Векови Русофилство меѓу Македонците

Статус
Затворена за нови мислења.

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.976
Англија во 70ти е дупка слична на источна Европа. Ти текнува на челичната Тачер? Шо во 80ти отпушти милиони, милиони работни кадри. Овие влегоја во ЕУ, иронично токму затоа што им требаше финансиска помош од ко спичкаја се шо краделе од светот. Се кренаа на нозе по две децении, пак почнаја да урлаат, оваа земја нема да турка далеку. Гревота.

А колку им љубомори на Германија, Швајцарија и Австрија (иако оригинално дели крв со овие три), тоа е друга тема. Холандија од друга страна имала валута вредна колку 120 денари, пред ЕУ, дупло повеќе од еврото. Па ете ја пак седи во ЕУ и не урла, не се брука.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.111
^ Прав Европјанин на дело дами и господа.
Се што можам да кажам е Францијо стисни заби.

Што курот барате во Европа? Не сте за во Европа. Вашето лицемерие не врви пред Европа. Што сакте, рани куче да те лае? Уште една Унгарија во ЕУ?
Некош ми беше гордост што ете со македонски пасош сум дошол овде. Ама после темана Војна во Украина, и минативе месеци, никогаш не сум се осеќал пооттуѓен од она што сум. Веројатно сите ликови од наш 20ти век, сите револуционери би се чувствувале како мене. Македонија е нешто како лулка на фашизмот денес. Луѓе умираат секој ден, а вие ракоплескате. Огорчени. И тоа православни умираат, наводно тема важна за вас. Ништо не е важно за вас. Растурени. Сега ми е скрос преку тасе од македонскиот пасош. Ќе целам кон Швајцарски.
А ти остани по тоа пустините колонии на крајот од светот. Не е секој за Европа.
Зборуваш за хомосексуалци, не вадиш лгбт од уста. А не можиш на просечен европски маж да му се фатиш за таквото. Спротивно на вашата глупост и маргиналност и простолук. Европјаните своите жени ги гледаат ко очите. На базен, не се делат од своите сирени, толку убава слика. Далечен плач сте од оние - кои ги окарактеризирувате како пички и педери. Таа е горката вистина Аркане.

dosta be bugar... glup si da ja sfatis segasnosta, politikata... ti rekov toa.

sedi ti u eu i prakajte oruzje u ukraina, tapsajte ja po ramo i sigurno taka ke zapre vojnata. se drznal pisuva za zrtvi u ukraina a edina pricina zosto trae vojnata e bas eu i nato sto ke ja zrtvuvaat ukraina i se sitat na sekoja zrtva. tolku si glup sto prosti raboti ne mozes da uvidis.

i ne lazi, pred se se lazes sam sebe... nitu mk si napustil so mk pasos nitu od tebe ke bide covek. nemas ti svoe jas, mek si... dzabe zboris za evropejci za tebe dostignuvanje e da ja slusas siptarkata kako stenka, da zivees u kartonska gajba i da ti pozamjat kola da se kurcis lol... najdi si so vreme nekoja baba ili peder da ti potpise pred da se svestat i da te deportiraat pri prvata kriza sto sekako doaga.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.514
Поени од реакции
3.639
Да бевме како Словачка, ќе не протнеа во 91ва. Аме не бевме.
А баба ми да имаше „топки„ ќе беше дедо ми...

Туку, ај ти седи си кај што си не продавај совети кои никој не ги бара од тебе и лепо сањај ја „прогресивната„ Европа...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
На вакви комплексаши и арогантни би им дал субвенции за што побрзо да се иселат под услов никогаш да не напишат нешто по македонски форуми.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.353
ЕУ БАРА ОД ПРАТЕНИЦИТЕ ДА НЕ ДОЗВОЛАТ ПРАЗНИНА ОД ПЕНЗИОНИРАЊЕ НА 60-ТИНА СУДИИ, ТИЕ УШТЕ СЕ РАСПРАВААТ ВО СОБРАНИЕ

„Сепак, пензионирањето на голем број судии останува предизвик. Затоа предлог-измената на Законот за работни односи е важна за да се избегне недостатокот од персонал во судството и во обвинителството. Чекаме да се комплетира и бројот на судии во Уставниот суд, без кои тој не би можел да функционира“.
https://sdk.mk/index.php/makedonija/eu-bara-od-pratenitsite-da-ne-dozvolat-praznina-od-penzionirane-na-60-tina-sudii-tie-ushte-se-raspravaat-vo-sobranie/

Еве горе-доле од каде русофлијата. Од една страна судство корумпирано до зла бога, доверба кај 8% население и критики за тоа, од друга страна добри се, продолжете им да работат и да се корумпирани.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Русофилијата е резултат на овие два-триесет години живеење под диктат на Западот, при што станавме граѓани од втор ред во сопствена држава, па после све друго (понижувања за знаме, име и т.н.). Таа е повеќе анти-западна реакција, а помалку вистинска русофилија.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
ЕУ БАРА ОД ПРАТЕНИЦИТЕ ДА НЕ ДОЗВОЛАТ ПРАЗНИНА ОД ПЕНЗИОНИРАЊЕ НА 60-ТИНА СУДИИ, ТИЕ УШТЕ СЕ РАСПРАВААТ ВО СОБРАНИЕ


https://sdk.mk/index.php/makedonija/eu-bara-od-pratenitsite-da-ne-dozvolat-praznina-od-penzionirane-na-60-tina-sudii-tie-ushte-se-raspravaat-vo-sobranie/

Еве горе-доле од каде русофлијата. Од една страна судство корумпирано до зла бога, доверба кај 8% население и критики за тоа, од друга страна добри се, продолжете им да работат и да се корумпирани.
Од кога се донесе законот со кој што се бара Академија, во судството има ненормален дефицит од судии, во 4те апелации едвај се собираат совети за судење, а во некои градови од 10тина судии останаа по 2/3 и едвај функционираат, а нови кадри (судии) од академијата нема.

Заради ова судовите стануваат оделенија на соседни подрачја, нотаријатот умира одма на такви места, а со тоа и адвокатурата. Тоа е еден успешен рецепт како град да стане село/пустина и луѓето да се иселуваат.

Разбирам партиски интереси, навивања и слично, ама со ова се прави огромна штета на целиот народ, непоправлива.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.514
Поени од реакции
3.639
ЕУ БАРА ОД ПРАТЕНИЦИТЕ ДА НЕ ДОЗВОЛАТ ПРАЗНИНА ОД ПЕНЗИОНИРАЊЕ НА 60-ТИНА СУДИИ, ТИЕ УШТЕ СЕ РАСПРАВААТ ВО СОБРАНИЕ


https://sdk.mk/index.php/makedonija/eu-bara-od-pratenitsite-da-ne-dozvolat-praznina-od-penzionirane-na-60-tina-sudii-tie-ushte-se-raspravaat-vo-sobranie/

Еве горе-доле од каде русофлијата. Од една страна судство корумпирано до зла бога, доверба кај 8% население и критики за тоа, од друга страна добри се, продолжете им да работат и да се корумпирани.
На кој начин се утвредни оние 8% доверба во судството?

Знае некој од Вас?

Еве, мене никој не ме анкетирал, за да имам можност да го изразам својот став кон еден од најкорумпираните делови од „едното опШество„.
 
Член од
15 февруари 2023
Мислења
41
Поени од реакции
66
Сите што ги знам, а се јаки русофили откако Путин ја нападна Украина се крајно фрустрирани и неуспешни луѓе. Мажи мрзливци, алкохоличари, насилници кои си ги пцујат жените, со ќотек воспитуваат деца, не заминале на одмор никогаш во животот, не изградиле свој дом, необразовани, итн. Како што пишал @Византиецот, Франција треба да пресече и да каже „чао дечки, вие сте нецивилизирани, се палите на Путин, местото не ви е во ЕУ, одете барајте си чаре во Русија“. Ми се повраќа откако видов како две девојчиња на возраст од 12 години, зафркаваат некој Украинец од 18 години и му велат „ама ти нели си во подрум, татко ми отиде во Русија ќе ви фрли бомба, ние сакаме да ги убиваме луѓето, затоа што можеме“. Да се споредувам со ваков шљам? Не, данке, тенкју, грацие, мерси, подалеку од мене. Не направиле ниту една добра работа во последните 100 години за да бидат фактор некаде.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.393
си напраил втор акаунт
Џабе му е, сеуште е глуп па без разлика дали на втор/трет/стоти акаунт.
Како велат што е дефиниција на глупавост/лудило? Кога едни те исти постапки се повторуваат во надеж дека ќе има друг резултат... Епа истото важи и за отварање на нови акаунти.
 
Член од
15 февруари 2023
Мислења
41
Поени од реакции
66
Авион Белград - Москва има, така што можете слободно да заминете во земјата која не ни знае дека постоите. Руски слабо, а? Сите нешто инглиш си тепате? Оти сте учеле таков јазик, зш не руски бре?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom