Ви се случила некоја натприродна работа?

B

black angel

Гостин
bev pred nekoe vreme na grobot na tatkomi od eden od buketite skinav malecka crvena rascvetena ruzicka,stoese nekoe vreme vo voda koga pred nekoj den ja zemav bese cela isusena ne bese ovenata,bese suva vo isti oblik kako sto ja nabrav togas....bezveze neli?:nesum:
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
212
Поени од реакции
12
Пред едно 7-8 години ми се случи ова.Имам навика и ден денес особено пролетно време кога е ладен и облачен ден да џогирам од кај мене дома до едно вештачко езеро надвор од градот на околу 4 километри одалечено од дома.Патеката поминува првин низ едно поле ,па низ една мала шумичка,па пак низ поле ,па доага езерото во едно долче.Од шумичката ,второто поле и езерото се гледаат гробишта.Во вакви денови или кога се стемнува многу е морничаво,баш поради тоа сакам и да трчам тогаш,уживам во адреналинската инекција и благиот страв.Ама тој ден уплав фатив.Дотрчав до езерото и малку се шетав околу него.Силен ветер имаше,трските бучеа,езерото разбранувано.Само јас на езерото ,ни рибар ,ни никој.Пустелија,облачно,намуртено.И шетајки така ,кога дојдов блиску до истечниот канал од езерото ,на дваесетина метри од мене во каналот убодена една тенка гранка,малку разгранета.Ај,си викам да видам што е.Одејки натаму во еден момент сите звуци од околината занемуваат,ветрот ги дува трските ,а не ги слушам.Доагам до таа гранката ,ја гледам цела како со смола покриена,на местото кај што беше убодена ,плитка дека водата,десетина сантиметри,се гледа црвено крпче штрчи.Морници ме полазија,кога полека одалечувајки се, што ке видам.Околу гранчето ,местото ,на секои неколку чекори мртви птици.5-6 најдов,една желка и куче,мртви.Крвта ми смрзна мислам.Кога сум прснал да трчам накај дома ,како некој да ме брка.Само што влегов во двор,една комшика ,постара бабичка бајачка инаку,беше дојдена на кафе кај мајка ми, ме позна дека ми е нешто и ме праша што ми е.Ама тој ден ништо не и кажав.Неколку вечери по ред само лоши соништа ,само гранката ја сонувам ,језа.Отидов кај таа бајачката по некое време и и раскажав што ми се случи.Ми кажа дека некој правел магија таму за да се ослободи од некоја клетва.Ми пробаја и ми помина уплавот.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Пред едно 7-8 години ми се случи ова.Имам навика и ден денес особено пролетно време кога е ладен и облачен ден да џогирам од кај мене дома до едно вештачко езеро надвор од градот на околу 4 километри одалечено од дома.Патеката поминува првин низ едно поле ,па низ една мала шумичка,па пак низ поле ,па доага езерото во едно долче.Од шумичката ,второто поле и езерото се гледаат гробишта.Во вакви денови или кога се стемнува многу е морничаво,баш поради тоа сакам и да трчам тогаш,уживам во адреналинската инекција и благиот страв.Ама тој ден уплав фатив.Дотрчав до езерото и малку се шетав околу него.Силен ветер имаше,трските бучеа,езерото разбранувано.Само јас на езерото ,ни рибар ,ни никој.Пустелија,облачно,намуртено.И шетајки така ,кога дојдов блиску до истечниот канал од езерото ,на дваесетина метри од мене во каналот убодена една тенка гранка,малку разгранета.Ај,си викам да видам што е.Одејки натаму во еден момент сите звуци од околината занемуваат,ветрот ги дува трските ,а не ги слушам.Доагам до таа гранката ,ја гледам цела како со смола покриена,на местото кај што беше убодена ,плитка дека водата,десетина сантиметри,се гледа црвено крпче штрчи.Морници ме полазија,кога полека одалечувајки се, што ке видам.Околу гранчето ,местото ,на секои неколку чекори мртви птици.5-6 најдов,една желка и куче,мртви.Крвта ми смрзна мислам.Кога сум прснал да трчам накај дома ,како некој да ме брка.Само што влегов во двор,една комшика ,постара бабичка бајачка инаку,беше дојдена на кафе кај мајка ми, ме позна дека ми е нешто и ме праша што ми е.Ама тој ден ништо не и кажав.Неколку вечери по ред само лоши соништа ,само гранката ја сонувам ,језа.Отидов кај таа бајачката по некое време и и раскажав што ми се случи.Ми кажа дека некој правел магија таму за да се ослободи од некоја клетва.Ми пробаја и ми помина уплавот.
Wow, какво сценарио, можиш филм да снимиш брат :)
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
И тоа да, кога сонуваш нешто, а знаеш дека сонуваш, и не ти е страв правиш шо сакаш во сонот оти знаеш дека не е стварност туку е само сон, во стручната литература познато како "луциден сон" ..

http://en.wikipedia.org/wiki/Lucid_dreaming
Ми се има случено мене ова.. еднаш ме бркаше една мечка, и бегав и само едно време си викам “шо сум глупа бе, па сон е, не и бегај“ и онака си застанав и она си застана... и толку од сонот :)
Никако не можев да си го објаснам.. и сеа се нервирам зашто и другпат во сон неможам да си објаснам дека сум во сон..:/
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Ми се има случено мене ова.. еднаш ме бркаше една мечка, и бегав и само едно време си викам “шо сум глупа бе, па сон е, не и бегај“ и онака си застанав и она си застана... и толку од сонот :)
Никако не можев да си го објаснам.. и сеа се нервирам зашто и другпат во сон неможам да си објаснам дека сум во сон..:/
Баш размислував пред некој ден за тоа.
Некогаш ми се случува да имам некоја ситуација во за која знам дека е сон.
А, некогаш имам непријатна ситуација, каде кога ќе се разбудам си се карам себеси зошто не сум знаел дека сум во сон за да постапам пооткачено. :pos:
 

Џек

Мастер!?
Член од
8 март 2009
Мислења
84
Поени од реакции
2
Ми се случувале многу дежаву ситуации...работи кои како да ги знам од порано...можеби сонувани? :toe:
 

The-Force

Energeia
Член од
4 април 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
За оваа тема одвоив време и ги прочитав сите 69 страници и што да ви кажам :vozbud::pos2:
Имам огромна колекција од пишани материјали духови,вампири,нло,јети,огнени топки,мистерии 3-те изданија на српски....
Гледам хорор филмови обично кога сум сам и со угасено светло после 00 часот....
И пак ништо од ова ми се нема десено....
У какви филмови упага народов,и какви се нети случки може да создаде човечкиот мозок и имагинација.
За нло незнам дали имате видено и дали постои но верувам дека не сме ние единствениот живот у целата вселена.
За крцкања ке си повикате служби за дезинфекција и дератизација...
За пукање на сијалици ке се јавите во електро дистрибуција да ви го решат проблемот.И запомнете за се постои логично објаснување....поззз:salut:
 
D

Dilan

Гостин
Беше некаде околу 2-2,30 и требаше да се подготвам за на смена.....(се случува во војска, на стража).....предходно го гледав Pet Cemetery 2, патем фуј филм, ама подгреа атмосфера. Командирот не повикува и идеме надвор. Беше доцна есен или зима, не знам, само знам дека надвор беше магла, прст пред око не се гледаше. Одиме еден позади друг и стигаме до моето стражарско место. Они си одат, јас седам и ги гледам како полека изчезнуваат во маглата. Почнувам со мојата тура шетање нагоре надоле. Мрак, мртва тишина, магла. По некојси 30 минути слушам цупкање од далечината. Знам дека не беше смена пошо ке подранеа цели час и половина .... Океј не беше ништо. По минута-две, еве го пак. Како ситни чекорчиња. Знам дека сум сам. Бар би требало да бидам. Одам малце напред кон маглата....ништо.
Наеднаш повторно ете го цупкањето и се доближува. Не знаев што да правам. Што и да е, не е човек, во тоа бев сигурен. Стојам така скаменет и чекам шо ке искочи од маглата. И наедаш ете го пред мене!
Малечко кученце. Ме гледа мафтајки со опашот. Океј, си велам, ми скрати 5 години од животот, шо сакаш сеа? Галење? Го погалив, и ми попраи малце друштво и си замина. Повторно остававме сами јас, мракот и маглата...

Приказнава не е надприродна, туку сакав само да претставам дека хорор стварите со ги гледаме влијаат на нашата перцепција и замисла и обичните работи ги прават страшни и паранормални....

Каква врска у мојот случај имаше филмот шо го гледав со ситуацијата?
Па заборавив да спомнам дека стажарското место ми се наоѓаше на стари, напуштени гробишта :drk: :vozbud:
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Mene toa sto mi se ima sluceno e povrzano so son i so grobista.
Na pladne dodeka spiev go sonuvav tatko mi kako sedi na podot pokraj krevetot i ja drzi i ja pritiska negovata desna noga kaj zglobot.
(Inaku tatko mi e pocinat).
Koga se razbudiv ne mu pridadov nekoe znacenje na sonot.
Istiot den vecerta imav dogovoreno fudbalska utakmica na edno igraliste -balon.Otidov i na sred utakmica imav seriozna povreda - gi skinav ligamentite
na zglobot na desnata noga. Vecerta mi tekna za sonot i svativ deka bilo predupreduvanje.
E sega pred mene dvajca moi kolegi so koi igrav fudbal imaa isto serizni povredi- skrsena raka i skrsena noga a razbrav i za drugi igraci od drugi ekipi deka imale seriozni povredi.
Nabrzo doznav deka vednas pozadi igralisteto-balonot ima selski grobista koi posetitelite ne mozat da gi primetat.
Mislam deka tie grobista se pricina za site tie povredi i normalno poveke ne stapnavme tamu.
Inaku ova igraliste- balon (ako uste postoi ) se naoga vo edna skopska selska opstina( ne mozam da kazam koja).

- Vo vrska so sonot da kazam deka imav povtorno predupreduvanje preku son koe ovoj pat go svativ seriozno i se uveriv deka nekoja duhovna sila mi pomaga.
Toj period rabotev gradezno na iskopuvanje zemja i vecerta na son povtorno mi se pojavuva tatko mi i gledam kako go potrupuva zemja,pesok i vika za pomos. Se razbudiv odma vecerta i potsetuvajki se na prviot son resiv da ne odam na rabota toj den.
I navistina naredniot den imalo golem odron na zemja no za sreka bez posledici.
 

Marshmallow

◦Kajganaholic◦
Член од
28 март 2009
Мислења
450
Поени од реакции
25
Јас сонував некој глуп сон како некој ме гребе за нога..и се разбудив.Гледам на ногата имав гребаници.Кога гледам оноа мачкиштено проклето на сестра ми ме изгребало:tapp: Ае ае си го попи :pos2:
А иначе повеќе пати ми се има случувано да сонувам како ме боли нога или рака и кога ќе станам ми трне(незнам како се вика тоа)раката или ногата(во зависност од сонот)
:toe:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
vaka dedo mi pochina pred 7 meseci i nie ziveeme vo kuka na 2 sprata..
baba mi dolu zivee sama, a gore sme jas tatko mi i majka mi
sekoja nok osobeno posle polnok koga sleguvam dolu do WC ja naogam vratata od sobata kaj sto spie baba mi otvorena i sekogas ja zatvaram.
nz dali sama ja ostava ili mozda toa e duhot na mojot pokoen dedo ama koga i da odam vo WC se naezvam :/
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.545
Поени од реакции
6.218
оваа е вистина ама не знам што е.ми го расправа еден пријател.вози тој по патот инаку силен дожд а тој вози 30-40 км\h со долги светла и на некоја одалеченост глутница кучиња.ги поминува кучињата и на неколку метра некое суштество како жена.тој си мисли дека е куче па си рекол да го поминам и оваа куче ке забрзам.жената оди подзгрбавено со грбот свртена на колата и кога се приближува тој на околу 10 метри таа му излегува на патот.била бо темно облечена,црна коса со која и било прекриено лицето.тој ја избегнал и продолжил и се вртеле тој и девојата со него да видат но немало ништо.имаку оваа се случило кај едни гробишта :kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom