Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Па зошто тогаш има од телефонот кабел што го уклучувам во струја,ако немаат врска со струјата?
За личота. :))) зезам

Ако ти е жичен, може 12 часа или поише да збориш без да има струја.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Па зошто тогаш има од телефонот кабел што го уклучувам во струја,ако немаат врска со струјата?
Чек... бежичен телефон е? (може кабелот е само за "ловецот" ако има таков а се останато да нема врска со струјата)
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Јас имам една случка од мое внуче детето сега има 5год а ова му се случува веќе 2 год. за неговиот 3 роденден баба му му купила крвче златно и го носел неколку месеци кога еден ден мајка му го нашла во двор и го гледа крвчето никаде ни скинато ни па ланчето скинато пробувале вака така демек излегло но ништо. не обратиле внимание но ова почна да се повторува уште три пати и го зедоа ланчето и крвчето и на златар демек да види што е работава да не испага некако. златарот им кажа дека се е во ред и дека не знае што се дешава им рече да го однесат во црква, го оставија поп го пееше и од тогаш повеќе од година се беше во ред до пред некој ден кога малово во градинка нешто почнало да го боцка во ноџето, кога го собула учителката крвчето било во патиката, а детево носело и пижамчиња и халахопчиња а крвчето во патика и пак се е цело и ланчето и крвчето.
навистина морничаво и кутрото дошло дома и на мајкаму и викал мамо однеси го кај попот и плачел стварно никој незнаеме што се случува.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Вака значи јас си легнувам си дремам т.е мислам незнам на шо значи со отворени очи, чат-пат ги затварам ама па ги отварам фактички не спијам. Околу мене се нормално. У последно време имам навика да лежам на грб. И лежејки си така полека полека ги затварам очите, ама оште сум „свесен“ т.е оште не спијам. После тва отварам очите и здрвих се значи гледам у тавано и не можам да мрднам, телото никако не можам да го мрднам ни поглед ни ништо. Ушињата ми зуууут и на главата осеќам некој чуден притисок. Имам чувство како некој да ми го буте кревето и да сум врзан со ланци. бтњ не видех никакви сенки или бели фигури.... Така околу 2 мин мош, и додека поминат тие 2 мин цело време се мачаш да мрднаш некако ама не можаш не си осеќаш ништо.
Мн чудно, Има ли му се на некој случено нешто слично?
На мене 2 пати до сега ми се има случено.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Неколку пат имам сонувано еден ист кошмар... Влагам во вц се гледам во огледало, и приметувам крвав цовек стоој позади мене и се смешка, се обидувам да викнам и не можам немам глас.... Трчам пред зграда влагам во кола, на ретровизорот го гледам истиот човек се смешка, пак пробувам да викам и неможам...
Се будам, одам до вц се мијам(не погледнувам во огледало), и на пат до соба во ходникот осеќам како да се движи нешто и како да ме гледа од страна но не ме брка или не се обидува да ме фати...ИСТО КАКО ВО СОНОТ...
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Вака значи јас си легнувам си дремам т.е мислам незнам на шо значи со отворени очи, чат-пат ги затварам ама па ги отварам фактички не спијам. Околу мене се нормално. У последно време имам навика да лежам на грб. И лежејки си така полека полека ги затварам очите, ама оште сум „свесен“ т.е оште не спијам. После тва отварам очите и здрвих се значи гледам у тавано и не можам да мрднам, телото никако не можам да го мрднам ни поглед ни ништо. Ушињата ми зуууут и на главата осеќам некој чуден притисок. Имам чувство како некој да ми го буте кревето и да сум врзан со ланци. бтњ не видех никакви сенки или бели фигури.... Така околу 2 мин мош, и додека поминат тие 2 мин цело време се мачаш да мрднаш некако ама не можаш не си осеќаш ништо.
Мн чудно, Има ли му се на некој случено нешто слично?
На мене 2 пати до сега ми се има случено.
Минатава вечер ми се случи нешто чудно.Се спремив за спиење згаснав струја,спуштив ролетна .Само што заспав како да слушнав и видов неколку бели фигури како да ги чепкаат работите околку мене.пробав да станам да мрднам ама не можев.Сакав да кажам нешто и пак не можев.бев буквално блокиран.Потоа некое време се мачев да станам и по некое време успеав да се мрднам.Запалив струја и после со струја си спиев.Иначе вакво нешто ми се има случено и друг пат само тогаш беше за спиење преку ден а сега беше вечер.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis

Страшна работа..
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
946
Поени од реакции
21
Имам сонувано како разговарам со Бога..Претворен во човек со лик..Стварно чудно..И ова..

Си седев со една многу пријатна личност во еден кафиќ на кејот,ситуацијата имаше романтичен тек па размислував на глас: ,,еј колку сакам да се угаси светлово тука,знам дека неможе ама ајде бар да се намали..''
По неполна минута да не речам пола минута снема струја целиот градски трговски центар..Испадна како да заповедам :pos2: Тоа не го заборавам :nenene:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Последно нешто што ми се случи беше кога си идев дома од Скопје со воз и на двајцата сопатници во купето што ми беа им ги погодив дестинациите:pos:
Eптен чудно ми беше, посебно што едниот одеше во едно село.Многу ми беше чудно како тоа погодив, а не беше некое место во кое обично се слегува(Велес, Битола...) туку село во кое речиси никој не сум видел да оди таму:)
Ова веќе почна да ме полудува:)
Секој ден ми идат мисли дека ќе видам некој што одамна го немам видено(пример, школски некој што го немам видено од основно и го среќавам по некое време).И секој ден истото, многу чудни работи...Некогаш ми иди некоја случка на памет и по некое време ми се остварува.Пред малку дадов зелено на еден член, и си викам глеј сеа ќе му се зголеми репутацијата за 1 коцка.И тоа и се случи...А најчудно ми беше шо прееска гледав ТВ и имаше интервју со некој човек првпат што го гледам во животот.Си викам овој се вика Сашо, по 2 секунди даваат информација дека стварно така се вика:pos:
 
Член од
9 август 2008
Мислења
75
Поени од реакции
0
Вака значи јас си легнувам си дремам т.е мислам незнам на шо значи со отворени очи, чат-пат ги затварам ама па ги отварам фактички не спијам. Околу мене се нормално. У последно време имам навика да лежам на грб. И лежејки си така полека полека ги затварам очите, ама оште сум „свесен“ т.е оште не спијам. После тва отварам очите и здрвих се значи гледам у тавано и не можам да мрднам, телото никако не можам да го мрднам ни поглед ни ништо. Ушињата ми зуууут и на главата осеќам некој чуден притисок. Имам чувство како некој да ми го буте кревето и да сум врзан со ланци. бтњ не видех никакви сенки или бели фигури.... Така околу 2 мин мош, и додека поминат тие 2 мин цело време се мачаш да мрднаш некако ама не можаш не си осеќаш ништо.
Мн чудно, Има ли му се на некој случено нешто слично?
На мене 2 пати до сега ми се има случено.
И мене нешто слично.Станвам од спиење ги отворам очите и наеднаш сосила ми се затворат ме закочва неможам да ги отворам и бела светлина ми се појави и некој како да иди.Се мачев да ги отворам очите ама неможам.По неколку минути ми се отворват и се си е по старо.Абе се расплачив од страв.

Ова веќе почна да ме полудува:)
Секој ден ми идат мисли дека ќе видам некој што одамна го немам видено(пример, школски некој што го немам видено од основно и го среќавам по некое време).И секој ден истото, многу чудни работи...Некогаш ми иди некоја случка на памет и по некое време ми се остварува.Пред малку дадов зелено на еден член, и си викам глеј сеа ќе му се зголеми репутацијата за 1 коцка.И тоа и се случи...А најчудно ми беше шо прееска гледав ТВ и имаше интервју со некој човек првпат што го гледам во животот.Си викам овој се вика Сашо, по 2 секунди даваат информација дека стварно така се вика:pos:
И мене ама нешто со тв емисии или некое дете шо го немам видено од порано како што кажа ти.А исто баба ми пред да почини неколку дена само на нејзината смрт мислев.Многу чудно

Спијам на горниот спрат од куќата.Брат станва од спиење и слегва долу.Јас сам расонет и спремен да станам кога наеднаш ми се појавва Warning знак како jackass и полно работи измешани,по кои ми се појавува мислам дека беше мојот починат другар,облечен како светец со тој кругот околу главата,ама лицето му е заматено и носи еден послужавник.Сакам да си оди оти мислев дека заспав пак ама не можи.Кога дојде до креветот исчезна,а јас не сум спиел како што мислев и избегав долу.Уште имам уплав кога сум сам во сова.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Вака значи јас си легнувам си дремам т.е мислам незнам на шо значи со отворени очи, чат-пат ги затварам ама па ги отварам фактички не спијам. Околу мене се нормално. У последно време имам навика да лежам на грб. И лежејки си така полека полека ги затварам очите, ама оште сум „свесен“ т.е оште не спијам. После тва отварам очите и здрвих се значи гледам у тавано и не можам да мрднам, телото никако не можам да го мрднам ни поглед ни ништо. Ушињата ми зуууут и на главата осеќам некој чуден притисок. Имам чувство како некој да ми го буте кревето и да сум врзан со ланци. бтњ не видех никакви сенки или бели фигури.... Така околу 2 мин мош, и додека поминат тие 2 мин цело време се мачаш да мрднаш некако ама не можаш не си осеќаш ништо.
Мн чудно, Има ли му се на некој случено нешто слично?
На мене 2 пати до сега ми се има случено.
леле:tapp:Не дај боже на некој друг да се случу ова..Многу чудно:jaj:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Секој ден по 20-30 пати ми се случува, да помислам на нешто, ама да бидам убеден дека е така и ке се случи спротивното. Кога ке помислам во нешто, ама не сум убеден во тоа, не се случува спротивното.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
2
Gledam deka na mnogumina im se slucuva ona sto i mene - paraliza vo son. Redovno se slucuva, koga preku den ke prespijam 2-3 saata nokta sonuvam gluposti i koga doaga kriticniot moment i sakam da se razbudam, ne mozam da mrdnam i nesto me vlece nazad vo sonot. Primer jas sum nekade na gosti, sakam da si odam i vleguvam vo temna soba da si ja zemam jaknata, nekoj mi ja zatvara vratata, i ostanuvam vo temnica. Tuka se osvestuvam, go podotvaram ednoto oko, go gledam zidot ama ne mozam da mrdnam. Tuka 5-10 sekundi se macam za da se pocnam da mrdam, zosto ako se opustam se vrakam vo sonot onamu kade sum prekinal. Ova porano me vadese od pamet, ama tolku se ispraksirav sto sega nemam gajle, koga imam takov son znam deka ke se razbudam i se napnuvam cel za da mrdnam, se budam i vednas potoa prodolzuvam da spijam. Sum procital deka dodeka spieme teloto ni e paralizirano, za da nema reakcija vo realnosta ona sto go sonuvame (ako sonuvas deka trcas da ne se zatrcas stvarno), pa spored mene vo momentite na paraliza teoloto ni spie a mozokot ni e buden, ili taka nesto. A najkul rabota mi e koga si sonuvam nekoj lesen son, megutoa od okolnostite vo nego stanuvam svesen deka sonuvam, i mozam go pravam ona sto ke mi tekne vo momentot, najcesto se resavam da letam i stvarno e interesno, ama ne mi se slucuva cesto.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Кога станува збор за парализа во сон тоа многу пати ми се има случено,некако ми е грозно чувството,мислам дека викам,а у ствари ниту глас немам пуштено,а кога сакам да се мрднам како цела планета да е врз мене...чудни работи ми се случуваат во тој момент,не реални,а сепак доживувањата се...сепак реални???
Понекогаш чувствувам гушење,како некој да ме дави,понекогаш чувствувам како некој да ме допира,понекогаш некој ми зборува...но никого не гледам,а сепак тоа е толку реално,понекогаш кога се помине и плачам,страв ми е повторно да заспијам,па седам додека убаво не се расонам оти ако тоа престане и повторно затворам очи готово,повторно ме зграпчи,една вечер истото ми се повтори и неколку пати па морав добро да се расонам.
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
И тоа да, кога сонуваш нешто, а знаеш дека сонуваш, и не ти е страв правиш шо сакаш во сонот оти знаеш дека не е стварност туку е само сон, во стручната литература познато како "луциден сон" ..

http://en.wikipedia.org/wiki/Lucid_dreaming
 
V

Viktorijabt

Гостин
И тоа да, кога сонуваш нешто, а знаеш дека сонуваш, и не ти е страв правиш шо сакаш во сонот оти знаеш дека не е стварност туку е само сон, во стручната литература познато како "луциден сон" ..

http://en.wikipedia.org/wiki/Lucid_dreaming

Мене ми се има случено ова, да знам дека сонувам, ама најчесто кога сонот не е пријатен и тогаш се обидувам да се разбудам, обично ми успева.
А во најголем дел од случаите кога сонувам најчесто сум 100% убедена дека сето тоа е јаве дури ми се има случено луѓе во сонот да ме убедуваат дека е сон а јас да не верувам...:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom