Ви се случила некоја натприродна работа?

D

dARK_ElementaL

Гостин
Mene seuste Sleep Paralyses mi e natprirodna rabota koj sto saka neka kaze pred nekolku veceri pak go doziveav.
Anksioznost, presek u petta faza na sonot (Rapid Eye Movement) ova ona.. ni psihijatrive ne mozat tacno da definiraat sto e.
Парализа во сон. Според научниците ова се случува во REM фазата. Обично кога луѓето запаѓаат во таа фаза без да ја поминат non-REM фазата. При запаѓање во оваа фаза мозокот на некој начин прави парализа на мускулите со цел личноста да не го доживее сонот или за да не се случи физичка повреда. Личноста се буди пред мозокот да ја врати функцијата на мускулите. Во тој случај човекот се наоѓа измеѓу реалноста и сонот, се осеќаш како заробен. Некои гледаат сенки, демони, мртовци, вонземјани. Некои слушаат писоци, гласови, чекори. Трети опишуваат чувство на допир или стискање на градите, а најлоши симптоми биле чувство на паѓање, летање или како некој те извлекува од кревет.
Додека меѓу народот и оние кои го проучуваат надреализмот, кружат теории дека ова било состојба на телото кога се наоѓа измеѓу материјалното и духовното, кога душата е вознемирена или има напад од нешто натприродно.

Велат оваа состојба не е ништо страшно. Да не се плашат луѓето, нема никакво присуство на натприродно, се е тоа само халуцинација, да не се паничи. Откако ќе помине, да се земе нешто благо или апче за смирување. Ако се повторува постојано да се посетело психијатар.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Парализа во сон. Според научниците ова се случува во REM фазата. Обично кога луѓето запаѓаат во таа фаза без да ја поминат non-REM фазата. При запаѓање во оваа фаза мозокот на некој начин прави парализа на мускулите со цел личноста да не го доживее сонот или за да не се случи физичка повреда. Личноста се буди пред мозокот да ја врати функцијата на мускулите. Во тој случај човекот се наоѓа измеѓу реалноста и сонот, се осеќаш како заробен. Некои гледаат сенки, демони, мртовци, вонземјани. Некои слушаат писоци, гласови, чекори. Трети опишуваат чувство на допир или стискање на градите, а најлоши симптоми биле чувство на паѓање, летање или како некој те извлекува од кревет.
Додека меѓу народот и оние кои го проучуваат надреализмот, кружат теории дека ова било состојба на телото кога се наоѓа измеѓу материјалното и духовното, кога душата е вознемирена или има напад од нешто натприродно.

Велат оваа состојба не е ништо страшно. Да не се плашат луѓето, нема никакво присуство на натприродно, се е тоа само халуцинација, да не се паничи. Откако ќе помине, да се земе нешто благо или апче за смирување. Ако се повторува постојано да се посетело психијатар.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Го знам ова научно објаснување но мислам дека не е 100 проценти утврдено со факти, поише како хипотеза.
Во секој случај многу страшен доживљај е.
Али интересна ствар е дека тој што го доживува мисли дека е комплетно буден затоа што некогаш може да ги слушаш муабетите кои реално се прават или она што се емитува на тв само што физички не можеш да реагираш а уствари испаѓа дека не си во 100 процентно свесна состојба.
Еднаш братучетка ми спиеше кај мене у соба и почна да ме буди ми вика сум испуштала крици на вознемиреност а јас додека имам парализа у сон не сум у состојба да испуштам глас исто како некој со рака устата да ми ја држи.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Го знам ова научно објаснување но мислам дека не е 100 проценти утврдено со факти, поише како хипотеза.
Во секој случај многу страшен доживљај е.
Али интересна ствар е дека тој што го доживува мисли дека е комплетно буден затоа што некогаш може да ги слушаш муабетите кои реално се прават или она што се емитува на тв само што физички не можеш да реагираш а уствари испаѓа дека не си во 100 процентно свесна состојба.
Еднаш братучетка ми спиеше кај мене у соба и почна да ме буди ми вика сум испуштала крици на вознемиреност а јас додека имам парализа у сон не сум у состојба да испуштам глас исто како некој со рака устата да ми ја држи.
Да, некои велат дека не било баш потврдено. Многу го опишуваат така како страшно нешто.
Мене не ми се случило до сега иако сакам да го доживеам за да видам отприлика подобро да проценам што се дешава за време на таа состојба.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
@Shahbaz смислил некоја нова технологија за невидлива наметка и те трола.
Не ти е чудно што додека се бањаш, осеќаш цврста патрицијска невидлива рака која си поигрува со твоите газни обравчиња?
Си мислев нешто да пишам овде, ама пак одеднаш ми светна -- ќе ти го лајкнам коментарот!
 
D

Daedalus

Гостин
Си мислев нешто да пишам овде, ама пак одеднаш ми светна -- ќе ти го лајкнам коментарот!
Каква е оваа алеаторична уметност?
Ова е тешко кршење на основната структура на Универзумот и физичките начела. Ова е поголемо и од моментот кога на Мунвочер му светна дека може да го користи алатот, кога Хал почна да добива нагон за преживување... Ова го потврдува проблемот со индукција на Хјум, хаосот и непредвидливоста на системите, ова ме гони повише кон филозофски скептицизам, што е Вистина, а што илузија? Ова е на лице место пример за натприродна работа. Какви се овие аномалии у матриксот?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Каква е оваа алеаторична уметност?
Ова е тешко кршење на основната структура на Универзумот и физичките начела. Ова е поголемо и од моментот кога на Мунвочер му светна дека може да го користи алатот, кога Хал почна да добива нагон за преживување... Ова го потврдува проблемот со индукција на Хјум, хаосот и непредвидливоста на системите, ова ме гони повише кон филозофски скептицизам, што е Вистина, а што илузија? Ова е на лице место пример за натприродна работа. Какви се овие аномалии у матриксот?
Доста му го лижеш газот бе!
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Доста му го лижеш газот бе!
Не се мешај тука! Ти престана да ме обичаш и сега ќе се дружам само со оние кои ме љубат. Готово е се меѓу нас! Готово!!!
 
D

Daedalus

Гостин
Доста му го лижеш газот бе!
Шабан успеа а излезе од шините на детерминизмот, знаеш ли што значи тоа бе? Знаеш ли што значи Шабан да ти лајкне пост? Тоа е распад на системот, го чекам Морфеус да ми дојде со аповите.

Не му го лижам газот, ја вистински го сакам! Мојата љубов кон Шабан е платонска, машка и чиста. Не, нашата љубов е сократска (он е Сократ, ја сум едно од децата). Знам дека вие жените немате метафизички инклинации, ама пробај да разбереш!
 
D

Daedalus

Гостин
Мене еднаш Мики1 ми лајкна пост. Чисто да знаеш.
Мики1 има меморија и резонирање на рипка. Имаше ситуација кајшто се пцуев со него нешто, после два поста, фатив со Ипси да дискутирам и Мики1 ми лајкаше.

„Непријателот на мојот непријател, е мој пријател!“
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Мики1 има меморија и резонирање на рипка. Имаше ситуација кајшто се пцуев со него нешто, после два поста, фатив со Ипси да дискутирам и Мики1 ми лајкаше.

„Непријателот на мојот непријател, е мој пријател!“
:(

Мислев дека сум единствен со лајк од Мики1. Ништо, одам во ќошот да се покријам со ушите и да ти завидувам.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Не се мешај тука! Ти престана да ме обичаш и сега ќе се дружам само со оние кои ме љубат. Готово е се меѓу нас! Готово!!!
Не му доликува на еден интелектуалец да прави овакви сцени како од шпански серии. Смири се, попуши еден џоинт успат и дојди да се љубиме. :*
 
Член од
25 октомври 2017
Мислења
19
Поени од реакции
1
Ае да ви раскажам и јнешто.
Незнам ни ја ама богамине некаква сила

Прво -- За парализата кога се разбудуваш читав погоре исто и на мене ми се дешава Се разбудувам и ко да ме влече некој ама стојам у место и неможам да мрдам зборам и така неколку минути

Второ -- Гледам и темница хаха на кој и да му кажам ме верува ама не како јасен ден темноне ама светло минсе појавува хаха

Трето -- Духови Коа бев мал.6-7год излегувајќи од соба и се појави дух одма избегав хехе кажав дома.ништ не е
Ама до ден денес ги гледам сеа иам малце страв научен . Една вечер кога спиев се разбудив околу 3-4 саат и се појави бела светлина. Друг ден истотака како спијам до креветот дете клекнало.

Има уште многу како седење заедно со дух. звуци од нив . и ова ко забораив можам да влезам у очи туѓи и тој што глеа можам и ја и да погодуам што праат другите пред еден ден на едно другарче му погодив што праи он и дома неговите
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Ае да ви раскажам и ј нешто.
Незнам ни ја ама богамине некаква сила

Прво -- За парализата кога се разбудуваш читав погоре исто и на мене ми се дешава Се разбудувам и ко да ме влече некој ама стојам у место и неможам да мрдам зборам и така неколку минути

Второ -- Гледам и темница хаха на кој и да му кажам ме верува ама не како јасен ден темноне ама светло минсе појавува хаха

Трето -- Духови Коа бев мал.6-7год излегувајќи од соба и се појави дух одма избегав хехе кажав дома.ништ не е
Ама до ден денес ги гледам сеа иам малце страв научен . Една вечер кога спиев се разбудив околу 3-4 саат и се појави бела светлина. Друг ден истотака како спикм се ра
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos: :popce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom