Вовед во Stock Photography (комерцијална фотографија), терминологија и поделба

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Teрминот stock photo всушност означува фотографија за комерцијална употреба. Всушност, сите оние беспрекорни фотографии кои ги гледате по билбордите и другите маркетинг кампањи, по списанијата и промотивните материјали претставуваат stock photos.


ОСНОВНА ПОДЕЛБА

Stock фотографијата генерално може да се подели на две категории:

a) microstock
b) traditional

Која е разликата?

Microstock stock фотографијата e aктуелна токму во последните години и претставува нов начин на продажба на фотографии. Најпознати агенции кои се занимаваат со овој бизнис се IstockPhoto и Shutterstock. При купувањето на фотографиите, купувачот плаќа еднократен износ за временско неограничено користење на фотографијата (Royalty Free) и притоа никој не ја поседува ексклузивноста на фотографијата, односно истата може да се продава во неограничен број и на неограничен број купувачи. најголемиот број фотографии кај овие агенции се од фотографи аматери и ентузијасти, но нивните фотографии не се ништо полоши од оние на професионалните фотографи. Зачленувањето во овие агенции е бесплатно.

За разлика од microstock, traditional stock фотографиите се продаваат преку големите агенции како Corbis, Getty Images, Jupiter Images... Oвие фотографии се rights menaged, па агенцијата му наплатува на купувачот за секое искористување на фотографијата. Со купувањето на фотографијата, купувачот може да има право и на користење на една година, а може и да ги откупи ексклузивните права на фотографијата (не би сакале некој да употреби иста фотографија во друга кампања, нели?). Цената на овие фотографии достигнува и до неколку илјади долари, а најчесто е неколку стотини.

Секоја stock фотографија треба да е беспрекорна и да задоволува одредени строги технички критериуми, но и критериуми во поглед на естетиката за да биде прифатена од stock агенциите. Што значи ова? Никакви отстапки во поглед на фокусот, композиција, ниско ниво на артефакти и noise кое е дозволено, какои вметнување на голем број на клучни зборови. Освен ова, пожелно е и познавање на Photoshop во добивање на високи резултати и нормално - поголем квалитет на фотографијата.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Одлично објаснато, знам еден македонец на и стоцк мислам дека беше заработва по 200 долари месецот а можеби и повеќе последно време не пратам баш. Ама ако имаш одличен фотоапарат, малку талент, се исплака да се пракаат фотографии на Ваквите страници.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ќе го објаснам и тоа во наредните постови.

Инаку, ајде да видиме кои други услови треба да ги исполни фотографијата за да биде примена од агенциите? На фотографиите не смеат да се појавуваат никакви фирми и натписи, логоа и слично. Доколку на фотографијата се појавува некоја личност која може да се препознае, во тој случај фотографијата мора да биде со Model Release - согласност на личноста за нејзино објавување на фотографијата. Доколку личноста е малолетна, мора да има согласност од родителот. Секоја од агенциите има свој Мodel Release .
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Super druze pisis ti ama nikoj ne vraka nekako nezainteresirani lugeto jas si mislev ke se pofali nekoj deka pusta fotki tamu
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
На Fotolia, a и на другите Stock сајтови има прилично многу Македонци фотографи, и професионалци и оние кои допрва почнуваат да се занимаваат со Stock фотографија. Темава ја отворив за сите оние кои досега се сретнале со терминот, сакале да почнат да се занимаваат со Stock фотографија но не знаеле како, но и за оние кои веќе се занимаваат и кога еден ден ќе дојдат на форумов, ќе си го најдат своето "гнездо" :)

Со тек на време, ќе стане место каде што стокџиите од Македонија ќе си разменуваат и искуства.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
EE sega da si zemam eden advanced ili polu pro fotoaparat i jas ke pocnam da pustam fotki tamu :)
 
Член од
5 јули 2006
Мислења
97
Поени од реакции
1
Ja pustam na site gorespomenati.Ama ne sum fotograf , rabotam vo 3ds Max .Bogami na SS samo prodavam.Na fotolia epten slabo se sitka 3dto pa ne se ni zamaram so niv.Na istock neodamna se zacleniv pa treba da pocnam da prikacuvam.

Inaku Flix mislam deka se sto e pod dslr nema bas da ti vrsi rabota za stock(ne deka nemozes) bidejki tie sto gi pregleduvaat slikite se epten rigorozni .Nemas pojma za kakvi ne gluposti mi odbivale sliki.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Еј интересна работа, само треба нешто над вообичаеното доколку сакаш да успееш. Јас сигурно не би успеал со моето дигитално идиот апаратче. Ај у подобри времиња ќе биде
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
точкест напиша:
Еј интересна работа, само треба нешто над вообичаеното доколку сакаш да успееш. Јас сигурно не би успеал со моето дигитално идиот апаратче. Ај у подобри времиња ќе биде
Во принцип, препорачлив е D-SLR, но може и фотографија од обичен дигиталец да пројде (ако имаш среќа). Најбитна е креативноста. И најбитно е да знаеш какви типови на фотографии луѓето сакаат да купат. Цвеќе секој може да сликне, зошто некој би платил за таква фотографија?

Кои се моменталните трендови во Stock фотографијата?

Најбарани и најпродавани се фотографии во категориите бизнис и здравје, а кои прикажуваат изразени емоции на луѓе: радост, тага, замисленост, нервоза, потоа фотографии поврзани со животниот стил, фотографии од разни ситуации... Ваквите фотографии имаат широка примена, а освен тоа, за нивна изработка се потребни модели (кои рековме мора да се потпишат на Model Release лиценцата).
 
Член од
26 мај 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
HAHAHA temava e solidno izrabotena,no Misticen zaboravi da stavis referal links pa da zakacese nekoj.Ne e bitno

Ja prodavam veke skoro pola godina i zeam po 300 dolari na mesec.Flix fala na komplimentot.Inaku ima mnogu bolji od mene od Makedonija.
Misticen bas me interesira od kogo dozna za stock photo?

:salut:
eve ja mojata galerija na ShutterStock
http://www.shutterstock.com/gallery.mhtml?id=67444
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
MIsticen zakon ti se fotkite nema so, ama za tamu navistina treba prejak aparat D-SLR , zasega jas pustam samo na edna dream taka nesto se vikase ama 3d grafika pustav tamu vo maya izrabotena :) ko ke si zemam D-SLR ke pustam i jas mozi na stock :)
 
Член од
26 мај 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
FLiX напиша:
MIsticen zakon ti se fotkite nema so, ama za tamu navistina treba prejak aparat D-SLR , zasega jas pustam samo na edna dream taka nesto se vikase ama 3d grafika pustav tamu vo maya izrabotena :) ko ke si zemam D-SLR ke pustam i jas mozi na stock :)

Ke mi bides referal toas?:zlo::zlo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom