Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
CopyOfDeath напиша:
Доволно ми е еднаш да прочитам нешто за до го сватам неморам повеке пати да го читам и да го учам на памет...
Очигледно не се разбираме. :) Не се работи за учење на памет, туку за начин на живот.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Infra напиша:
Очигледно не се разбираме. :) Не се работи за учење на памет, туку за начин на живот.
Библијата како начин на живот ехех пробај да живееш така и да видам колку ке преживееш во денешно време....
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
CopyOfDeath напиша:
Библијата како начин на живот ехех пробај да живееш така и да видам колку ке преживееш во денешно време....
Јок, не се слагам... Па баш во тоа е штосот! Нормално дека никој не може во денешно време да живее „свет„ живот, од проста причина што сме грешни (сеа некој можда ќе ги спомне монасите, но тие спаѓаат во сосема друга категорија, бар по мене). Да не забегуваме, како што веќе кажав, станува збор за начин на размислување и ДЕЛУВАЊЕ, за идеологија, и 'се што таа опфаќа. Во крајна линија, постојат многу луѓе кои пред другите живеат „живот оддаден на Бога„, но имаат закоравени срца. Затоа постојат молитвите, постењето, сведоштвата... Проблемот е (ако воопшто може да се нарече така) што гревот е секогаш најсладок...
Но, сепак мислам дека беше доволно, оти поприлично забегавме...

Поздрав! :icon_lol:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Infra напиша:
Јок, не се слагам... Па баш во тоа е штосот! Нормално дека никој не може во денешно време да живее „свет„ живот, од проста причина што сме грешни (сеа некој можда ќе ги спомне монасите, но тие спаѓаат во сосема друга категорија, бар по мене). Да не забегуваме, како што веќе кажав, станува збор за начин на размислување и ДЕЛУВАЊЕ, за идеологија, и 'се што таа опфаќа. Во крајна линија, постојат многу луѓе кои пред другите живеат „живот оддаден на Бога„, но имаат закоравени срца. Затоа постојат молитвите, постењето, сведоштвата... Проблемот е (ако воопшто може да се нарече така) што гревот е секогаш најсладок...
Но, сепак мислам дека беше доволно, оти поприлично забегавме...

Поздрав! :icon_lol:
Ај ке украдам лебот на народот ке убијам неколку луге со ке ми се противстават..Затоа постојат молитвите....
ехех
закон сте нема што..Сепак темата е Верувате ли во господ и секој треба да си го каже своето мислење и верување ја си го кажав моето НЕ ВЕРУВАМ ВО НЕШТО ШО НЕМОЖЕ ДА СЕ ДОКАЖЕ
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.871
Поени од реакции
10.323
„Гледам и гледам и гледам, но нема... Не гледам бог овде горе”

- Јуриј Гагарин
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
"кога убаво спакувани лаги ќе успееш да им продадеш на народните маси полека и систематски во тек на неколку илјадa години - тогаш вистината се смета за тотална бесмислица, а оној кој ја проповеда - тотален лудак"

J. Dresden
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Veruvam vo sili koi nemozhat da se objasnat, a posebno vo mokjta na mozokot. vo posledno vreme mnogu razmisluvam za toa dali ima gospod ili ne... posebno so sporot vo posledno vreme za toa dali zivotot pocnal preku evolucija ili inteligenten dizajn (t.e. gospod go sozdal adam pa pose eva). Ima nekoi raboti shto stvarno teshko se objasnuvaat, no ne e se odgovorot vo gospod...ili pa mozebi e...
Spored mene: naucnicite smetaat deka covekot koristi samo 11% od svojot mozok (ili nekoj procent blizu na 11 ne znam kolku tocno beshe). teorija na naucnicite e deka, ako covekot uspee da go razvie ostatokot na svojot mozok i da go koristi do maksimum, ili blizu do maksimum, na primer 80-90%, togas lugjeto bi imale telekinetski sposobnosti - bi mozele da citaat misli, da mrdat predmeti so mislite, site bi mozele da go pravime 'nevozmozniot trik' da vitkame lazici so mozokot, itn...sfakjate shto sakam da kazam.
za toj del na mozokot da se razvie, potrebna e stimulacija, a povekjeto od taa stimulacija e neosetliva, covekot sam si ja pravi bez da znae. taka da mojata teorija e: koga mu davas sugestija na narodot deka postoi nadmokjna sila, kako gospod, i deka ako se molat i veruvaat vo nego togas ke im se slucat cuda, lugjeto toa go slusaat. taka da vo mnogu aspekti od zivotot, niv vodic im e pomislata na gospod. koga imas tolku mnogu lugje, nekolku bilioni, da mislat sekojdnevno i istovremeno za edno isto neshto, da se fokusiraat na toa, togas site tie silni pomisli koga se sobiraat naednash, taa potsvesna telekinetska mokj mozhe da napravi mnogu 'nevozmozni' stvari da se slucat.
ne znam kolku mi e tocna teorijava, mozda i jas mnogu razmisluvam u dlabocina;) a i ne znam kolku dobro ke me razberete poshto ne znam bash ubavo da si gi izjasnam mislite...
ali samo da si kazam deka veruvam vo nekoa nadmokjna sila shto postoi...sega dali e toa gospod, ili alah, ili muhamed, ili zevs, ili pa samo mokjta na manipuliraniot covecki mozok, ne e bitno, i valjda nikogas nema da bide objasneto.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Андроник напиша:
„Гледам и гледам и гледам, но нема... Не гледам бог овде горе”

- Јуриј Гагарин
Потоа и Титов го праќаат да провери, ама и тој не го наоѓа. да не е дека биле комунисти од СССР?? :je: :je: :kez:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Обично повеќето луѓе кои ги познавам подолго време, на младост не биле баш нешто религиозни, додека на поодминати години се повеќе и повеќе се вртат кон религијата.За таквото однесување наоѓаат оправдување во тврдењето дека со тек на време станале посвесни за постоењето, улогата на секој поединец и смртта.
-Кај мене е пак обратно. Јас на помлади години доста често одев в црква, практикував на некој начин нешто поактивен религиозен живот додека како повозрасен се повеќе сфаќам дека воопшто не е важно постоењето или непостоењето на бог, дека многу поважно е како човек ќе се однесува според своите лични правила и принципи а не затоа што „бог така кажал”. Познавам и многу луѓе кои никогаш не прифатиле постоење на бог, а како луѓе се многу по чесни, по човечни и по морални од многу, навистина многу верници!
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Mandrak напиша:
Обично повеќето луѓе кои ги познавам подолго време, на младост не биле баш нешто религиозни, додека на поодминати години се повеќе и повеќе се вртат кон религијата...
...Јас на помлади години доста често одев в црква, практикував на некој начин нешто поактивен религиозен живот...
Во тоа е целиот проблем, што верата и религијата се поистоветуваат:ne:
 
T

trilobite

Гостин
Mandrak напиша:
Познавам и многу луѓе кои никогаш не прифатиле постоење на бог, а како луѓе се многу по чесни, по човечни и по морални од многу, навистина многу верници!
Oва ,само по себе не кажува ништо за исправноста или неисправноста на моралот на Христијанството или постоењето на Бог.

Често пати природните околности и воспитувањето во младоста го одредуваат темпераментот на човекот.
А како би се однесувале (да претпоставиме) тие доколку веруваат во Бог и се придржуваат до Неговите морални стандарди?:wink::icon_razz
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Infra напиша:
Во тоа е целиот проблем, што верата и религијата се поистоветуваат:ne:
Infra, неможе да бидеш религиозен ако не веруваш, убеди ме во спротивното ако можеш! Не гледам дека има некаков проблем тука.
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
ја никад не сум верувал и нема ни да верувам. мислам дека силата е во нас и не треба да се оптоваруваме со работи што луѓето ги измислиле за да си објаснат некои појави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom