Ветеринарно катче

Член од
8 септември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Поприлично ризична операција бидејки со оглед на годините постои можност да не се разбуди од анестезија.Во секој случај мислам дека најважно е кај кој ветернар ја носите и како си ја врши работата бидејки од моето искуство досегашно со ветеринарите морам да кажам дека комплетно се имам разочарано и се на се верувам на еден-двајца ветеринари.Бев сведок на операција која се изври на кучка малтезер стара 16 години исто од тумор и се се заврши добро.Ако сакаш ке ти дадам број од ветеринарот по лп.

Инаку би сакала да ве прашам останативе дали имате искуство со фрактури кај мачки..бидејки пред некој ден најдов маца со 4 фрактури на левото ноџе..некој идиот и ги кршел намерно констатираше ветеринарот,но бидејки е мала не може да се оперира поради анестезијата па единствена опција е еутаназија која за мене е неприфатлифа.Сега е мацата уште кај мене..некако и ја наместивме раката со еден пријател кој студира медицина,ама не сака да јаде ни да пие вода,едвај со 300 молења ке ксне малце коска и кожа е.Денеска ми делува малце подобро ама е уште исцрпена.Ако има некој вакво или слично искуство или некој совет би замолила да пише за да го спасиме душичево.



za frakturive...ke zemes dve stap4inja od levata i desnata ili od napred na nogata i odpozadi ke vides kako odgovara...i ke gi zamotes so zavoj taka neka stojat nedela dena i ke vidis kako ke i zarasnat krsenicite...od iskustvo ti kazuvam a i na studii sum na veterina pa znam malku poveke:):):) a i da ne zaboravam ke i kupis tabletki na baza na kalcium i spored kilaza se davat vo apteka ke vi objasnat podobro veterinarna...a i inekcii obavezno so kalcium i selen...a za da ne oslabne uste poveke infuzii ili vitaminski ap4ina....a inekciite se 15 denari ampula ama vo humana apteka jas bockav na ku4e edno koa imase fraktura i pomina...
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Aj да прашам некој да не знај,пред да ги носам мачината на ветеринат.
Околу муцето на едното маче,кај мустајчите поточно,му се суши кожичката,како црна му станува,и еден дел му падна,и сеа му се шири околу цело муце.Другото немаше ништо,сеа гледам и него му се појавува,како херпес да е нешто...да не знае некој што можи да му биди,иначе од мали се кај мене,не се ни излезени надвор ни ништо....

hidrociklin gi nama4kaj i ako nema podobrenie vo veterinarna ima mast ...poznata e kako crna mast so toa ke ja prema4kat i ke pomine
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
za ku4ence malo koa ke go zemete da go 4uvate...najprvo zna4i obavezno mu se dava tabletka protiv glisti biheldon itn...a posle tabletkata edna nedela se vakcinira protiv besnilo i revakcinacija za 7 dena fakti4ki nedela...na sekoj 2 meseca se dava tapletkata od glisti a mozete prv pat da ja dadete na 2meseci i 20tina dena na sekoi 10 kilogrami idna tableta idat....a pred vakcinacija se dava tabletata za da ako ku4encevo ima glisti ili drugi paraziti ne ja apsorbiraat vakcinata vo sebe...pa se dava tabletata da se pro4isti ku4evo i da ima efekt od samata vakcina
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Ако може малку помош: на кучево мое (џуџест пинч) од пред неколку дена му се миа појавено нешто. Отпрвин му се имаше исправено влакното на некои делови, потоа почна да му опаѓа и сега на некои делови има нешто како лишаи. Дали можете да ми кажите од што може да биде тоа?? Отпрвин мислев дека не е ништо страшно, па затоа не го однесов на ветеринар, ама сега ќе морам
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ако може малку помош: на кучево мое (џуџест пинч) од пред неколку дена му се миа појавено нешто. Отпрвин му се имаше исправено влакното на некои делови, потоа почна да му опаѓа и сега на некои делови има нешто како лишаи. Дали можете да ми кажите од што може да биде тоа?? Отпрвин мислев дека не е ништо страшно, па затоа не го однесов на ветеринар, ама сега ќе морам
Moже да се красти кои ги добило во контакт со други кучиња, однеси го на ветеринaр да ти препишат маст :) и ќе му помине.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
знае ли некој кај треба да барам потврда и што се ми е потребно за од друга држава да внесам животно во македонија:)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
Ако може малку помош: на кучево мое (џуџест пинч) од пред неколку дена му се миа појавено нешто. Отпрвин му се имаше исправено влакното на некои делови, потоа почна да му опаѓа и сега на некои делови има нешто како лишаи. Дали можете да ми кажите од што може да биде тоа?? Отпрвин мислев дека не е ништо страшно, па затоа не го однесов на ветеринар, ама сега ќе морам
И кај мене на мачината така му се напрај,најверојатно краста е,и не е страшно,али најдобро е да го однесиш на ветеринар,да види точно која бактерија е,и во зависност,или ке ти дај капки во вода што се раствораат,а ако е повозрасно можи и со вакцина да помини,а можно е и само да му помини без лекови...под услов да не се зарази пак од друго куче или маче.
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Парење на персиски мачиња

sakam da znam koi se znaci deka mackata saka da se pari.jas imam himalajko mace(eden vid na persiski) i ima edna godina.posle godina ipol sakam da ja param no so persiska macka i sega neznam koga ke saka koga ke i e vremeto
kakvi znaci ke ima deka saka da se pari????
ako moze nekoj da mi pomogne



FALA ODNAPRED
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
sakam da znam koi se znaci deka mackata saka da se pari.jas imam himalajko mace(eden vid na persiski) i ima edna godina.posle godina ipol sakam da ja param no so persiska macka i sega neznam koga ke saka koga ke i e vremeto
kakvi znaci ke ima deka saka da se pari????
ako moze nekoj da mi pomogne



FALA ODNAPRED
Февруари -Март, а ќе познаеш по мјаукањето.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Не мора да значи.На дечко ми мачето не ги знае месеците:smir:.Има знаци за почнување на парење, ама на време ја фаќаат и и даваат апчиња или инјекции.Ја фака секогаш кога ке помине дејството на апчињата, дали по 3 или 6 месеци.Така што не значи дали е февруар.Ке ја познаеш по мјаукањето, дури пиштење и плачење како мало дете, по задникот испрчен нагоре и по глупото однесување.Не бери гајле сигурно ке забележиш и ке пишеш тука да се жалиш.
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
hahah e fala puno a znae li nekoj od kumanovo kade mozam da najdam macor za parenje ???? ako ima nekoj macka od ku neka piese tamo vu mart da gi parime hehha
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
vaka imam macka nikogas ne e parena i sega do noemvri edna godina.ama mn cudno se odnesuva po cel den skoka ripa po garniturata i se kacuva na se i sesto.i grebe po zidovite da ne i e vreme za parenje ili pak e nesto dr pls pisete
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
macka saka da se pari koga mocka nasekade po stanot go da ja obelezuva teritorijata, ja imam persiska maccka i ja odnesov na veterinar, mi rekoa saka da se pari, prvo i stavia inekcija za da i se namali libidoto, no posle 6-7 merseci se spari so Blek, drugiot macor sto go imam ama toj e angorec i ispadnaa dve macinja edno celo belo edno crno so nijansi na sivo ama tie se mesavina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom