕ
Прва пратка боенки, што во 2 години не ми се случило на фл, еден од векторите на shutterstock сум го заменила фајлот место боенката, работната епс сум ја именовала како сликата, со туѓа растер слика некоја без врска што го гледав концептот внатре, право на ѕѕ.
Ме дисквалификуваа на старт.
Со здравје :)
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Може да има проблеми со агенцииве ако се користи нелиценциран софтвер ?
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Кој според вас е најдобар сајт за продажба на графика како на пр. low polu, vector , ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom