Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Сфаќајте ги светите книги духовно - ако е возможно тоа - и се ќе биде ок!
Така велат. :)
Се додека верувате, нема да знаете.
Ако некој знае кој е богот, нека го донесе пред мене, ако може!
А ако верува дека има бог и дека човекот е црв пред тој бог - не знам што да ви речам!
За џабе сте луѓе на Земјата!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.



Рече безумникот во срцето свое: "нема Бог!"
Псалм 52 (53)


.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Не знам што Стар Завет читаш ти момче, но ова не е псалмот под реден број 52:1!
И безумникот рекол Аин Елохим

אֵין אֱלֹהִים

(за елохим може да читаш цели томови, ако ти е волја и те интересира еврејската мисла - сепак законот е од нив кој што го следиш ):
А не Аин Јуд Хе Вав Хе!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
...

Повеќе од секоја буква, повеќе од секоја книга,
повеќе од сите томови е Тој,
Кој болните од кревет,
а мртвите од нивните гробови ги дига!




א בראשית היה הדבר, והדבר היה עם האלוהים, ואלוהים היה הדבר. הוא היה בראשית עם האלוהים. דרכו נברא הכל, אין דבר שלא נברא על-ידו. בו היו חיים, וחיים אלה היו האור לבני-אדם. האור מאיר בחושך, והחושך לא התגבר עליו.
אלוהים שלח אדם בשם יוחנן להעיד על האור האמתי, כדי שכולם יאמינו בו. יוחנן עצמו לא היה האור; הוא רק נשלח לזהות את האור האמתי שבא לעולם כדי להאיר לכל בני-האדם.
האור בא אל העולם שנברא על ידיו, אך העולם לא הכיר אותו.הוא בא אל שלו, אך אלה לא קיבלו אותו. אבל לכל אלה שהאמינו בו הוא העניק את הזכות להיות בני-אלוהים. כל המאמינים בו נולדו מחדש – לא בלידה ביולוגית מגבר ואישה, ולא מרצון האדם, אלא מרצון האלוהים. הדבר נהיה בשר ושכן בתוכינו. אנחנו ראינו את כבודו, כבוד הבן היחיד מהאב, מלא חסד ואמת.
יוחנן העיד עליו וקרא: "הנה האדם שאליו התכוונתי, כשסיפרתי לכם שאחרי עומד לבוא אדם גדול ונעלה ממני, כי הוא היה לפני שהייתי אני." כולנו התברכנו בברכות רבות מעושרו ומחסדו. כי בעוד שמשה רבנו מסר לנו את התורה, ישוע המשיח העניק לנו חסד ואמת. איש לא ראה מעולם את האלוהים, מלבד בנו היחיד הנמצא סמוך אל חיקו, והוא סיפר לנו על אביו.

.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Стави и превод Спирче, такви се правилата на форумов.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Стави и превод Спирче, такви се правилата на форумов.

.
А, .... ја чекам прво одговорните учители со пример да ми покажат! :icon_mrgr:

It's what you choose to believe, that makes you the person you are!
.
Се шалам, еве го преводот, бидејќи во претходната порака времето за измена е истечено.:)




Во почетокот беше Словото, и словото беше во Бога, и (Едно со) Бог беше Словото.
Тоа во почетокот беше во Бога.
Се’ стана преку Него и без Него ништо не стана, што стана.
Во Него имаше живот и животот им беше светлина на луѓето.
И светлината во темнина светли, и мракот не ја опфати.
Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бога;
тој дојде за сведоштво, да сведочи за Светлината, та сите да поверуваат преку него.
Тој не беше Светлина, туку да сведочи за Светлината.
Постоеше вистинска Светлина, Која го осветлува секој човек, што доаѓа во светов.
Во светот беше и светот преку Него стана, но светот не Го позна.
Дојде при своите и Своите не Го примија.
А на сите што Го примија - на сите што веруваа во Нговото име - им даде можност да станат синови Божји:
кои не од крв, ни од похот машка, а од Бога се родија.
И словото стана тело и се всели во нас, полно со влагодат и вистина; и ние ја видовме Неговата слава, слава како на Еднороден од Отецот.
Јован сведочеше за Него и велеше зборувајќи: “Овој е за Кого реков: Оној , Кој иде по мене, ме испревари, оти постоеше порано од мене!”
И од неговата полнота ние сите примивме благодат врз благодат;
зашто законот беше даден преку Мојсеја, а благодатта и вистината произлегоа од Исуса Христа.
Бога никогаш никој не Го видел; Единородниот Син, Кој е во крилото на Отецот - Он го објави.




.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
.


.

Ти Библијата ја земаш буквално, но кога ќе се разбудиш за Најмудрата (воопшто) сила во Христа, тогаш Таа Мудрост и Сила ќе ти постане ОтецМајка) а Библијата ќе ти постане најомилената од сите книги, бидејќи ќе почнеш да ја сфаќаш Духовно.(y)



... зошто буквата убива, а Духот оживува!

(2 Коринт. 3:6)






.
...Повеќе од секоја буква, повеќе од секоја книга е Тој,
...Кој болните од кревет, а мртвите од нивните гробови ги дига!











.

Својата Мудрост (Милост) Совршено чиста - наместо машко семе, земја или билокаква поинаква творба - Совршениот БОГ (за спасение на сите коишто не Ја одбиваат) Ја отелотвори во Исуса Христа!(y)


Се’ стана преку Него и без Него ништо не стана, што стана.
Во светот беше и светот преку Него стана, но светот не Го позна.
Дојде при своите и Своите не Го примија.

(Јован 1:3+10,11)





......


........Seht hin die Weisheit Gottes, seht hin das unendliche Universum,
........aus Liebe zu uns Menschen ist Mensch geworden, in Christum Jesum!




..
i jas do sega imam citano samo verski i zatoa site me smetaat za mnogu umen NO se raxbira deka imaat i lazni verski knigi pa zatoa treba da se cita, razmisluva i uci za da ja spoznaesh vistinata i posle ke mozes samiot da gi fakash lagite i ne vistinite na laznite knigipa i lagite od nekoi luge. inaku kuranot e kniga nad site knigi gi zatvori site komentari i tn. i se razbira deka bog dava znaenje samo na dobrite luge a ne na loshite, za da ne mozat da zloupotrebuvaat.
.
. inaku jas nemam obicaj da se falam. pozdrav,
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
i jas do sega imam citano samo verski i zatoa site me smetaat za mnogu umen NO se raxbira deka imaat i lazni verski knigi pa zatoa treba da se cita, razmisluva i uci za da ja spoznaesh vistinata i posle ke mozes samiot da gi fakash lagite i ne vistinite na laznite knigipa i lagite od nekoi luge. inaku kuranot e kniga nad site knigi gi zatvori site komentari i tn. i se razbira deka bog dava znaenje samo na dobrite luge a ne na loshite, za da ne mozat da zloupotrebuvaat.
.
. inaku jas nemam obicaj da se falam. pozdrav,

.
Роде, никој од нас нема ама баш никаква причина да се фали, бидејќи Фалбата и Славата Му припаѓа само на Единствениот Вистински и Совршено Светол БОГ!

Тој Единствен Вистински и Совршено *Светол БОГ, пред околу 2000 години преку Својот *Светол Дух - во Исус Христос - Го отелотвори Своето *Свето и се’опфатно Слово (Кое што всушност е Вечното Евангелие), заповедувајќи безисклучително сите луѓе, Ангели и битија да Му се поклонат и да го послушаат!

Што мислиш, кој на најлукави и рафинирани начини (делумично злоупотребувајќи и фалцифирајќи ги писмата, како и авторитетот на Единствениот БОГ) ги лаже луѓето (и останатите битија) да не Го препознаат, признаат и се поклонат пред Светото БОЖЈО Слово и Дух во Исуса Христа (Иса Месих)?!

Роде драги, нема нешто што е сокриено, а што Единствениот Совршен БОГ нема да го одкрие!

Само Него нека е Вечна Слава и Фала


Амин!!!

п.с. Што се работи за куранот: Се’ што е добро и вистинито во куранот и во другите Свети Книги, тоа е црпено од вечната Мудрост БОЖЈА чиста - за спасение на сите кои нема да Ја одбијат - отелотворена во Исуса Христа!

За жал и куранот е злонамерно инфициран со лагата на шејтанат (и неговите несвестни крвави следбеници) - кој од почетокот се противи на Совршената Волја БОЖЈА - со цел луѓето да не му се поклонат на Единствениот Вистински и Совршено *Светол БОГ, Неговото *Свето Слово и Неговиот *Светол Дух!

.
 
Член од
25 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Jas mislam deka nikoj covek na svetov bez razlika koja religija je netrebit da jadit svinja zosto e megu necistite zivotni sto se napisani vo Biblijata koja ni je daena od Boga
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Jas mislam deka nikoj covek na svetov bez razlika koja religija je netrebit da jadit svinja zosto e megu necistite zivotni sto se napisani vo Biblijata koja ni je daena od Boga
Кучињата не се забранети да се јадат, исто така ни мачки па можат тие како замена за свинско
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Jas mislam deka nikoj covek na svetov bez razlika koja religija je netrebit da jadit svinja zosto e megu necistite zivotni sto se napisani vo Biblijata koja ni je daena od Boga
А кој те тера да јадиш свинско? Те натера некој со сила?
А зајачко смејт да се јајт?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Jas mislam deka nikoj covek na svetov bez razlika koja religija je netrebit da jadit svinja zosto e megu necistite zivotni sto se napisani vo Biblijata koja ni je daena od Boga
Да видиме што велит Библијата за чистотата од животињите:

„..И повторно дојде глас кон него: „Она што Бог го очистил, ти не го сметај за нечисто!...„ (Дела, 10.13).

За секој случај, читни ги претходните и наредните стихови од посочениов стих.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Да видиме што велит Библијата за чистотата од животињите:

„..И повторно дојде глас кон него: „Она што Бог го очистил, ти не го сметај за нечисто!...„ (Дела, 10.13).

За секој случај, читни ги претходните и наредните стихови од посочениов стих.
"Ние сме тoa штo гo јaдеме."

Спoред Црквaтa, Чoвекoт е сoздaден кaкo oмнивoрa или хербивoрa? И зoштo?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
"Ние сме тoa штo гo јaдеме."

Спoред Црквaтa, Чoвекoт е сoздaден кaкo oмнивoрa или хербивoрa? И зoштo?
Човекот, заедно со животните, створен е/се да се храни со растителна храна, оти така (им) промислил Творецот. Растенијата, како првосоздадени, промислени се да служат за храна за животните и за човекот, кои се отпосле создадени.

Праксата од реалното живеење, покажува дека исхраната со животинска храна има свои последици по начинот на живеењето и по здравјето од човекот. Затоа, Црквата го ограничува и/или забранува користењето животинска храна во периодите за пост. Растителната храна е храна „од прва рака„, каде растенијата вршат комбинација од земјаните минерали и сончевата енергија па затоа таквата храна е максимално чиста и лесна за преработување од човечкото тело. Храната од животинско потекло, посебно месото, е храна „од втора рака„, која тешко се преработува од човечкиот организам.

До Потопот, на човекот му беше забрането да јаде месо. По Потопот, допуштено е, но и ограничено само на одредени животински родови.

Тековно, и медицината и нутриционистите ја “откриваат„ и докажуваат користа од употребата на храната од растително потекло.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom