Вие и вашите ставови

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Држам цврсто до работи за кој што знам дека сум во право. А инаку ако некој ми докаже дека неговиот став е пореален(и нормално јас да се согласувам со тоа) тогаш го менувам мислењето.

Не сакам да бидам инает и во право по секоја цена...тоа е идиотизам.
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
аха значи јас што скоро секогаш сум у право не сум идиот ама идам ...
:pos2:

мноу ретко да мењам мислење :(
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Дали убаво те разбрав,сакаш да кажеш дека луѓето кои имаат основано цврсти ставови за нешто и кои се непроменливи за нив се почесто се осамени.Мислиш дека само оние другите се спремни за разговори,дали јас имам цврст став за нешто или не,секогаш сум спремен да го сослушам другиот без разлика дали нашите мислења се совпаѓаат или не.
Ако грешно сум те разбрал поправи ме. :wink:
Ок,како иде правецот мој на размислување...
Ако одредена личност има некој свој одреден став за некоја работа и цврсто стои позади тоа,тоа мене ми кажува дека таа личност е целосна,комплетна,дека се познава доволно самата себе за да знае што сака и да го брани своето.Од таму доаѓа тоа мое мислење дека сите оние кои се цврсти во своите убедувања се осамени,затоа што тешко е да се најде човек кој што не е плагијат т.е човек со сопствени мисли.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Понекогаш ме фаќа страв од сопствената тврдоглавост и кога ќе насетам дека никој не може да ме убеди во ништо, бидејќи тоа веќе е сигурен знак на зрелоста или полошата варијанта на зборот ,,стареењето,,. А најмалку од се сакам да бидам личност која не прифаќа туѓо мислење и не се ,,помачува,, да го разбере туѓиот став. Тоа е нешто како предубедување дека сме ,,попаметни,, и дека никој не може да ни каже ништо ново (нели, се сме научиле).
Проблемот со прецврстите ставови е тој што не ,,онеспособуваат,, да научиме нешто ново или одредена работа да ја доживееме на поинаков начин.
Во врска со ставовите на условно кажано авторитетите во мојот живот (личностите кои ги ценам) можам да кажам дека тие имаат влијание врз мене и мојот начин на размислување и тоа го сметам за позитивно од аспект дека ете на мене сеуште може да се влијае во промена на мислење, став и воопшто промените ги доживувам како позитивна работа.
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Ako imam izgradeno stav za nesto,togas cvrsto stojam zad istiot i mnogu retko go smenuvam.Sepak gi islusuvam i tugite stavovi koi se razlicni od mojot i ako se utvrdi deka sum vo zabluda priznavam i se soglasuvam so tugiot stav.Megutoa toa se slucuva mnogu retko.Zatoa ne brzam vo formiranjeto stavovi po sekoja cena i za se,kolku da se kazi nesto...Za nekoi raboti koi ne mi se poznati ili ne me interesiraat, nemam stav i kazuvam deka nemam stav,a koga veke imam stav za nesto togas ne mi e strav da go kazam pred bilo koi luge,poznati ili nepoznati,ne ocekuvam site da go prifatat mojot stav ili da se odusevat od nego,pa vo najlos slucaj nema da se soglasat so nego.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: Се се менува ,така и паметните луѓе ги менуваат своите ставови.Штета има само тој кој опстојува во своите грешки и незнаење.:smir: :smir: :smir:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Колку вашите ставови и мислења за секоја работа се цврсти и непроменливи?
Дали истите знаете понекогаш благо или скроз да ги промените?
Ако да, зошто го правите тоа?
Дали за да придобиете нечие внимание или да се допаднете некому можете да го промените вашиот став? Дали во разговор со блиски луѓе ви се случува да се согласите за нешто иако не мислите така, само за да не настане некоја расправија или да не променат другите мислење за вас?
Што мислите за таквите постапки ... дали промената на својот став значи компромис за одржување на една нормална врска со луѓето или едно чисто лицемерие?

И најбитното - колку сте храбри да ги кажете вашите ставови? Дали некогаш премолчувате поради страв од нешто?
Сеуште сум во фаза на градење ставови што веднаш на старт дозволува да се влијае врз мене како млада личност, но, за работите за кои што веќе јасно сум се изјаснила и сум оформила мислење, манипулација и прилагодување, не благодарам.
Ставовите ме прават таа што сум, самоконтролата е таа што успева да ги заштите од разните леширани и харизматични „богови“.
Цврсто и јавно и гласно стојам до тоа во што верувам, јас сум од тие што се борат за тоа во што веруваат.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Секогаш стојам зад моите убедувања, но ако има цврсти докази кои покажуваат дека грешам, ги прифаќам и ставовите на другите!
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Во суштина имам ставови кои не се многу поразлични од другите и немам некоја голема желба да се издвојувам т.н. од “толпата„ и да размислувам поинаку и различно.

Во суштина секогаш ставовите и мислењата ми движат во границите на она што е нормално, што е секојдневно или да не речам размислувам прилично конзервативно.

Прифаќам ставови само од луѓе кои ги почитувам и доколку нивното мислење е издржано, тешко и држи вода голема е веројатноста да стане и мое.

Мразам унифицирање и униформирање на ставови. Ме нервираат луѓе (или групи сеедно) кои поради остварување на некоја цела во животот го менуваат своето размислување и своите ставови и размислуваат како што размислува групата.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: Еден филозоф рекол :"Запомни дека можеш да го смениш мислењето, ако некој ти укаже на подобро,без да и наштетиш на твојата слобода на мислење, бидејки секое дело направено според твојата воља и твојот суд, напросто според твојот ум,е само твое дело".:smir: :smir: :smir:
 
Член од
25 март 2007
Мислења
204
Поени од реакции
14
Колку вашите ставови и мислења за секоја работа се цврсти и непроменливи?
Дали истите знаете понекогаш благо или скроз да ги промените?
Ако да, зошто го правите тоа?
Дали за да придобиете нечие внимание или да се допаднете некому можете да го промените вашиот став? Дали во разговор со блиски луѓе ви се случува да се согласите за нешто иако не мислите така, само за да не настане некоја расправија или да не променат другите мислење за вас?
Што мислите за таквите постапки ... дали промената на својот став значи компромис за одржување на една нормална врска со луѓето или едно чисто лицемерие?
И најбитното - колку сте храбри да ги кажете вашите ставови? Дали некогаш премолчувате поради страв од нешто?
Moite stavovi i mislenja se onolku cvrsti kolku i moeto veruvanje deka tie se vistiniti. Kako shto se ubeduvam deka ne se, taka blago ili skroz gi promenuvam.

Nikogash ne bi promenil stav za da pridobijam nechie vnimanie ili za da mu se dopadnam nekomu, bidejki ako sakam da mu se dopadnam nekomu ili da privlecham nechie vnimanie, sakam JAS, takov kakov shto sum, so moite stavovi i mislenja, da mu se dopadnam ili da go privlecham negovoto/nejzinoto vnimanie, a ne so poinakvi stavovi ili mislenja, bidejki togash ne bi go privlekol vnimanieto jas i ne bi i se dopadnal na taa lichnost jas, tuku iluzijata koja jas ja kreiram i koja potoa SEKOGASH ke treba da ja odrzuvam, bidejki ako prekinam da ja odrzuvam i povtorno stanam jas, na taa osoba poveke ne bi i go privlekuval vnimanieto ili ne bi i se dopagal. (lele kolkava rechenica...:vozbud::vozbud::vozbud:) Da glumam celo vreme za na nekogo da mu se dopagam??? Nikako. Za da glumam stavovi i mislenja, treba pridobivanjeto nekoj da mi bide povazno makata i trudot na koj jas bi se izlozil za da glumam celo vreme. Nikoj ne treba da bide tolku vazen.

Toa ne doveduva do narednoto prashanje, do toa deka ke glumam stavovi i mislenja, dokolku pobitno mi e da ne se raspravam so bliskiot i ke se macham i ke glumam ludilo, ama SAMO AKO JAS TAKA SAKAM, samo ako mene mi e taka polesno.

Toa ne doveduva i do poslednoto prashanje... Kazuvanjeto na svoite stavovi bara hrabrost? Ako e taka, togash postoi nekoja opasnost. Ako postoi nekoja opasnost, postoi nekoj rizik. Ako postoi nekoj rizik, (na pr. da mu kazete na shefot deka negoviot proekt e sranje i da si go zadrzite svojot stav), togash povtorno, ke si gi izmeram karot i rizikot i ke si odlucham. Vo sekoj slucaj, stavovite i mislenjata gi menuvam samo koga mene toa mi odgovara.
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Во последно време се почесто си ги кажувам своите ставови.... порано многу често ми се случуваше да попуштам,да премолчам за да избегнам кавга или напната ситуација и сл. ... ама во последно време тоа ми се случува се поретко ... се почесто си стојам на ставот и не го менувам без разлика дали некој се навредил и сл.... на крајот на краиштата секој си има право на свое мислење и никој нема право да му суди на другиот ако има спротивно мислење од неговото....
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.714
Поени од реакции
22.198
Ако нешто сум урамил како такво така и останува. За било што знам и инат да бидам и тврдоглав ама си се држам до моето. Гледам објективноста да ми ги гради ставовите а не пристрасноста дури и кога се работи за блиски луѓе. Затоа и тешко отстапувам од нешто, но не и никогаш.
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Најчесто се држам до моите ставови, сепак има и исклучоци. Цел живот се учи, така да знам и да променам некој став ако увидам дека нешто сум грешка. Сепак тоа е некоја блага промена, драстично никогаш не сум ги сменила. Неможе денеска едни, а од утре сосема други.
За одржување на врска не менувам ставови има и други начини за компромис и прилагодување со другата личност.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Се држам до моите ставови...но кога знам дека некој ме побил знам да признаам,не сум тврдоглав по секоја цена,мислам дека со спротивни луѓе од мене е многу тешко да ги убедиш во нешто,разговорот оди во ќор сокак...не е грев ако погрешиш грев е ако се лажеш дека ти си во право а знаеш дека не си нели? :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom