Вестерн филмови

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Да...баш на тој мислам...со Глен Форд во главна улога...во предходните постови заборавив да го спомнам еден од најлегендарните вестерни...филмот се вика Дивата орда , режисер на филмот е култниот Сем Пекинпо...гледан ми е само еднаш и тоа пред околу 15-16 години...во овај филм ја има една од најјаките акциони сцени во вестернот воопшто...на почетокот од филмот кога разбојниците ја ограбуваат банката и паѓаат во заседа...сцената трае околку 5-6 минути и нема ништо друго освен нон стоп хардкор пукање..кој го гледал филмот знае на која сцена мислам
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
А да чекаш на ред у кино за да гледаш некој добар вестерн еееееехххххх тоа беа времиња :star:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
Птоломеј, најдов некојси трејлер за Дивата орда
Филмов ќе гледам деновиве да го најдам по двд-теки или на нет.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Pat Garret & Billy the Kid

Најдобра сцена од филмов,се ослободува во затворот,ја зема скратената двоцевка од шерифот која место сачми има железни монети и го сочекува на терасата.После тоа се симнува ко ништо да не се десило:pishtoldz
А и интересно е да се види колку зелен бил Боб Дилан:icon_lol:
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Заборавив да го спомнам и филмот Буч Касиди и Санденс Кид со Роберт Ретфорд (млад е прилично на филмот ) ...одлична е последната сцена од филмот кога ги убиваат и двајцата...цела армија против нив двајца...од многу одамна ми е гледан а баш сакам пак да го гледам
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Заборавив да го спомнам и филмот Буч Касиди и Санденс Кид со Роберт Ретфорд (млад е прилично на филмот ) ...одлична е последната сцена од филмот кога ги убиваат и двајцата...цела армија против нив двајца...од многу одамна ми е гледан а баш сакам пак да го гледам
Не ги убиваат,барем не го покажуваат тоа,оставено е на слободно толкување.Поентата на тој филм е во слободата на избор,секој си го избира животниот пат.На крај избираат со сила да се пробијат наместо да се предадат и да ги стрелаат или обесат.Ја би гласал дека не ги убиле:wink:
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
seraphim falls
ни текна на овој го гледав ко излезе ( 2006 ) - ме бендиса
dances with wolves
doc holliday - tombstone

:eek:ftopic: - кога има индијанци за кого навивавте ?
- јас за индијанците - ми беше мака оти мн ги тепаа и малтретираа :pos2:

позЗ
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
За Индијанците нормално...зарем има некој кој не навива за нив на вестерните? :)
Mad Maxx...во право си за поентата на филмот , но сепак историјата кажува дека и двајцата се убиени во борба ( престрелка ) ... е сега дали баш така умреле како на филмот незнам
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Nemam gledano mnogu vesterni ama od tie sto sum gi gledal ubedlivo najdobar e
The Good, The Bad and The Ugly od Sergio Leone.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
2008 година донесе еден филм кој малце го оживеа овој изумрен жанр. Appaloosa е името на филмот, а карактеристично е што сепак е само втор филм на Ед Харис, актер кој го почитувам поради тежината што ја носи во филмовите во кои глуми.

Приказната обработува двајца пријатели кои се заљубуваат во една девојка. Можат да се забележат спорите сцени, но добра плуска во филмов е што не се преспори.
Добар филм, повеќе од просечен. Добро е после No Country For Old Men да се погледне добра драма вестерн.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
Овде навистина има премногу да се пишува. Затоа нема да пишувам многу ќе оставам простор за да пишувам филм по филм, кога ќе се сетам на некој или ќе изгледам некој подзаборавен вестерн.

Секако дека нема меѓу љубителите на вестерни такви кои не ги сакаат шпагети вестерните на Sergio Leone, во главно пратени од прекрасната музика на Ennio Morricone, кој за своето музичко филмско творештво доби и награда за животно дело, која му ја додели легендарниот Clint Eastwood.

Од овие филмови вистинска класика претставуваат:

Per un pugno di dollari (1964) ( За грст долари )
Per qualche dollaro in più (1965) ( За долар повеќе )
Buono, il brutto, il cattivo., Il (1966) ( Добар, Грд и Лош )

Една незаборавна сцена од последниот филм:


Понатаму, стари филмови колку сака човек... Ако почнам да набројувам не е фер ќе заборавам многу, затоа за почеток само неколку:


High Noon (1952) - “Точно на пладне“, еден од најдобрите вестерни што сум ги гледал, со Гари Купер и принцезата Грејс Кели во главните улоги.

The Man Who Shot Liberty Valance (1962) - “Човекот кој го уби Либерти Валанс“, со Џон Вејн и Џејмс Стјуарт во главните улоги. За овој филм сакав повеќе да пишувам во темата за црно-бели филмови, но може и овде некој ден.

Gunfight at the O.K. Corral (1957) - “Пресметка кај ОК Коралот“, со Берт Ланкастер и Кирк Даглас.

Во поново време откако заврши ерата на вестерн-филмовите повторно се појави стариот добар Clint Eastwood и освои оскар за најдобар филм со Unforgiven (1992).

Mи оставија впечаток, иако не станаа огромен хит, филмовите “Младите Револвераши“ 1 и 2,
Young Guns (1988), Young Guns II (1990) - "Blaze of Glory". Приказната за Billy the Kid, со одлична актерска екипа: Emilio Estevez, Kiefer Sutherland, Lou Diamond Phillips, Charlie Sheen... Филм кој плаче за римејк, иако не се прославија оние кои прават преработки во последно време.

И за крај, 3:10 to Yuma (2007), со Russell Crowe и Christian Bale кој е навистина добар римејк со многу акција и навистина добра завршница како што доликува на еден вестерн.

Толку за сега па ќе пишам кратки рецензии за повеќе филмови наскоро.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
Dollars trilogy definitvno remek dela se filmovite
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Моите омилени се со Клинт Иствуд, The Pale Rider, Unforgiven и уште неколку сега не ми текнуваат имињата. Човекот е цар дефинитивно! :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom