Вовед во Stock Photography (комерцијална фотографија), терминологија и поделба

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
dobar pocetok...glej malce da gi zivnes boite i malce poraboti so svetloto
и јас така мислам но се плашам да не ми ги одбиват поради oversaturated.
 
Член од
2 февруари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
ne mislev na saturacija...toa ke javi dopolnitelni artefakti
mislev da poigras so levels i curves
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
neodamna me prifatija na eden tradicionalen stock sajt...i moram da kazam deka sea za sea e mnogu podobro od ovie malive sajtovi..nema sekojdnevni prodazbi ama koa ima se prodava za trocifrena brojka :D
Е тоа да : )

Инаку, ко да застана некако продажба (општо, по сите сток сајтови), стојам на некоја глупа граница од 5-10 долари до исплата, не можам со месеци да ги повлечам : )

За mmm121: levels и curves задолжително се штима, имам објаснето во туторијали како и колку.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
aj da ja aktiviram temava zaclenet sum na fotolia vekje pola godina i 2 meseci pominaa od koa staiv sliki i dremat ni se odobreni ni odbieni:S
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Пред 2-3 дена ја видов темава и баш ми разјасни некои работи во врска со сток фотографија. Реши да пробам чисто од љубопитство и ставив една од моите слики. После 2 дена ми сликата е прифатена и баш ме радува. Сега останува да ставам и други слики што мислам дека ќе поминат па после тоа се надевам дека и ќе продадам нешто од тоа. Не ми е толку до заработката туку заради лична сатисфакција.

И ми стигна нешто во врска да потполнам за такса али не сум баш сигурен за што е и што треба да потполнам, ако може мала помош во врска со тоа.

BTW на Fotolia се регистрирав.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Кај се продаваат најмногу ?
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Кај се продаваат најмногу ?
Секаде, битно е да е добра фотографијата, зачлени се во сите, така шансите ти се поголеми. Јас продавам footage ( кратки видео клипови ) и до сега со година ипол работа со 500-600 видео клипови направено ( некои одобрени некои не ) заработувам по 600-700$ месечно со тенденција на зголемување на заработувачката.

И ми стигна нешто во врска да потполнам за такса али не сум баш сигурен за што е и што треба да потполнам, ако може мала помош во врска со тоа.

BTW на Fotolia се регистрирав.
По ѓаволите со фотолиа, тоа ти е данок, за МКД се наплаќа 30% од заработувачката ( секаде е различно во зависност од каде е фирмата ), На фотолиа потполнив 100 пати за данокот и се откажав ми бараат нешто во стилот на даночен број ( бла бла бла ) мада потполно исто го потполнив како и на shutterstock. Чекам да се соберат 300еу па ќе чепкам малце повеќе.
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Имаше и претходно вакво прашање, али не видов одговор.. Ако парите што се надевам дека ќе ги заработам ми стигаат на чек, каде тој чек можам да го заменам? И може ли некој дами подобјасни како иде тоа со moneybookers. Фала ви однапред.


П.с. Мистичен, може ли да добијам линк од туторијалите за levels и curves?!
 
Член од
27 март 2010
Мислења
24
Поени од реакции
6
Имаше и претходно вакво прашање, али не видов одговор.. Ако парите што се надевам дека ќе ги заработам ми стигаат на чек, каде тој чек можам да го заменам? И може ли некој дами подобјасни како иде тоа со moneybookers. Фала ви однапред.


П.с. Мистичен, може ли да добијам линк од туторијалите за levels и curves?!
Vaka:

Ke odis na stranata na moneybookers i ke kreiras tvoj profil. Na toj profil ke vneses smetka od banka na koja bi sakal da gi dobivas parite (najdobro da otides do banka kade imas smetka da ti dadat detalni informacii, broj na smetka, swift broj i sl.) I sega, koga ke napravis dovolno pari za isplata, stock sajtot ke ti gi prefrli parite na tvojata moneybookers smetka od kade ke ponatamu bidat prefrleni na bankarskata smetka koja si ja navel vo moneybookers profilot. Barem jas taka rabotam, ako ima nekoj drug nacin i informacija neka pise :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Еве едно видео на кое многу едноставно е објаснето како се прават сток фотографии.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
tix Tonchie веке се снајдов и добро заработувам со сток видео ( немам време за сток фотографија, ама наскоро и тоа ќе ставам ), иначе типот е закон, го пратам веќе неколку месеци го има на DigitalRevTV
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Мило ми е. Дај линк од твојот профил, да ти ги ѕирнеме видеата доколку има free preview.
Kai има најдобра смисла за хумор од сите фотографи кои имаат свои канали на YouTube. Со остатокот од DigitalRevTV се баш забавни за гледање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom