Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Па докажа колку сакаат некои луѓе се бомбастично да го прикажат за да има поголем одѕив во јавноста. Живо ме интересира како докажал заедно пиеле кафе. Глупости. А второ, го имам читано ова од порано и нема врска дека он докажал туку како од атеист наводно сфатил дека цел живот грешел што не верувл во Господ и сега магично сфатил дека тој бил тука. Работава баби и жаби. Публицитет сакаат сите. Да биде слушнат дека направил радикална промена во својот живот од многу контроверзна тема....
Ај тоа, него што човеков е веќе 3 и пол години “кај бог“ што го докажал :D
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
299
Поени од реакции
198
Иако во последно време се повеќе почнав да се сомневам во постоењето на Господ , сепак уште не сум дојдена до тој степен целосно да не верувам , може ќе се случи и тоа некогаш ама сега за сега сум неодлучна.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Иако во последно време се повеќе почнав да се сомневам во постоењето на Господ , сепак уште не сум дојдена до тој степен целосно да не верувам , може ќе се случи и тоа некогаш ама сега за сега сум неодлучна.
Се додека го замислуваш Господ како што го прикажува Црквата,се дотогаш ќе бидеш неодлучна.Потребно е да излезеш од тој концепт"Верувај во Мене,оти ако не веруваш ќе те фрлам во Пеколот ".Свесно е создаден тој шаблон на верување од свештениците,за да се одржи тој систем(а тоа им успева веќе 2000 години).
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Се додека го замислуваш Господ како што го прикажува Црквата,се дотогаш ќе бидеш неодлучна.Потребно е да излезеш од тој концепт"Верувај во Мене,оти ако не веруваш ќе те фрлам во Пеколот ".Свесно е создаден тој шаблон на верување од свештениците,за да се одржи тој систем(а тоа им успева веќе 2000 години).
што би рекле нашите северни соседи БИЧЕ ДАНА ЗА МЕГДАНА..
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Се додека го замислуваш Господ како што го прикажува Црквата,се дотогаш ќе бидеш неодлучна.Потребно е да излезеш од тој концепт"Верувај во Мене,оти ако не веруваш ќе те фрлам во Пеколот ".Свесно е создаден тој шаблон на верување од свештениците,за да се одржи тој систем(а тоа им успева веќе 2000 години).
Kako te rodija tolku pameten pa se sfakjash....da si ebesh vekot
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Се додека го замислуваш Господ како што го прикажува Црквата,се дотогаш ќе бидеш неодлучна.Потребно е да излезеш од тој концепт"Верувај во Мене,оти ако не веруваш ќе те фрлам во Пеколот ".Свесно е создаден тој шаблон на верување од свештениците,за да се одржи тој систем(а тоа им успева веќе 2000 години).
A, ti kako go zamisluvas?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
A, ti kako go zamisluvas?
Јас така како што е опишан во Библијата не верувам.Не верувам дека Господ немал што да прави и му текнало да направи човек и тоа баш по неговиот лик.Правел се за седум дена,односно седум ротации на планетата Земја,и кога завршил се, тогаш се одморил,ко демек се изморил.Не верувам во Луцифер кој се побунил,и се обидел да ги придобие останатите ангели,како демек за да му го земе местото на престолот на Бог.Тоа многу ме потсетува на работата на секоја опозиција да привлече повеќе гласачи и да ја замени власта.Верувам во некоја творечка интелигентна сила,која целодневно работи и ствара,а ние за многу нешта не сме свесни за нејзиното дествие.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.
Јас така како што е опишан во Библијата не верувам.--.
.

Ти Библијата ја земаш буквално, но кога ќе се разбудиш за Најмудрата (воопшто) сила во Христа, тогаш Таа Мудрост и Сила ќе ти постане ОтецМајка) а Библијата ќе ти постане најомилената од сите книги, бидејќи ќе почнеш да ја сфаќаш Духовно.(y)



... зошто буквата убива, а Духот оживува!

(2 Коринт. 3:6)






.
...Повеќе од секоја буква, повеќе од секоја книга е Тој,
...Кој болните од кревет, а мртвите од нивните гробови ги дига!







А кој е Исус?


.

Својата Мудрост (Милост) Совршено чиста - наместо машко семе, земја или билокаква поинаква творба - Совршениот БОГ (за спасение на сите коишто не Ја одбиваат) Ја отелотвори во Исуса Христа!(y)


Се’ стана преку Него и без Него ништо не стана, што стана.
Во светот беше и светот преку Него стана, но светот не Го позна.
Дојде при своите и Своите не Го примија.

(Јован 1:3+10,11)





......


........Seht hin die Weisheit Gottes, seht hin das unendliche Universum,
........aus Liebe zu uns Menschen ist Mensch geworden, in Christum Jesum!




..
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Јас така како што е опишан во Библијата не верувам.Не верувам дека Господ немал што да прави и му текнало да направи човек и тоа баш по неговиот лик.Правел се за седум дена,односно седум ротации на планетата Земја,и кога завршил се, тогаш се одморил,ко демек се изморил.Не верувам во Луцифер кој се побунил,и се обидел да ги придобие останатите ангели,како демек за да му го земе местото на престолот на Бог.Тоа многу ме потсетува на работата на секоја опозиција да привлече повеќе гласачи и да ја замени власта.Верувам во некоја творечка интелигентна сила,која целодневно работи и ствара,а ние за многу нешта не сме свесни за нејзиното дествие.
So eden zbor...veruvash vo BOG.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom