Венеција

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Преубав град. Малце чудно мириса. И Мостот на воздишките е упропастен со таа километарската реклама.
Истото.Цел град негде помалку, а негде квалитетно мирисаше на тиња или риби така нешто.
Ама добро е со тек на време забораваш на миризбата и си задоволен од изгледот на местово :)





Црква San Giorgio Maggiore, Венеција 1610 - Скопје 2014 :P

:гик:

Многу заебан тој мостот до влезот на станицата, не ми беше баш сигурно :pos:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Ете на Телма некоја документарка за Венеција враќајте спомени :D
 
Член од
17 февруари 2012
Мислења
18
Поени од реакции
11
Во Венеција сум била 3 пати.Првите два пати бев преку агенција,се сложувам со се погоре напишано,дожд колку сакаш,3 евра ке го платиш најевтиното кафе,јадев пица која ме чинеше 25 евра,нормално,убавината на Мостот на воздишки,црквите,гондолите...неприкосновено !!! Но она што тука сакам да го споделам е мојата трета посета. Научив дека во Венеција нема криминал.Тие одат исклучиво од десната страна на сокаците.Произведуваат вино кое во продавница можеш да го купиш за само евро и половина.Имаат неброено многу изложби на се и сешто,налетав на изложба за Тито :D Имаат крива кула,слична на онаа од Пиза.Навечер одат во пабови,нарачуваат вино,наздравуваат и продолжуваат во следниот паб.Посетив 7 паба во една вечер.Имаат гондоли кои им служат како превоз и чинат неверојатно 1 евро :vozbud:Постои Венеција на копно !! јас појма немав :P Венецијанците се прекрасни домаќини,те обожаваат поради македонско-турското кафе што им го вариш и можеш да поминеш прекрасен ден дури и ако не го говориш нивниот јазик ;)
 

Pallatino

Батулец
Член од
29 декември 2011
Мислења
63
Поени од реакции
21
Во Венеција сум била 3 пати.Првите два пати бев преку агенција,се сложувам со се погоре напишано,дожд колку сакаш,3 евра ке го платиш најевтиното кафе,јадев пица која ме чинеше 25 евра,нормално,убавината на Мостот на воздишки,црквите,гондолите...неприкосновено !!! Но она што тука сакам да го споделам е мојата трета посета. Научив дека во Венеција нема криминал.Тие одат исклучиво од десната страна на сокаците.Произведуваат вино кое во продавница можеш да го купиш за само евро и половина.Имаат неброено многу изложби на се и сешто,налетав на изложба за Тито :D Имаат крива кула,слична на онаа од Пиза.Навечер одат во пабови,нарачуваат вино,наздравуваат и продолжуваат во следниот паб.Посетив 7 паба во една вечер.Имаат гондоли кои им служат како превоз и чинат неверојатно 1 евро :vozbud:Постои Венеција на копно !! јас појма немав :P Венецијанците се прекрасни домаќини,те обожаваат поради македонско-турското кафе што им го вариш и можеш да поминеш прекрасен ден дури и ако не го говориш нивниот јазик ;)
Не ми е јасно ова со гондоливе. Како едно евро, кога мене ме избричаја 100 евра за две кругчиња ?
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Заминувам за венеција на 12 април на екскурзија.Од коментарите што ги читав до сега се надевам дека нема да се разочарам од градот фала ви.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не ми е јасно ова со гондоливе. Како едно евро, кога мене ме избричаја 100 евра за две кругчиња ?
Предпоставувам дека не мисли на гондоли туку на вапорети, и сигурно не се едно евро туку 6,5, најдобро е ако некои планира да се вози да си купи дневна карта која чини 18 евра или пак тродневна за 33.
http://www.actv.it/en/movinginvenice/movinginvenice
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Во Венеција сум била 3 пати.Првите два пати бев преку агенција,се сложувам со се погоре напишано,дожд колку сакаш,3 евра ке го платиш најевтиното кафе,јадев пица која ме чинеше 25 евра,нормално,убавината на Мостот на воздишки,црквите,гондолите...неприкосновено !!! Но она што тука сакам да го споделам е мојата трета посета. Научив дека во Венеција нема криминал.Тие одат исклучиво од десната страна на сокаците.Произведуваат вино кое во продавница можеш да го купиш за само евро и половина.Имаат неброено многу изложби на се и сешто,налетав на изложба за Тито :D Имаат крива кула,слична на онаа од Пиза.Навечер одат во пабови,нарачуваат вино,наздравуваат и продолжуваат во следниот паб.Посетив 7 паба во една вечер.Имаат гондоли кои им служат како превоз и чинат неверојатно 1 евро :vozbud:Постои Венеција на копно !! јас појма немав :P Венецијанците се прекрасни домаќини,те обожаваат поради македонско-турското кафе што им го вариш и можеш да поминеш прекрасен ден дури и ако не го говориш нивниот јазик ;)
Во Венеција е топ, ама информациите не се сите точни.Кафе е во просек 3-4 евра - на Сан Марко од 20-30 евра пазете.Вода се купува во Венеција е 2 евра 1/2 лтр во Местре 2лтр иста вода 0,19 центи, пицата е срање тотално - има исклучоци ама за 50 евра и се како кај нас.Гондолите се топ ама се 100-150 евра.Имате и бродови за 1,20 евра исто колку и градскиот автобус.Најскапо е летно време и се овие цени што ги кажав и не мириса воопшто.Мој совет е ако некој оди приватно без агенција нека не спие во Венеција туку на копното во Местре зашто хотелот е за најмалце 50%поевтин, а до Венеција си одиш со воз или автобус за 1,20 евра во еден правец за 10 минути.И уште ова земајте автобуски карти со едно возење и 5 ако зимате нека бидат еднократни зашто тие до 10 вожњи обично имаат 7-8 а казната е 500 евра.Такси не помислувајте ќе ве исушат за 5 км 50 евра најмалце.
 
Член од
17 февруари 2012
Мислења
18
Поени од реакции
11
Не ми е јасно ова со гондоливе. Како едно евро, кога мене ме избричаја 100 евра за две кругчиња ?
Обично туристичките тури се секогаш сконцентрирани околу Сан Марко и таму апсолутно СЕ е скапо.Е сега,венецијанците си имаат нивни „такси гондоли„ и истите се по цена од 1 евро.Се што му треба на еден турист е да ја знае финтата и да ги побара „таксистите„ :D
 
M

macgowan

Гостин
Обично туристичките тури се секогаш сконцентрирани околу Сан Марко и таму апсолутно СЕ е скапо.Е сега,венецијанците си имаат нивни „такси гондоли„ и истите се по цена од 1 евро.Се што му треба на еден турист е да ја знае финтата и да ги побара „таксистите„ :D
Ова како со `таксистите` во Москва, крени рака, ќе застани понекоја кола па ценкај се за колку рубљи да те вози узпат...
 

Pallatino

Батулец
Член од
29 декември 2011
Мислења
63
Поени од реакции
21
Пак не ми е за верување ова пошо колкав физички напор вложува тука и за едно евро да вози по тие каналите. Па овде 50 ден е 1km со кола кај шо не вложува никаков напор, а не пак за гондола да вози
 
Член од
17 февруари 2012
Мислења
18
Поени од реакции
11
Ова како со `таксистите` во Москва, крени рака, ќе застани понекоја кола па ценкај се за колку рубљи да те вози узпат...
Затоа служат наводниците во реченицата....И фино би било да отидеш неколку поста погоре,може ке ја доловиш смислата на муабетот ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom