Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
kLiNkA напиша:
veruvame vo gospod... samo sto sekoj od nas razlicno go sfaka i pocituva Gospod... za razlicni luge i Gospod e razlicen, ali u sekoj slucaj site veruvame vo Nego,samo na razlicni na4ini
да само што верувам во еден бог а тоа сум јас верувам во себе
 

IV43

Perfect in all imperfection
Член од
10 јануари 2006
Мислења
1.168
Поени од реакции
3
Veruvam vo Gospod-DA! I toa vo eden edinstven-Isus Hristos!
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
IV43 напиша:
Veruvam vo Gospod-DA! I toa vo eden edinstven-Isus Hristos!
Убаво значи неверуваш во господ бог..Кој го го прати својот син Исус Христос на земјата...
Ова веке го ценам Човек Кој се има одлучено во кој верува
Во господ Бог
или
Во господ Исус Христос
 
С

Сатори

Гостин
...

:star: Извинете вака , ама Исус не е бог , тој е само смртник што бил добар оратор и имал понапредни сфаќања , тоа е се!А Бог е само една митска легенда , исто како Зевс или Марс , единствена верба е вербата во сам себе и луѓето кои ти значат!!!
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Неможам да поверувам колку атеисти има во Македонија:star: Сите веруват во себе како богови а ко име тешко трчат во црква и цвилат до мила божја.

Тажно ама вистинито,е па мили мои драги нема да биде ни за чудо еден ден и да си промените име од Асен во Асан,ние тониме додека друга религија се шири.

А може и го заслужувате сето тоа.

Нека ви е Господ на помош.
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
CopyOfDeath напиша:
Убаво значи неверуваш во господ бог..Кој го го прати својот син Исус Христос на земјата...
Ова веке го ценам Човек Кој се има одлучено во кој верува
Во господ Бог
или
Во господ Исус Христос
Си слушнал за Светото Тројство?
 

IV43

Perfect in all imperfection
Член од
10 јануари 2006
Мислења
1.168
Поени од реакции
3
Наташа напиша:
Неможам да поверувам колку атеисти има во Македонија:star: Сите веруват во себе како богови а ко име тешко трчат во црква и цвилат до мила божја.

Тажно ама вистинито,е па мили мои драги нема да биде ни за чудо еден ден и да си промените име од Асен во Асан,ние тониме додека друга религија се шири.

А може и го заслужувате сето тоа.

Нека ви е Господ на помош.
Ozbilno e taka.Lugjevo ne veruvaat vo NIKOGO I NISTO,samo vo samite sebe.Pa ne se bogovi ebate sea.Ja ne sakam da navleguvam vo detali i gluposti,samo vazno e covek da veruva.I moram da spomnam za CopyOfDeath deka postoi Svetoto Trojstvo kako so veke e spomnato pogore.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Дечки да ви кажам едно мое мислење
ако е вистина рај и пекол абе никако не можам да си замислам како ќе ги соберит сите луѓе тамо???
во денот по 500 души најмалце умирет па ај молимте пресметај колку луѓе умираат во тек на 10 год. и некој во рајот некој во пеколот. Кој курац религии верувања и сите тие работи

СЕ Е ЕВОЛУЦИЈА
јас и ти сме поразлични од едно куче само во тоа што имаме поразвиен мозок и свест
а вербата е убава работа да се помириш со смртта
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Infra напиша:
Си слушнал за Светото Тројство?
Сум слушнал за таа измислица свето тројство која е внесена од црквата...
инаку Дали имаш прочитано некаде во библијата Свето Тројство,Богородица,Свети овој Свети Оној...
Христијанството како религија нетреба да има светци како шо вели и сама една од заповедите да немаш други богови....како одеше
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
G e G o напиша:
Дечки да ви кажам едно мое мислење
ако е вистина рај и пекол абе никако не можам да си замислам како ќе ги соберит сите луѓе тамо???во денот по 500 души најмалце умирет па ај молимте пресметај колку луѓе умираат во тек на 10 год. и некој во рајот некој во пеколот. Кој курац религии верувања и сите тие работи

СЕ Е ЕВОЛУЦИЈА
јас и ти сме поразлични од едно куче само во тоа што имаме поразвиен мозок и свест
а вербата е убава работа да се помириш со смртта

Ц ц ццц не ми се верува дека и ова го прочитав.:nesvest:
Кај ќе ги соберело сите што умираат?:lud:
Браво за овие бисери на мудроста.
Дефинитивно постов заслужува награда.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Инаку да напоменам уше нешто за "Светото Тројство" со кое право Отец Син и Светиот Дух ..Некој ги нарекол Свето тројство
ај сеа назад на темата
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
CopyOfDeath напиша:
Сум слушнал за таа измислица свето тројство која е внесена од црквата...
инаку Дали имаш прочитано некаде во библијата Свето Тројство,Богородица,Свети овој Свети Оној...
Христијанството како религија нетреба да има светци како шо вели и сама една од заповедите да немаш други богови....како одеше
Мислев дека нема потреба да спориме околу тоа, но сфатив дека разговараме за различни работи. Нормално дека никаде во Новиот Завет нема Свети овој, Свети оној, пошто Светците кои денес се споменуваат живееле во тоа време, кога евангелијата сеуште не биле напишани. Инаку, точно е дека не треба да имаш други богови, ама долга и широка е таа, ај друг пат...
Инаку, лично имам впечаток дека ни самиот не знаеш дали воопшто се споменува Свето Тројство во Библијата, и што точно значи. Затоа, ти препорачувам за почеток да „читнеш„ барем нешто од Новиот Завет, па потоа ќе дискутираме.

„Јас и мојот Татко сме едно„ (Јован 10:20)
„Господ е Дух...„ (2. Коринт 17)
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Infra напиша:
Мислев дека нема потреба да спориме околу тоа, но сфатив дека разговараме за различни работи. Нормално дека никаде во Новиот Завет нема Свети овој, Свети оној, пошто Светците кои денес се споменуваат живееле во тоа време, кога евангелијата сеуште не биле напишани. Инаку, точно е дека не треба да имаш други богови, ама долга и широка е таа, ај друг пат...
Инаку, лично имам впечаток дека ни самиот не знаеш дали воопшто се споменува Свето Тројство во Библијата, и што точно значи. Затоа, ти препорачувам за почеток да „читнеш„ барем нешто од Новиот Завет, па потоа ќе дискутираме.

„Јас и мојот Татко сме едно„ (Јован 10:20)
„Господ е Дух...„ (2. Коринт 17)
Ехехех Ај прочитај ти уштееднаш мене ми е доволно еднач шо ја прочитав библијата...Никаде во новиот заведт не пишува свето тројство ..Туку пишува Отец Син и светиот дух...Света Троица(свето тројство) е споено од страна на црквата за ова има и тема мислам за светото тројство отворено на форумов
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
CopyOfDeath напиша:
Ехехех Ај прочитај ти уштееднаш мене ми е доволно еднач шо ја прочитав библијата...
Библијата е книга која се чита цел живот...
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Infra напиша:
Библијата е книга која се чита цел живот...
Доволно ми е еднаш да прочитам нешто за до го сватам неморам повеке пати да го читам и да го учам на памет...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom